Metin Köseer yazdı..

Metin Köseer yazdı..
16.07.2020 - 19:44

Çöp dediğimiz zaman insanın aklına ne gelir? Yani bir şeyi tükettiğimiz zaman kalan artıklara çöp deriz.

Her şey kalan artıklarla bitse çok iyi ama bu artıkları sağa sola atmak, rastgele fırlatmak, gelişigüzel bırakmak çöp insanlara mahsustur.

Kaldırımlar, yollar, caddeler, sokaklar, ağaç altları, direk dipleri, ev önleri, kumsallar, ormanlar, yaylalar, ana yollar, ara sokaklar diye say say bitmez. Bu saydıklarımın hepsine çöp insanlar tarafından çöp atılıyor. Hatta çöp atmak yetmiyor çöpleri bırakıp gidiyoruz.

Vallahi billahi şahit olduğum 2-3 olaydan bahsedeyim.

Düzce Belediyesi 50 metre aralıklarla çöp konteynırı koydu. Bizim çöp insanlar ne yapıyor biliyor musunuz? Evden çıkıyor sağa sola bakıyor ve elindeki çöpü kaldırımın kenarına bırakıp toz oluyor. 50 metre yanındaki konteynıra çöpü atmaya gitmiyor. Tembellik burada başlıyor.

Bu şahıslar etrafı kolaçan edip kaşla göz arasında çöpü bırakıp sıvışıyorlar. Bir de utanmadan çöp konteynırın yanından yürüyerek geçip gidiyorlar.

Poşetle çöpünü kaldırım kenarına bırakan kişiyi takip ettim ve yakaladım. Çöpünüzü 50 metre ilerideki çöp bidonuna neden atmadınız da buraya bıraktınız dedim.

Bana ne dedi biliyor musunuz? Ben atmadım, ben görmedim, benim haberim yok dedi. Siz olsanız ne yaparsınız?

Nerede ise suçlu biz olacağız. Olur da böyle yalancılık olmaz. İnkarcılığa bakar mısınız?

Yine çarşı merkezde bir kişi elindeki pet şişeyi fırlattı attı. Üstelik bir de tekme atarak futbolcu olduğunu ispatlamaya çalışıyor.

Ne yapıyorsun dedim. Abisi onu al çabuk çöpe at dedim. Bana verdiği cevaba bakar mısınız? Sana ne? Çöpçüler ne iş yapacak?

Hadi buradan yak. Başına iş almamak elde değil.  Çöp insan dediğiniz zaman kızıyorlar. İnsanoğlu böyle düşünüp böyle yaşıyorsa vay bizim halimize…

Yine bir esnaf çıkardığı çöpü sürükleye sürükleye, poşetin suyu aka aka çöp yerine getirdi. Çöpünü kaldırıp içeri atacağına konteynırın kenarına bırakıp gitti. Bu arada köpekler poşeti parçaladı ve etraf çöp bahçesine döndü.

Siz olsanız ne yaparsınız?

Yahu Düzce’nin kabadayısı ben miyim. Bu millete sadece ben mi müdahale edeceğim. Bu milleti ben mi düzelteceğim.

Hangi birini uyarsak ayrı bir cevap alıyoruz. Üstelik bu gidişle dayak bile yiyeceğiz.

Sonra kendi kendime düşündüm. Bu insanlar sokakları pisletiyor. Peki evin içinde otururken çöpleri ne yapıyorlar? Acaba halının üzerine mi atıyorlar. Kanepenin üzerinde mi bırakıyorlar. Yoksa çöpleri odanın içinde rastgele sağa sola mı atıyorlar.

Yok canım yok. Sokaklarda yaptıklarını evin içinde yapmazlar. Çöp insan dediysek bu kadar da gaddar olamazlar.

Zaten evin içine çöp atmak yürek ister. Evin içine çöp atmayı bırakın, bakalım sizleri rahat oturtuyorlar mı?

Ben bu çöp insanlara şu ismi taktım. Dışarıda heyt lan diyenler, evde kuzu gibi sessiz ve temiz oluyorlar. Evde odaya çöp atmak biraz sıkar diyorum.

Her şey bir tarafa beyler… Lütfen biraz daha duyarlı olalım. Biraz daha temiz olalım. Çöplerimizi gelişigüzel değil, rastgele değil, yerlere değil, çöp bidonlarına atalım. Köpekler parçalamasın, etrafımız koku içinde kalmasın. Hastalığa yakalanmayalım.

Yerlere çöp atanlar kendileri şikayetçi oluyorlar. Bu da işin başka bir yüzü oluyor. Yerlere çöp atanlar bir de kendileri şikayetçi oluyorlar. Yani atan kendileri şikayetçi olan yine kendileri beyler…

Çöp insanlar sadece Düzce’de değil, Türkiye’nin her yerinde vardır. Bunlara bizler ıslah edemeyiz. Bunları ancak ve ancak evdeki hanımları ıslah edebilir.

Arabayla giderken yerlere çöp atanlar bile var. Bu çöp insanları Allah ıslah etsin.

Esenkalın… 

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ticaret Ltd. Şti. (www.duzcepostasi.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Yorumlar (2)

 • MT
  MT
  17.07.2020 

  Metin bey çok güzel yazmışsınız teşekkür ederim. Bu konunun sadece şehrimiz ile ilgili olduğunu düşünmüyorum, ülke genelimizde bu problem var ve bu sadece başlangıç. İnsanlarımıza sokağımızın, şehrimizin ve ülkemizin de bizim evimiz olduğunu anlatmamız gerekiyor. Kiminle konuşursak ileri gitmemizi gelişmemizi istiyor ancak çöp tenekesine yürüyecek kadar bile fedakarlıkta bulunmuyor

 • Hüseyin
  Hüseyin
  21.07.2020 11:39

  Bu işin kesin çözümü caydırıcı tedbirler almak Otobanda aracından çöp atan şahıs kameraya yakalanıyor ,gelen cezayı inkarda edemiyor ,sigara içilen günleri hatırladığımda bugünler belkide hayaldi başarılı olunur yeterki bu önemi konunun üzerine gidilsin , bu görüntüler sahip olduğumuz değerler açısından hoş değil ,

E-Gazete

 • 19.05.2022

E-Gazete Arşivi

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız