Mehmet Şimşek yazdı...

Mehmet Şimşek yazdı...
13.05.2020 - 17:43

Düzceli hava şehitlerinden Yüzbaşı Bedri Uğurlu Afyon, Teğmen Fuat Canpolat Balıkesir, Teğmen Yaver Tok Ankara,  Yüzbaşı Fahrettin Mutaf İzmit, Teğmen Nezih Akgülüm İstanbul Edirnekapı Şehitliği’nde yatıyor. Binbaşı Yılmaz Özgüner ise Düzce Pırpır Köyü mezarlığındaki ebedi istiratgâhında… Şehit düşen pilotlarımızın ismini şehrin cadde, sokak ve parklarına vererek anılarını yaşatmak görevi ise Düzce Belediyesi’ne düşüyor…

 

15 Mayıs Hava Şehitleri Günü münasebetiyle 'Düzceli Şehit Pilotlar' yazı dizisine Düzceli ilk hava şehidi Pilot Yüzbaşı Bedri Uğurlu’nun yürek yakan hikayesi ile başlamıştık.  Ardından ağıtlar yakılan Bedri yüzbaşının mesaisi olmamasına rağmen eşinin doğumunu bekleyen silah arkadaşı yerine göreve gittiği uçağın düşmesi sonucu şehit olduğunu yazmıştık.

Bugün 5 Düzceli pilotun hikâyesini anlatmaya devam ediyoruz.

Tarih sırasıyla başlayalım.

 

YEDEK SUBAYLIKTAN PİLOTLUĞA YÜKSELEN ŞEHİT

Düzce Akınlar Köyü’nden Cemal Bey ve eşi Havva Hanım'ın erkek çocuğu Fuat Canpolat 1934 yılında Düzce'de dünyaya gelir. Canpolat, ilk, orta ve lise öğrenimini memleketi Düzce'de tamamlar.  1954 yılında vatani görevini yedek subay olarak yaparken tezkere almaya hazırlanır. Sevgi ve beğenisini kazandığı komutanlarının ısrar etmesi üzerine genç Fuat’ın çocukluğundan bu yana yüreğindeki pilot olma aşkı daha da alevlendirir ve hayatının en radikal kararını verir.  Pilot yetiştirilmek üzere Hava Okulu'ndan iyi bir derece ile mezun olur. 1956-57 tarihleri arasında 9. Hava Üs Komutanlığı'nda görev yapan genç bir teğmendir.  9. Hava Üs 192. Filo Komutanlığı bünyesinde eğitim uçuşu yaptığı uçak teknik bir arıza sebebiyle Edremit'te yere çakıldığında takvimler 1957 yılının 3 Mart’ını gösterir.  Teğmen Canpolat şehit olmuştur. Kara haber Düzce’deki yakınlarına tez zamanda yetişir. Balıkesir Hava Şehitliği'nde defnedilerek ebedi istirahatgâhına uğurlanır.

 

AĞIR YARALANAN TEĞMENİ ÇOBANLAR BULDU

Şehit Pilot Teğmen Yaver Tok Düzce'nin Derdin köyünden Beşir ve Bakiye Tok çiftinin çocukları olarak 1936 yılında dünyaya gelir. Bircan ve Gökcan isminde iki kız kardeşi vardır.  İlk, orta öğrenimini Düzce'de tamamladıktan sonra İstanbul Çengelköy’de bulunan Kuleli Askeri Lisesi'ne girer. Başarılı bir lise tahsilinin ardından gururlu bir şekilde 1955'de Hava Harp Okulu'na adımını atar.  1 sene sonra da asteğmen olarak mezun olarak Hava Kuvvetleri’ne katılır. 28 Şubat 1958'de teğmenliğe yükselen  Yaver Tok, 1957-58 yılları arasında  görev yaptığı Hava Eğitim Kolordu Uçuş Grup Komutanlığı'nın gözde bir subayıdır. 1959 baharının 3 Nisan’ında Hava Komutanlığı'nda teğmen rütbesi ile görev yaparken T-6 uçağı ile Kayseri'den Eskişehir'e gelmek üzere havalanır. Ancak uçakta ters giden bir şeyler vardır. Hiç hesapta olmayan teknik bir arıza askeri uçağı Kırşehir yakınlarındaki Seyfe Gölü'ne düşürür. İki çoban tarafından ağır yaralı olarak gölden çıkarılan Teğmen Tok, kaldırıldığı hastanede şehit olur.  Düzcelilerin yüreğindeki şehit Fuat Canpolat’ın acısı henüz soğumamışken iki sene sonra bu kez de bir benzeriyle sarsılmıştır! Yaver Tok ailesinin izniyle askeri törenle Ankara Cebeci Şehitliği'nde toprağa verilir.

 

DÜZCE'NİN NEZİH EVLADI: TEĞMEN AKGÜLÜM

Hava Pilot Teğmen A. Nezih Akgülüm, 7 Temmuz 1954 doğumlu. Düzce'nin Camikebir mahallesinden. Fikret Bey ile Türkan Hanım’ın biricik oğulları.  Akgülüm 1971 yılında girdiği Hava Harp Okulu'ndan 1974 yılında teğmen olarak mezun olur. Aile bu mutlu ve gururlu günde yanındadır. 30 Ağustos 1977’de üsteğmenlik rütbesine terfi eder. Akgülüm sırasıyla 2. Ana Jet Üs, 3. Ana Jet Ü ve 9. Ana Jet Üs Komutanlıklarında 2 yıl boyunca başarılı bir hava subayı olarak isminden bahsettirir. Sonun başlangıcı yine o yıl  (13 Kasım 1977) meydana gelecektir. 9. Ana Jet Üs Komutanlığı'nda görev yaparken F-104G uçağı ile eğitim uçuşu için kalktıktan kısa bir süre sonra yere çakılır!  Olay anında şehit olur. Düzce bu kez de ‘Nezih’ evladına ağlayacaktır. İstanbul Edirnekapı Mezarlığı’nda askeri törenle toprağa verilir. Bir zaman sonra Akgülüm için hazırlanan şehitlik kitabesi Düzce Şehir Mezarlığı’na konur…

 

İSMİ KOCAELİ ŞEHİR MERKEZİNDEKİ PARKA VERİLDİ

Ahmet Turan ile Melahat Mutaf çiftinin erkek çocuğu olarak 1952 yılında Düzce'de dünyaya gelen Fahrettin Mutaf, ilköğrenimini 1963 yılında Düzce Azmimilli İlkokulu'nda, ortaöğrenimini 1968 yılında Düzce Ortakokulu'nda tamamladıktan sonra İstanbul Kuleli Askeri Lisesi'ne kayıt yaptırır. Parlak bir lise mezuniyetinin ardından 1971 yılında girdiği Hava Harp Okulu'ndan 1974 yılında genç bir teğmen olarak çıkar. 1976'da yüzbaşı rütbesini almaya hak kazanır. Sırasıyla 2., 3., 1., 7. ve 1. Ana Jet Üs Komutanlıklarında  9 yıl  boyunca (1976-1985) görev yapar. 1985 yılına gelindiğinde Binbaşı rütbesi almak için geri sayım başlamıştır. 1. Ana Jet Üs Komutanlığı'nda görevli iken, içinde bulunduğu F-4E uçağı eğitim uçuşu yaparken arıza yapar.  8 Haziran 1985’te halk arasında ‘Fantom’ olarak bilinen savaş uçağı (Phantom) Eskişehir'in Mahmudiye ilçesine bağlı Türkmen Mecidiye köyü yakınında düşer. Uçaktan atlayan iki pilottan biri olan yardımcı pilot Yüzbaşı Vural Kurtoğlu yaralı olarak kurtulur. Fahrettin Yüzbaşı ise şehit olmuştur.  Evli ve bir çocuk babası olan Mutaf, İzmit Namazgâh Şehitliği'nde devlet erkânının katıldığı bir törenle toprağa verilir.  Kocaeli halkı şehidi bağrına basar. İsmi Kocaeli Leyla Atakan Caddesi üzerinde bulunan parka verilir… Şehidin Düzce’deki yakınları yastadır… Nejad Özsoy, şehit pilot Fahrettin Mutaf’ı günümüzdeki işletmeyi oğlu Dursun Mutafa'a devretmiş olan Düzce’nin köklü ayakkabı mağazalarından Mutaflar Ayakkabıcılık’ın kurucusu 87 yaşındaki Osman Mutaf’a sordu. Osman amca, Fahrettin Mutaf’ın, asker emeklisi olan ve bir dönem Düzce Oto Sanayisi’nde hizmet verdikten sonra İzmit’te ticari hayatına devam eden rahmetli Turan Mutaf’ın oğlu olduğunu kaydetti…

 

ACISI HAFIZALARDA HALA TAZE OLAN ŞEHİT BİNBAŞI

 

Rütbe olarak şehit hemşehrilerinden üstte olan kara pilot kıdemli Binbaşı Yılmaz Özgüner 1947 Düzce doğumludur. 1 Nisan 1988 yılında Mardin'in Nusaybin ilçesi Dibekli köyünde teröristlerle girilen çatışmada şehit düşer. Olaya bizzat tanıklık eden hemşehrisi Konuralpli Necip Kaplan o günü gazetecilere şöyle anlatır: 

-Sabah 09.00 sıralarında 38 tane teröristin saldırısına uğradık. Ben depo sorumlusu er olarak askerliğimi yapıyordum. Mühimmatları çıkardıktan sonra Binbaşı Özgüner'in helikopterinin havada uçuş yaptığını gördüm. Bin anda helikopter kuyruk kısmından vuruldu. Yoğun ateş altında kalmıştık. Bu sırada binbaşımızla birlikte bir de çavuşumuz şehit düştü. Çok korkunç bir çatışmaydı. 38 teröristten 20 tanesini ölü olarak ele geçirmiştik.

 

 

KIZ KARDEŞİNE ‘DEVLET ÖVÜNÇ MADALYASI’ VERİLDİ

Şehit Binbaşı Yılmaz Özgüner yıllar önce çıktığı Düzce’den askerlerin omuzundaki ayyıldızlı tabut içinde memleketine geri döner. Kendi vasiyeti veya ailesinin isteği olmalıdır; şehitliğe değil köyü olan Pırpır mezarlığında toprağa verilir.  Kısa bir zaman sonra Düzce İl Jandarma Komutanlığı tarafından düzenlenen bir törenle şehit Binbaşı Özgüner’in kızkardeşi Gönül Ergün’e ‘Devlet Övünç Madalyası’ verilir.

 

DÜZCE’DE KAFALARI KARIŞTIRAN SOKAK İSMİ!

Günümüzde Düzce Azmimilli Mahallesi’nde bulunan Şehit Yaşar Özgürer Sokağı’nın ismi kafaları karıştırmaya devam ediyor. Gerek Nejad Özsoy ve gerekse benim yaptığım araştırmalarımda bu isme karşılık gelen bir şehit ismine rastlayamadık. 2002 yılında yayınlanan Düzce Şehitler Albümü’nde de bu isim geçmiyor. Eğer Düzce Belediyesi, Şehit Binbaşı Yılmaz Özgüner’in manevi hatırasını yaşatmak için onun ismini sokağa verdiyse ortada çok ciddi bir yazım hatası var demektir.  Ve öyleyse bu yanlış bir an evvel düzeltilmelidir.

 

DÜZCE BELEDİYESİ’NE AÇIK ÇAĞRI

Söz Düzce Belediyesi’nden açılmışken…

Yazı dizimizin ikinci bölümünde bilgi ve belgeler ışığında Düzce’nin bağrından çıkmış 6 şehit pilotun hikâyesini derlemeye çalıştık.  Kayıtlarda rastlayamadığımız, gözden kaçırdığımız, unuttuğumuz Düzce ve çevresinde diğer şehitlerimiz var ise affola… Şâyet böyle bir durum varsa o isimleri bulmak ve gün ışığına çıkarmak görevi Düzceli araştırmacılara ve gazeteci arkadaşlarımıza düşüyor. 

Bir diğer görev ise hava şehitlerinin isimlerini şehirdeki cadde, sokak ve parklara vererek şehrin belleğine kazımak ve genç nesillere tanıtmak için Düzce Belediyesi’ne…

 

HAFTAYA: DÜZCELİ SİVİL HAVA ŞEHİTLERİ İLE YAŞAYAN VE VEFAT EDEN PİLOTLARIMIZ

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ticaret Ltd. Şti. (www.duzcepostasi.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

E-Gazete

  • 17.05.2022

E-Gazete Arşivi

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız