Metin Köseer yazdı...

Metin Köseer yazdı...
8.07.2020 - 09:38

DÜZCE’NİN alt yapısı nasıl bilen var mı? Su boru hatları ile kanalizasyon giderleri ne alemde bilen var mı?

Vatandaşlar olarak hep üst yapılara yani süslere, güzelliklere, yollara, heykellere, ışıklara, bisiklet yollarına vesaire vesaire gösterişli, şatafatlı işlere önem veriyoruz.

Peki üstünde yürüdüğünüz toprağın altı ne alemde, araç kullandığınız asfaltın altı ne alemde bilen var mı?

Düzce’de nüfus patlaması yaşanıyor. İnşaat sektörü aldı başını gidiyor. Her yerde siteler, apartmanlar, villalar, koca koca binalar yapılıyor. Kalıcı konutlar, Metek Toki,  Memu-Sen bu işin cabası sayılıyor.

Yani her yerde inşaat var. Bu arada Düzce nüfusu patlıyor derken bunlara göçmenleri de ilave edelim. Dün 50 bin olan nüfusumuz bugün 380-400 bin civarında artış gösterdi.

Peki bu kadar insana suyu nasıl yetiştireceksiniz? Bu kadar insanın atık giderini hangi kanalizasyon boruları ile tahliye edeceksiniz.

Biz halk olarak kızıyoruz, vatandaşlar olarak tepki gösteriyoruz. Hani hizmet, hani verilen sözler, vaatler nerede diyoruz.

Düzce’nin güzellikler içinde olmasını istiyoruz. Parklar, yürüyüş alanları, bisiklet yolları, dinlenme yerleri, sosyal faaliyetler, kaymayan kaldırımlar, işgal edilmeyen kaldırımlar, işgal edilmeyen yollar istiyoruz.

Yaşlılar için oturma yerleri, oyunsuz kahvehaneler, kütüphaneler, kiralık bisikletler, yürüyüş parkurları, ucuz aşevleri, asar deresi ıslahı, açık alanlar, festivaller, eğlence yerleri, su içilecek çeşmeler, heykeller gibi bir çok güzellikler istiyoruz.

Ey insanoğlu… Peki yürüdüğünüz ayak bastığınız altınızdan haberiniz var mı? Bu kadar kalabalığı altyapı nasıl kaldırıyor? Bu kadar pisliğimiz nasıl tahliye ediliyor? Bilen var mı? Biz ne hikmetse hep üst yapılara önem veriyoruz. Altımızdan haberimiz yok. 

Beyler hafta sonu su boruları temizlenecek dediler kıyamet koptu. Vay efendim bu sıcaklarda bu iş olur mu? Her tarafımız ter içinde, üstümüz kokuyor, tuvalete giremedik, duş alamadık gibi şikayetler aldı başını gitti.

Alt yapının çok önemli olduğunu anlatmaya çalıştım. Aylarca susuz kalmaktansa bir gün susuz kaldık ne hale geldik değil mi?

Haa belediyenin hizmetlerinde eksiklik, noksanlık yok mu? Tabii ki var. Düzce Belediyesi şu anda acemi birliği gibi hizmet veriyor. Düzce halkı bunun farkında arkadaşlar… Belediyeci olmak için belediye işlerinden anlamak gerekir.

Danışmanlara sorarak iş yaparsak ağzımıza burnumuza bulaştırırız. Armut dikilen ağaçtan elma çıkmaz. Berber kasaplıktan anlamaz.

Efendim diyeceğim o ki, 1.5 senedir yıktık ve kaldırdık. Hala bir şeyleri dikemedik yerine bir şey koyamadık.

Hadi üst yapılardan vazgeçelim. Bari altyapıya önem verelim. Su borularını değiştirelim. Kanalizasyon giderlerini genişletelim.

Düzce her geçen gün göç alıyor, her geçen gün inşaatlar çoğalıyor. Alt yapıda sıkıntılar başlayacak. Evlere su çıkmayacak. Tuvalet giderleri tıkanmaya başlayacak.

Bize şu anda üst değil altyapı lazım. Bizden sonraki nesiller rahat etsin. Bu arada Başkan Faruk Özlü’nün  yumruğunu masaya vurması lazım Bu işi bitirmesi lazım. Kalıcı eser bırakmak istiyorsa altyapıyı bitirmesi gerekir.

Belediye şantiyesini kuran Selahattin Olcar unutuldu mu? Alt yapıyı yapacak olan Faruk Özlü’de unutulmaz.

Bu arada belediyenin yenilenmesi ve uykudan uyanması gerektiğini belirtmiştim. Hala tık yok.

Esenkalın…

 

 

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ticaret Ltd. Şti. (www.duzcepostasi.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız