Mehmet Önemli yazdı...

Mehmet Önemli yazdı...
8.04.2020 - 09:19

Bu yazı değerli Hocam Prof. Dr. Turan AKBAŞ tarafından aileler için yazılmıştır. Bildiğimiz ama uygulamada geri kaldığımız psikolojik sağlığın önemini dile getirmektedir.

Sevgili Ebeveynler,

Bu yazı özellikle okulda çocukları olanlar içindir: Çocuklarımızda en az bizim kadar korkmaktadırlar. Çocuklarımız şu anda etrafımızda olup biten her şeyi sadece duymazlar, aynı zamanda yaşadığımız gerginliği ve kaygıyı hissederler. Çocuklarımız daha önceden böyle bir şey yaşamış değildirler. Okula bir kaç hafta gitmemek kulağa hoş gelse de, bu daha çok yaz tatilini anımsatır, eve hapsolmayı ve arkadaşlarını görememeyi değil...

İlerleyen haftalarda çocuklarımızın davranış problemleri artacaktır. Normalde yapmadığı kaygılı, öfkeli ve başkaldırı ve sürekli muhalefet olma şeklinde davranışları göstereceklerdir. Bu tamamen normaldir bu koşullarda beklenen davranışlardır.

Çocuklarımızın şu andaki en büyük ihtiyaçları kendilerini seviliyor hissetmeleridir.. Her şeyin iyi olacağını hissetmenin anlamı çocuklarımızı biraz daha fazla sevmek zorunda olmamızdır. Onlarla resim yapıp, kitap okuyup, film izleyebiliriz. Onlarla  birlikte hayali müze gezileri ve bilimsel deneyler yapabiliriz..

Çocuklarımız  derslerinden geri kalacak kaygıları yaşamayalım.. Bunların hepsi çok kısa süre içinde telafi edinebilecek durumlardır. Çocuklarımıza savaşa girmeyelim onlara gereksiz telafi programları yapmayalım.. Nihayetinde çocuklarımızın “Psikolojik Sağlıkları” Akademik becerilerden daha önemlidir.

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ticaret Ltd. Şti. (www.duzcepostasi.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

E-Gazete

  • 21.05.2022

E-Gazete Arşivi

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız