Harun Can Şerbetçi yazdı...

Harun Can Şerbetçi yazdı...
24.06.2020 - 17:11

Önce, yeni Düzce Valimiz Sayın Cevdet Atay’a görevinde başarılar dileyerek yazımıza başlayalım. Şimdi, bazılarını rahatsız edecek, keyfini kaçıracak, bazılarını da göreve ve sorumlu davranmaya davet edeceğim konuya Sayın Valimizin de dikkatini çekmek istedim.

“Her geçen gün gelişiyor” diyerek geldiğimiz bu günlerde, “Düzce turizm cenneti, her yerimiz doğal güzellikler” şeklinde Allah’ın verdiği nimetlerle ahkam kesildiği ilimizin ne kadar çok içler acısı hali var. Düzce’nin neyi gelişiyor? Kim veya kimler gelişiyor? Önce, “gelişmenin kriterleri” nelerdir.  Düzce, aklıyla hareket eden, yarın başımıza ne geleceğini kestiren, yaşanmaz bir hal olduğunu şimdiden görenler için gelişmiyor. Daha çok açmaza doğru sürüklendiğini, kötü çevre ve manzara koşullarına, yeşil Düzce’nin emaresinin kalmadığının ve pejmürde, utanç ve hicap duyduğumuz bir hal aldığının farkında mısınız?    

 

DİKKAT… DİKKAT!

Sayın Valimiz başta olmak üzere, Düzce Milletvekillerine, tüm Belediye Başkanlarına,  İl Genel Meclisi Başkanı ve üyelerine, Ticaret ve Sanayi Odasına, Düzce Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanına ve de tüm OSB yönetimlerine, sivil kitle örgütü temsilcilerinin bu yöne dikkatini çekmek istiyorum. İsterse heyet halinde, araçlarla şöyle bir yola çıkın. İsterse dron ile havadan çekimlerle manzaraya bir bakın.  Ben her geçişimde bu manzaralardan utanç ve hicap duymaktayım. 

 

SAĞINIZA-SOLUNUZA BİR BAKIN

D-100 Karayolunu kullanarak, Adapazarı’ndan Düzce’ye doğru bir araçla yola çıkın. Ya da Bolu’dan Düzce’ye bir yürüyün.  Adapazarı’ndan yola çıktığınızda, Gümüşova ilçemize geldiğinizde önce Düzce merkeze gelene kadar olan kısma, sonra Kaynaşlı ilçemize kadar şu D-100 Karayolunun kenarlarının sağına- soluna bir bakın.  Bir de Kaynaşlı ile Gümüşova arasına bir alıcı gözüyle bir bakın.  Beğenecek misiniz bakalım?

 

PERİŞANLIK DİZ BOYU

Açık- seçik söyleyeyim: Düzce, Zonguldak’tan sonra en pejmürde bir il birçok kişiye göre. Ben ve benim gibi düşünen birçok kişi bu manzaralar karşısında, “Yazık bu Düzce’ye” demekten kendimizi alamıyoruz. D-100 Karayolundaki bu manzara karşısında, halen “Düzce gelişiyor” demeye devam ediyorsanız ya sizde bir arıza var, ya da bizde. 

Bu manzara karşısında kim “dur” diyecek bu işe? Bugüne kadar, “bu böyle olmaz” diyen niye çıkmamış?

Adapazarı’ndan yola çıktığımızda D-100 Karayolu ne kadar derli toplu, ne kadar düzenli. Hatta yıllarca bildiğim köy meraları ve mısır tarlaları bile halen yerli yerinde. Gümüşova ilçemiz sınırlarından itibaren rezalet diz boyu D-100’de. Bir de Bolu’ya bakın; D-100 kenarları tertemiz.  

Sayın Belediye Başkanımız Dr. Faruk Özlü, eski sanayi çarşısını kaldırmanın peşinde. Peki, Sayın Başkanım; D-100 kenarlarındaki pejmürde haline bir çare yok mu? Resmen hurdalık, çöplük görünümünde olan D-100 Karayolunun Gümüşova- Kaynaşlı arası tam bir kepazelik. 

Turist, D-100’den gelse, siz bu manzaraları nasıl izah edeceksiniz, Düzce’nin görevi başındaki yetkili ve sorumluları, söyleyin bakalım.

Bence, bir an önce el atın. Rapor ve dosya hazırlayın. Komite oluşturun. “Düzce gelişmiyor” bunu da bilin istedim. “5-10 yıl sonra Düzce’den kaçmaya başlayacağımızın sinyallerini bir hatırlatayım” dedim. Ve de kürsülerde, orada- burada ahkam kesmekten, yürürken de herkese caka satmaktan vazgeçin.

Kendinize de, Düzce’ye de iyi bakın. Görüşmek üzere.  

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ticaret Ltd. Şti. (www.duzcepostasi.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Yorumlar (1)

  • Kerim Görün
    Kerim Görün
    24.06.2020 20:56

    Size katılıyorum Harun bey. Kovit salgını tarımsal üretimin hayati önem taşıdığını gösteriyor dünyaya. Biz ise tarım arazilerini beton yığınlarına çeviriyoruz. Tarih bunun sorumlularını kaydedecektir. Sanırım ilgililer ders alırlar.

E-Gazete

  • 20.05.2022

E-Gazete Arşivi

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız