Mehmet Şimşek yazdı...

Düzceli Kurmay Pilot Binbaşı Yaşar Erian, 1993 yılında alevler içindeki uçağın, binlerce insanın bulunduğu Ankara Yenimahalleye düşmemesi için büyük çaba gösterdi.

Mehmet Şimşek yazdı...
22.05.2020 - 14:44

Kahraman pilot, uçağın düştüğü yerdeki büyük binaları da yalayarak geçmeyi başararak bir felaketi önlemiş, komutanı Eşref Bitlis ve üç silah arkadaşıyla birlikte şehit olmuştu.

 

ZEKERİYA-Hayriye Erian çiftinin oğlu olarak 1956 yılında Üsküdar’da doğan Yaşar Erian, Türk Silahlı Kuvvetleri'nde Kara Pilot Binbaşı (976.Tnk./14) rütbesiyle 1. Pilotluğa kadar yükselme başarısını gösterebilmiş parlak bir subaydır.

 

VIP UÇUŞLARINI YAPAN BAŞARILI BİR PİLOT

ESKİŞEHİRLİ baba ve Düzceli annenin çocuğu olan Erian, mesleki hayatı boyunca toplam 3220 saat uçuş yaptı.  Yaşar binbaşının şehit olduğu hava aracıyla 192 saat uçuş yaptığını kayıtlardan öğreniyoruz. Uçuş ve alet kontrol öğretmenliği kursları ile B 200 tipi uçağa ait intibak ve test pilotluğu eğitimlerini görmüş olan Erian’ın  VIP uçuşlarını başarıyla gerçekleştiren askeri kariyeri dikkat çekicidir. Unutmadan belirtelim ki, Yaşar Binbaşı kriz durumlarında tek başına karar verme yetkisine sahip olacak kabiliyette çok başarılı bir pilottu.

 

ORGENERAL EŞREF BİTLİS’İN GÖZDE PERSONELLERİNDEN

1. Pilot Yaşar Erian'ın 1984 yılından beri Ankara Güvercinlik'ten her türlü hava şartlarında kalkış/iniş yapabilen, isabetli şekilde 'bulut tavan' öngörülerinde bulunan son derece tecrübeli bir pilot olduğu biliniyor. Aynı zamanda kurmay olan Pilot Binbaşı Yaşar Erian Orgeneral merhum Eşref Bitlis'in gözde subayıdır.

ÜSTÜN BAŞARISINDAN DOLAYI ÖDÜLLENDİRİLEN SUBAY

Binbaşı Erian titiz, disiplinli, bilgili ve usta bir pilot olarak güven unsurudur. B-200 tipi uçakların kullanımı konusunda ABD'de kurs görmüş, kurs öğretmeni tarafından üstün başarısından dolayı ödüllendirilmişti. Kurmay Binbaşı Yaşar Erian, B-200 tipi üç uçağı ABD'den Türkiye'ye getirirken, Pilot Kıdemli Albay Bedri Deliorman ile birlikte uçmuşlardı.

 

NÖBETLE GEÇEN GECENİN SABAHINDA YAPILAN UÇUŞ

 

ERİAN, 16 Şubat akşamı Kara Havacılık Okulu nöbetçi amiridir. Normalde ertesi gün istirahat edecektir. Sabah vakti nöbetçi astsubay tarafından uyandırılır. Diyarbakır'a uçuş yapılacaktır. Arkadaşları o gün Erian'ın uykusuzluktan yakınmadığı, tersine neşeli olduğu, moral ve fiziki görünümün son derece iyi olduğunu söylemiştir. Erian ayrıca okul komutanı veya grup komutanından izin talebinde de bulunmamıştır. Nöbet tutmuş olmasalar bile, pilotların en küçük bir mazeret beyan etmeleri halinde uçuşa zorlanmadıkları da aşikârdır. Ancak Erian o gün uçmayı tercih etmiştir.

 

JANDARMA GENEL KOMUTANI BİTLİS'İ TAŞIYAN UÇAK

BUNDAN 27 yıl önce takvim yaprakları 17 Şubat 1993'te Ankara Güvercinlik’teki askeri üsten bir uçak Diyarbakır'a gitmek üzere kalkacaktır. Uçakta dönemin Jandarma Genel Komutanı Eşref Bitlis vardır. Uçağın 1. Pilotu, Bitlis'in A takımından Yaşar Erian'dır. Diğer isimler şöyledir:  Orgeneral Bitlis'in emir subayı Piyade Albay Fahir Işık, 2. Pilot Kurmay Yüzbaşı Tuğrul Sezginler ve uçuş teknisyeni Astsubay Kıdemli Başçavuş Emin Öner...

 

HERŞEY 5 DAKİKA 43 SANİYEDE OLUR VE BİTER…

Saat 12.15'te uçağın motorları çalıştırılır. 12.19'da uçak hareket eder. 2. Pilot Yüzbaşı Tuğrul Sezginler, kalkıştan dört dakika sonra, saat 12.22.02'de Esenboğa'ya, motorlarda bir anormallik olduğunu bildirir. Esenboğa Kule ile uçak arasında haberleşme zorlukla sağlanır. Sezginler, 50 saniye sonra motorlarda sarsıntı olduğunu bildirir ve aletli iniş talebinde bulunur. Uçak bu arada 6 400 feet yüksekliğe çıkar. Sezginler, Esenboğa'ya iniş için radarda takip edilmelerini ister ve saat 12.24.10'da direkt meydana vektör verilmesini talep eder. Esenboğa, meydana vektör verir. Yüzbaşı Sezginler, saat 12.24.41'de “Gürültü var, gürültünün derininde... Tamam, çekiyorum” der.  Kayıtlara göre, bundan sonra uçaktan mesaj alınamaz. Radarda, uçağın saat 12.26.11'de kaybolduğu saptanmıştır. Uçak, Yeni Mahalle Posta İşleme Merkezi'nin bahçesine düşer. Kazada jandarma Genel Komutanı Orgeneral Bitlis, Binbaşı Yaşar Erian, Yüzbaşı Tuğrul Sezginler, askeri personel Fahir Işık, Emin Öner, Posta İşletme Merkezi güvenlik görevlisi Ruhi Salay şehit olur.

 

HIZLA DÜŞEN UÇAK BİNLERCE KİŞİYİ ÖLDÜREBİLİRDİ

Ertesi gün (18 Şubat 1993) Hürriyet Gazetesi manşet haberini bu acı olaya ayırır. Sayfada “Kahraman pilot felaketi önledi” başlığıyla bir haber dikkat çeker. Haberde şöyle yazar: Pilot Binbaşı Yaşar Erian alevler içindeki uçağın, binlerce insanın bulunduğu Yenimahalle'ye düşmemesi için büyük gayret gösterdi. Kahraman pilot, uçağın düştüğü yerdeki büyük binaları da yalayarak geçmeyi başardı ve PTT’nin bahçesine düşerek felaketi önledi. Uçağın düştüğü bahçenin bir ucunda 2 bin 500 kişinin çalıştığı PTT binası diğer ucunda ise 500 personelin görev yaptığı Ziraat Bankası eğitim tesisleri bulunuyordu.

 

DÖNEMİN ÜNLÜ İSİMLERİ TANIK OLARAK DİNLENDİ

Bu kaza birçok tartışmaları beraberinde getirir. Kimine göre kaza teknik arızadan kaynaklanmıştır, kimine göre ise 1993 yılındaki karanlık sürecin bir ürünüdür.  Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı 2010 yılında kazayla ilgili bir soruşturma başlatır ve dönemin ünlü isimleri bu soruşturma kapsamında tanık olarak dinlenir. Savcılık, Orgeneral Eşref Bitlis'in 1993'teki ölümüne ilişkin soruşturmada, zaman aşımı süresi dolduğu gerekçesiyle 2016'da “kovuşturmaya yer olmadığına” karar verir.

 

YAKIN AKRABASI ANLATIYOR: SON UÇUŞLARINDAN BİRİYDİ

Araştırmacı-Yazar Nejad Özsoy, şehit Binbaşı Yaşar Erian'ın anne tarafından yakın bir akrabasıyla görüşme yaptı. Erian'ın yakını özetle şunları söyledi: “Rahmetli Yaşar hafif sarı saçları, mavi gözleri, dik duruşu ile kararlı ve disiplinli bir subaydı. Terörle mücadelede helikopterde iken kurşun yarası alan şehidimiz başına uçak kazası gelmemiş olsa idi kısa bir süre sonra emekliliğini isteyip sivil havacılıkta pilot olarak hayatını devam ettirmeyi düşünüyordu. Aile olarak çok üzüntülüyüz ve o hep aklımızda.” 

Şehadetinin 27. yılında Jandarma Genel Komutanı Eşref Bitlis, Binbaşı Yaşar Erian ve silah arkadaşlarını rahmetle anıyoruz. Ruhları Şad Olsun.

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ticaret Ltd. Şti. (www.duzcepostasi.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

E-Gazete

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız