Mehmet Şimşek yazdı...

Mehmet Şimşek yazdı...
20.05.2020 - 08:48

10 Ağustos 1958 yılında 6. Hava Üs Komutanlığı'nda görevli iken kullandığı F-84G uçağının Manyas Gölü civarına düşmesi sonucu şehit olan Hava Pilot Üsteğmen Hüsnü Şumnulu, Düzceli hemşehrisi ve meslektaşı Üsteğmen Yaver Tok'la benzer kaderi yaşadı... Teğmen Yaver Tok, Kayseri'den Ankara'ya dönüştü uçağı arızalanmış ve Kırşehir'de bulunan Seyfe Gölü'ne düşmüştü.

 

Sevgili Nejad Özsoy’la birlikte hazırladığımız yazı dizisinin ikinci bölümünde bilgi ve belgeler ışığında Düzce’nin bağrından çıkmış 6 şehit pilotun hikâyesini derlemeye çalıştık.

Bir önceki yazımızın son bölümünde ‘temkinli’ davranarak bu araştırmalarımızda nihai sözü söyleme iddiasında olmadığımızı belirtmek için özellikle şu notu düşmüştük:

“Kayıtlarda rastlayamadığımız, gözden kaçırdığımız, unuttuğumuz Düzce ve çevresinde diğer şehitlerimiz var ise affola… Şâyet böyle bir durumda o isimleri bulmak ve gün ışığına çıkarmak görevi Düzceli araştırmacılara ve gazeteci arkadaşlarımıza düşüyor…”

Nitekim yayına girmemizden az sonra eski Düzceli Nuri Çetin’in paylaşımından bir başka şehidimiz olduğunu okuduk. Hal böyle olunca da işimizi 'ciddi' yapmak için kuru bir metinle yetinmeyip şehidimizle ilgili kapsamlı bir araştırmaya giriştik...

Diğer taraftan bir başka şehit pilot Yüzbaşı Yaşar Erian’la ilgili bilgi eksikliğimiz olduğundan acele etmemeyi tercih ettik. Oğlu ile iletişim kurmaya çalıştığımızı, kendisinden bilgi geldiğinde paylaşacağımızı belirterek konumuza dönelim...

 

ŞUMNU'DAN BOLU'YA, DÜZCE'DEN MANYAS'A...

Adı Hüsnü Şumnulu...

1926 yılı Bolu doğumlu.

Aile geçmişte Osmanlı İmparatorluğu sınırlarında bulunan, günümüzde ise Bulgaristan'ın sınırlarında kalan Deliorman bölgesindeki Şumla, Şumlar gibi isimlerle anılan Şumnu'dan muhacir olarak Türkiye'ye gelen kafileler arasında yer alır. 

Şehidimizin ailesi de Düzce’ye yerleşir.

 

DÜZCE KUCAĞINI BALKAN GÖÇMENLERİNE DE AÇAR

Yeri gelmişken bir parantez açmakta yarar var.

93 Harbi ile başlayan Balkan göçleri 1980’li yılları da kapsayacak şekilde devam edecektir. Türkiye coğrafyası 93 Harbi dönemi ve Balkan Savaşları yıllarında en yoğun göçlere sahne olur. 

Kimilerine göre Babil Kulesi, kimilerine göre Nuh'un Gemisi olarak nitelendirilen Düzcemiz, Bulgaristan muhacirlerine de kucağını açmakta gecikmez. 18 Ekim 1925 tarihinde imzalanan “Türk-Bulgar Dostluk Antlaşması ve Oturma Sözleşmesi” ile Bulgaristan muhacirlerinin Türkiye’ye göçü belli bir düzen çerçevesinde başlayınca iskan planlamasında Düzce de gündemdedir.

 

 ŞEHRİN BATISI VE GÜMÜŞOVA CİVARINA YERLEŞİRLER

1950’li yıllarda Bulgaristan muhacirlerinin yurda getirilmesi konusu zaman zaman her iki ülke arasında krize yol açar. Yaşanan bazı diplomatik problemlerin ardından her iki ülkenin anlaştığı bir düzen içerisinde Türkiye’ye göçler devam eder.  Bulgaristan'dan Düzce'ye yerleştirilen muhacirler, ağırlıklı olarak şehir merkezinin batı yönünde, Gümüşova yolunun kuzey ve güneyindeki düz arazilere iskân edilir. Bulgaristan muhacirleri Düzce'nin sosyolojik zenginliğine ayrı bir renk katmıştır. Düzce’de toplam 20 civarında köy oluştururken, 10’a yakın kurulu köye de yerleşirler. Şehidimizin ailesi de bu çerçevede Bulgaristan'ın Şumnu bölgesinden gelerek Düzce'yi mesken tutmuştur.

 

 

İLK VE ORTAÖĞRETİMİ DÜZCE'DE BİTİRİR

İbrahim-Emine çiftinin oğlu Hüsnü Şumnulu ilk ve ortaöğrenimini Düzce'de tamamlar. Ardından Kütahya Lisesi'ni bitirir. 1948 yılına geldiğimizde Hüsnü Şumnulu Kara Harp Okulu'ndadır.

1 senelik eğitimin ardından asteğmen olarak mezun olur.

28 Şubat 1951'de teğmen ve 30 Ağustos 1953'te ise üsteğmenliğe yükselir.

 

MANYAS GÖLÜ CİVARINDA TALİHSİZ KAZA

Üsteğmen Şumnulu 1955-1958 tarihleri arasında 4. A.Üs 141. Filo Komutanlığı ve 6. Hava Üs Komutanlığı'nda görev yapmştır.  Takvimler 10 Eylül 1958 yılını gösterdiğinde F-84G tipi ve 51-983 kuyruk no.lu Thunderjet savaş uçağı ile eğitim uçuşundan dönüş esnasında bilinmeyen bir arıza meydana gelir. İniş turuna geçerken motorunda yangın çıkan uçak, Manyas Gölü civarına düşer. Üsteğmen Şumnulu uçaktan atladıysa da irtifanın çok alçak olması sebebiyle paraşüt açılmaz ve şehit olur.  Şumnulu'nun düştüğü 51-9831 seri nolu F-84G model Thunderjet uçağı, USAF’tan (Amerika Birleşik Devletleri Hava Kuvvetleri) 30 Nisan1952 tarihinde Türkiye’ye gelmiştir. Türk Hava Kuvvetleri bünyesinde kurulan ilk akrotim F-84G Thunderjet uçaklarından oluşturulmuştur. İki çocuk babası olan Hüsnü Şumnulu, 11 Eylül 1958 yılında Bandırma'daki Hava Şehitliği'nde toprağa verilir.  (Yazı dizimiz hazırlanırken Balıkesir Büyükşehir Covid-19 salgını nedeniyle 4 günlük sokağa çıkma uygulamasına tabi olduğu ve şehitlikler kapalı olduğu için muhabir arkadaşlarımıza Bandırma Hava Şehitliği'nde yatan Hüsnü Şumnulu'nun mezarından fotoğraf aldırmamız mümkün olamadı).

 

YAVER TOK DA BENZER KADERİ YAŞAMIŞTI

Şumnulu'nun şehadeti hemşehrisi Düzceli Teğmen Yaver Tok'un benzer kaderini akıllara getirdi. Yazı dizimizin ikinci bölümünde belirttiğimiz gibi 1959 baharının 3 Nisan’ında Hava Komutanlığı'nda teğmen rütbesi ile görev yapan Teğmen Tok, T-6 uçağı ile Kayseri'den Eskişehir'e gelmek üzere havalanır. Teknik bir arıza askeri uçağı Kırşehir yakınlarındaki Seyfe Gölü'ne düşürür. İki çoban tarafından ağır yaralı olarak gölden çıkarılan Teğmen Tok, kaldırıldığı hastanede şehit olur. Yaver Tok ailesinin izniyle askeri törenle Ankara Cebeci Şehitliği'nde toprağa verilir.

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ticaret Ltd. Şti. (www.duzcepostasi.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

E-Gazete

  • 28.01.2023

E-Gazete Arşivi

Resmi İlanlar

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız