Mehmet Şimşek yazdı...

Mehmet Şimşek yazdı...
24.06.2020 - 08:22

 

PAZARTESİ akşamları kaçırmamaya özen gösterdiğim bir program var.

Çok sevgili Hasan Kaya’nın Düzce TV’de ekranlara gelen Spor Sayfası programından bahsediyorum.

Programı deyim yerindeyse adeta nefesimi tutarak izliyorum.

Bir yanda profesyonel işim gereği gözüm ajanslardaki haberleri tararken, diğer yandan ise kulağım bu değerli programa dikkat kesiliyor.

Spor Sayfası’nın demirbaşı haline gelen bir diğer değerli büyüğüm ve mesleğimizin duayeni İhsan Çetin’le Hasan Kaya’yı ne zaman ekranda görsem memleket havasını teneffüs ediyorum. Programı sosyal medyadan izlediğim için okur yorumları kısmından mutlaka bu ikiliye selam veriyor, konuyla ilgili olarak bir şeyler karalamaya özen gösteriyorum.

 

DÜZCE’DE YILAN HİKAYESİNE DÖNEN O KONU

Mâlum koronavirüs günlerinde spor karşılaşmalarına verilen aradan Spor Sayfası da nasibini alınca bir süredir programa hasret kalmıştık.

Esas konumuza geleyim.

Düzce spor kamuoyunda adeta yılan hikâyesine dönen bir konu var…

Gerek Düzce’nin ve gerekse Düzcespor’un ülke çapında tanıtımında küçümsenemeyecek katkılar sunan Fenerbahçe eski Başkanı Aziz Yıldırım’ın şehirde bir caddeye isminin verilmesi…

Bu sözler ne zaman hararetli bir şekilde gündeme gelse çok kısa bir zaman sonra saman alevi gibi sönüp kayboluyor! Önceki gece Hasan Kaya ve gerekse İhsan Çetin’in bu mevzuyla ilgili olarak ifade ettiği görüşler oldukça kayda değerdi.  Gecenin bir vakti bilgisayar başına oturup programı deşifre ettim.  İşte belki de ilk kez okuyacağınız, ilk kez duyacağınız Düzce ve Aziz Yıldırım ilişkisi üzerine tarihi anektodlar:

 

YILDIRIM,  DÜZCELİ YILMAZ ÖNEY'İ GÖRÜNCE...

İHSAN ÇETİN: Rahmetli Ali Beşer'le birlikte geçmişte Fenerbahçe-Bursaspor maçına gitmiştik. Saracoğlu Stadı’nda sıraya girdik. Fakat o da ne? Bir baktık ki karşımızda rahmetli Yılmaz Öney.  Yanımıza geldi, beraberce İçeriye girdik.  Yılmaz Bey bize göre yukarıda kendine ayrılan koltuğa oturdu. O an ilginç bir şey oldu. Aziz Bey, şeref tribününden Yılmaz Öney’i gördü. Yerinden kalktı ve Yılmaz Öney’in olduğu yere hareketlendi.  Hâlâ gözümün önündedir, Aziz Yıldırım Yılmaz Abi'nin yanına gitti, ceketini ilikledi ve ona sarılarak 'hoşgeldin' dedi.

 

KAYA: BU KONUDA SON KEZ KONUŞUYORUM

HASAN KAYA: Aziz Yıldırım merhum Yılmaz Öney'in yanına ceketini ilikleyip 'hoşgeldin' diyorsa aslında Düzceli Yılmaz Öney'e sarılıyor,  Düzcespor eski başkanına sarılıyor. Ama biz hâlâ Düzce’de bir caddeye Aziz Yıldırım'ın adını veremedik.  Düzce Belediye Başkanı sayın Faruk Özlü ve o’nun nezdinde belediye başkan yardımcılarına, belediye meclis üyelerinden rica ediyoruz. Talebimiz AK Parti, MHP, CHP'li belediye meclis üyelerinin ortaklaşa kararıyla  sayın Aziz Yıldırım'ın isminin Düzce'ye  verilmesiyle ilgilidir. Gerekirse biz basın mensupları olarak Düzce Belediye Başkanlığı'na dilekçemizi arz ederiz. Ben bu konuyla ilgili olarak defalarca konuştum. Artık son kez ifade ediyorum. Sayın Yıldırım'ın Düzce'ye davet edilip, isminin verildiği yerde törenle açılışın yapılması çağrımı yineliyorum. Düzce Belediyesi yetkilileri bunu yaparak tarihe geçsinler, şayet olamıyorsa  yapmayarak tarihe geçsinler.  Düzcespor ne zaman sıkıntılı bir süreç geçirse taraftar yolumuzu kesip, 'Bu yönetim Aziz Yıldırım'a niye gitmiyor?' diye sormuştur.  Oysa ki Düzcespor yönetimi Aziz Yıldırım'a gidip maddi, manevi desteğini her zaman almıştır. Sayın Yıldırım, Şekip Mosturoğlu'nu federasyona gönderip Düzcespor'un sorunlarını çözdüğünü çok yakından biliyorum. Aziz Yıldırım Düzcespor için bir değerdir. Hiçbir şey yapmadıysa Topuk Yaylası'nı yaptı. Hiçbir şey yapmadıysa 1992-93 yılında bu takımı yıllarca süründüğü bataklıktan aldı çekti, çıkardı.  Aslanlar gibi şampiyon takımı 5 kuruşsuz borçla 2. Lig'e çıkardı.

 

“ALLAH AŞKINA DUYUN BU ÇAĞRIMIZI!”

Sayın Belediye Başkanım ve belediye meclis üyelerim Allah aşkına bu çağrımızı duyun! Ya da ‘yapmıyoruz’ deyin. Şimdiye dek birçok cadde ve sokağa yeni isimler verildi. Hiçbirisine karşı değilim. Bakın bu konuştuklarımız ve Düzce basınında yazılanlar sayın Aziz Yıldırım'ın kulağına gidiyor. Bunu da duyuyoruz. ‘Demek ki kabul etmiyorlar, beni benimsemiyorlar' diye konuştuğunu da duyuyoruz. Seçim döneminde sayın Belediye Başkanı Faruk Özlü ile sayın Aziz Yıldırım'ın sayın Selahattin Kudu vasıtasıyla bir araya gelerek Düzcespor’u konuştuklarını da biliyoruz. Aziz Bey Düzcespor'un her zaman bir yerinden tutmuştur. Bu iş Düzce'ye de yakışır, Aziz Yıldırım'a da yakışır. Benim söyleyeceğim bu kadar…

İHSAN ÇETİN: Zor bir şey değil. Tabela nereye asılacaksa ben üstleniyorum.

HASAN KAYA: Biz gazeteciler, spor yazarları gerekirse stadın önünde taraftardan imza toplar, çuvala da doldururuz. Ama iş oraya kalmaz. Çünkü sayın Faruk Özlü'nün sayın Aziz Yıldırım'la bir hukuku var. Bakın yeri geldi bir anımı anlatayım.  3. Lig'e çıkacağımız maçlardan birini Kayseri Atatürk Stadı'nda oynuyoruz. Daha sonra o stad yıkılıp, Kadir Has Stadyumu yapıldı. Düzcespor-Rize Çaykur takımı ile oynuyor. Bugünkü Rizespor değil. Ben maçı canlı olarak anlatıyorum. Rizeliler biraz bana yakın oturuyor Maçı  canlı anlattığım için hem onların konuşmaları dikkatimi dağıtmasın hem de gol olduğu zaman bağırırım, rencide olurlar, tepki verirler diye de çekiniyorum. Bana orada sürekli Aziz Yıldırım'ın ismiyle tacizde bulunuyorlar.  Biz öne geçtik, bunlar beraberliği yakalayınca bana el-kol hareketi yapıyor.  Bir tanesi arkadaşına 'Otur yerine biz bir tane atarsak onlar 2 tane atar! Çünkü onların arkalarında Aziz Yıldırım var' diye konuşuyor. Yani Doğu Karadeniz'de bir ilin takımnın taraftarı Aziz Yıldırım’ın Düzcespor için ne ifade ettiğini gayet iyi biliyor. Maalesef biz bilmiyoruz.

 

AZİZ BEY BAĞIRIYOR: İHSAN ABİ GELEYİM Mİ?

İHSAN ÇETİN: İstanbul'da Üsküdar Anadolu maçını oynuyoruz. Serdar Şenkaya gol atmıştı. Maç berabere sonuçlandı. Karşılaşmanın bitiminde soyunma odasında kavga çıktı. Polisler içeriye müdahale etti. Kim kimle kavga ediyor belli değil. Allah rahmet eylesin Havalı Cevat genel kaptan, ben de idareciyim. Durmak olur mu!  Soyunma odasına girdik. Orada polisin biri teknik direktörümüz Şükrü'ye vurdu. Boluspor’dan transfer etitğimiz Çetin, Şükrü Hoca ve ben bir de Yığılcalı polis, kendimizi arbedenin ortasında bulduk. Daha sonra polis aracına bindirildik, karakola gideceğiz. Hiç unutmuyorum. Aziz Yıldırım yan taraftan bana şöyle bağırıyor:

- İhsan Abi, geleyim mi?

'Yok Aziz' demiştim.  Karakola geldik. Bir başkomiser var. Durumu anlattık, Düzcespor'un idarecisi olduğumu söyledim. Amir, 'Yahu abi gidin nereye gidiyorsanız' diye bizi salıverdi.

 

SELÇUK DERELİ: BU ADAMIN KIYMETİNİ BİLİN

HASAN KAYA: Ankara'da oynadığımız bir maçın devre arasında çay almak için aşağıya inmiştim.  Arkamdan biirisi 'Düzceli nasılsın' dedi. Bir baktım Selçuk Dereli. 1. Lig hakemi. 'Ne olsun hocam, takımımızın peşine geldik ama durumumuz pek parlak değil’ diye ceva verdim.

Selçuk Dereli, 'Televizyoncu kardeşim, Düzceli' diye şöyle devam etti:

- Aziz Yıldırım'ın kıymetini bildiğiniz sürece sırtınız yere gelmez. O adamın kıymetini bilin dedi. Buralar hikaye, bu gruplardan çıkar, gidersiniz, demişti…

Bu adamlar Düzce için Aziz Yıldırım'ın, Aziz Yıldırım'ın da Düzce'nin ne ifade ettiğini biliyorlardı…

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ticaret Ltd. Şti. (www.duzcepostasi.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

E-Gazete

  • 19.05.2022

E-Gazete Arşivi

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız