Mehmet Şimşek yazdı...

Mehmet Şimşek yazdı...
8.07.2020 - 17:35

DÜZCENİN yetiştirdiği sayılı bilim insanlarından biri olan Tarihçi Prof. Dr. Enver Konukçu için 22 Aralık 2017 tarihinde düzenlenen saygı gününde konuşan Eski Düzce Valisi Zülkif Dağlı, Konukçu’nun Düzce Tarihi adlı iki bin sayfalık kitabının Türk Tarih Kurumu tarafından basılacağını müjdelemişti.

Bu elbette çok heyecan verici bir gelişmeydi.

Sayın Dağlı o günkü konuşmasında kitabın basım ve dağıtımında valilik olarak her türlü desteği vereceklerini sözlerine eklemişti.

Bugün almış olduğum bir haber beni gerçekten çok üzdü.

Türk Tarih Kurumu’nun kitabın basımından vazgeçtiği iddia ediliyor…

Umuyor ve diliyorum ki bu haber doğru değildir.

İnşallah yanılırım.

Ve yanılmamın sevincini yaşarım.

 

ERMEMİŞ 7 YIL ÖNCE ADRESİ GÖSTERMİŞTİ

ŞİMDİ gelin 7 yıl öncesine giderek hafızamızı tazeleyelim.

Düzcede haftalık olarak çıkan saygın yayın organlarından Burası Düzce Gazetesi’ne 7 yıl önce konuşan (4 Ekim 2013) değerli bilim insanı Sayın Dr. Faruk Ermemiş, şu teşhisi koyuyordu:

“Düzcenin tarihi ile ilgili düzgün bir tarihimiz yok. Düzcenin tarihinde dünden bugüne büyük bir tarih boşluğumuz var. Biz diyoruz ki Düzce’nin tarihini ehil olan insanlar ele alsınlar. Kulaktan dolma bilgilerle tarih yazılmaz.”

Teşhisle yetinmeyen Faruk Bey, ehil ismi şöyle açıklamıştı:

“Düzce İpek Yolu üzerinde olduğundan buradan geçen birçok araştırmacı anılarını yazmış. Evliya Çelebi’nin bile var. Bu işi bilen, bu işle uğraşan Düzceli hemşehrilerimiz var. Bunların başında Prof. Dr. Enver Konukçu geliyor. Sayın Konukçu Düzce’nin ekmeğiyle suyu ile büyümüş, Düzce’yi seven bir insandır.”

Ermemiş hocanın bu sözleri çok kuşatıcıdır; zira biz Konukçu için henüz lise yıllarında boş zamanlarda antik şehir Konuralpe gidip incelemelerde bulunduğu için kendisine okul arkadaşları tarafından “Heredot” lakabının takıldığını, özgeçmişiyle ilgili bir yazıdan öğreniyoruz.

 

“DÜZCE TARİHİ YAZMAK HAYALİMDİ”

Ermemiş’in bu sözleri yankı bulmakta gecikmedi.

Ermemiş, Sn. Enver Konukçuya telefon ederek; “…Eski dost değil! Eskimeyen dostumuz. Sen de yaşlandın ben de yaşlandım. Hak vaki olmadan 50 yıldır üzerinde çalıştığın Düzce Tarihini gönder de.... onu bilgisayar ortamına taşıyarak basılacak hale getirelim” dedi. Konukçu da elindeki tüm dokümanları göndermekte gecikmemişti.

Faruk hocanın önderliğinde Düzce Üniversitesi akademisyenleri ve Düzce Gazeteciler Cemiyeti’nin de içinde olduğu bir heyetin Düzce Valisi Ali İhsan Su ile görüşmesi ile sürecin ilk harcı atılmış oldu ve bir de komisyon kuruldu.

Konukçu Hoca 3 Haziran 2014’de Düzcenin tarihinin yazılması için, Düzce Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. İlhan Genç başkanlığında oluşturulan komisyonun çalışmalarına katılmak için Düzce’ye geldi. Prof. Dr. Enver Konukçu uzun yıllardır üzerinde çalıştığı Düzce tarihinin kitaplaştırılmasını kabul ettikten sonra şöyle konuşuyordu:

-Düzce tarihini yazmak hayalimdi...

Ve çalışmalar hızlandı.

 

“İKİ CİLDE BİLE SIĞMAYACAK BİR ESER”

2 sene sonra…

Takvimler 1 Eylül 2016’yı gösterdiğinde…

Konukçu hocamız Düzce’ye gelmişti.

Hocayı karşılayanlar arasında bulunan Düzce Belediye Başkan Vekili Selahattin Sert, Düzce’nin tarihinin yazılması ve araştırılmasını duyduğunda heyecanlandığını belirterek, dönemin Belediye Başkanı Mehmet Keleş’in her türlü katkıyı sağlamaya hazır olduğunun altını çizdi.

Gelişmeler gayet güzeldi.

Aynı günün akşamı Öncü TV’de yayınlanan “Erol Tayhan’la Manşet” programına konuk olan Prof. Konukçu, Düzce’nin tarihinin iki cilde bile sığmayacak derecede geniş olduğunun vurgulayarak, “Düzce güzel bir eserle taçlanacak. Gelecek nesil dünü ve bugünü geleceğe taşıyacak” diye konuşuyordu…

Kitabı bekleyenler için heyecanı doruğa çıkaran sözlerdi bunlar…

 

VALİ DAĞLI: KİTABI TÜRK TARİH KURUMU BASACAK

1 sene sonra

Tarih 22 Aralık 2017…

Düzce Üniversitesi’nde örnek bir vefa örneği…

Prof. Dr. Enver Konukçu’ya ‘Saygı Günü’ düzenlendi.

Yaklaşık 35 bin kitabını Düzce Üniversitesi’ne bağışlayan Enver Hoca davete seve seve iştirak etti. 

Protokolde kimler yoktu ki…

Dönemin Düzce Valisi Zülkif Dağlı, Düzce Belediye Başkanı Dursun Ay, Düzce Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar, Düzce Üniversitesi Kurucu Rektörü Prof. Dr. Funda Sivrikaya Şerifoğlu, davetli konuklar, öğretim elemanları ve öğrenciler…

Düzce Tarihi adlı iki bin sayfalık kitabın Türk Tarih Kurumu tarafından basılacağını söyleyen Vali Zülkif Dağlı, kitabın basım ve dağıtımında valilik olarak her türlü desteği vereceklerini söyledi. 

 

YIL 2020... NE GELEN VAR NE GİDEN?

2017den bugüne geldiğimizde aradan 3 sene geçti.  Enver Hocamızın belki de çoktan bitirdiği çalışmasından herhangi bir haber çıkmadı.  Düzce kamuoyu, entelektüel çevreler, akademisyenler ve meraklıları hasretle bu kitabı bekledi durdu…

Gözümüz Türk Tarih Kurumundaydı

Düzce’ye gelen bir duyum kötü bir şaka gibiydi.

Tarih Kurumu’nun kitabı basmaktan vazgeçtiği söylendi.

Bu duyum doğru mudur bilinmez!

Bildiğimiz şudur ki; yeni valimiz Sayın Cevdet Atay’ın 7 yıl önceye dayanan bu güzel teşebbüsü hayırlısı ile sonuçlandırarak Düzceiler’in gönlüne taht kurması…

Bekleyelim ve görelim…