Harun Agah Altay yazdı...

Harun Agah Altay yazdı...
22.07.2020 - 17:33

İKİSİ de girişimci. Biri Amerikalı, biri Türk. Dünyada nam salmış birçok ünlü girişimci var ama neden bu ikisini seçtim? İsterseniz yazının içeriğine bir bakalım!

Aslen Güney Afrika Cumhuriyeti doğumlu olan Elon Musk 1971 doğumlu. Annesi Kanadalı, babası ise İngiliz sömürgesi altındaki Güney Afrika Cumhuriyeti’nden.

2002’de ABD vatandaşı olan Musk, anne ve babadan dolayı aynı zamanda hem Kanada hem de Güney Afrika Cumhuriyeti vatandaşı.

Elon Musk denince bugün akla ilk gelen şey Tesla’nın %32 hissesine sahip olduğu ortaklığıdır. Ancak belki de en önemlisi son yıllarda adeta şova dönüştürdüğü ve kurucusu olduğu SpaceX’dir.

Mühendis bir girişimci olan Elon Musk uzaya otomobil göndermesiyle zihinleri hala meşgul etmeye devam ediyor.

Ama o en çok Mars’ta koloni kurmayı ve insanlığı uzaya taşımayı istiyor.

Acun Ilıcalı hakkında ise ne yazsak bilmiyorum. Zira onu Elon Musk’tan daha iyi tanıyoruz. Birçoğumuz yaşamı hakkında detaylı bilgiye sahibiz. Yine de önemli kısımları özetleyebiliriz.

Anne ve babası Erzurum Ilıca’dan olsa da Acun Ilıcalı 1969 yılında Edirne’de doğmuş. İlkokulu Edirne’de okumuş. Liseden sonra İstanbul Üniversitesi İngilizce Bölümünü yarıda bırakıp muhabirliğe başlamış

Sonrasını hemen herkes biliyor. Ve günümüzde de kariyerinin geldiği nokta belli.

Acun’a bazı kesimler ‘Türkiye’nin Elon Musk’ı” diyor. Bu benzetmede haklılar mı bilinmez. Ama onun medya sektöründeki başarısı ister istemez Türkiye’nin en etkili ismi haline getirdi.

Keza Acun Ilıcalı Forbes dergisi tarafından dünyanın en etkili 500 girişimcisinden biri olarak da gösteriliyor.

Türkiye’de bu işi kapitalist düzende en iyi kullananlardan biri şüphesiz o. Hele insanların evinde kaldığı pandemi döneminde survivor gibi bir yarışmanın devam etmesi izleyenleri bütün kış oyalamaya yetti bile.

Ardından instagramda yaptığı canlı yayın rekorları... Derken bu süreçte kasasını da doldurmayı başardı.

Şimdi asıl kafaları kurcalayan detay şu; Amerika’nın en iyi girişimcilerinden biri uzay çağı için yatırım yaparken bizde eğlence çağına yatırım yapılıyor.

Burada Acun’un ya da Elon Musk’ın servetini konuşup olayı “zenginin malı fakirin dilini yorarmış” edasına çevirmeye çalışmıyoruz.

Kimsenin kazancında da gözümüz yok !

Lâkin gerçekler su yüzünde...

Yurt dışında özellikle Arjantin ve Yunanistan medyasına yaptığı dokunuşlarla her ne kadar Türkiye’nin gururu olsa da, bu yatırımların temelde eğlence dünyasına yönelik olması onun Elon Musk’a yönelik benzerliğini ister istemez tartışma konusu haline getiriyor.

Bu, toplumun yarattığı bir olgu mudur, yoksa kapitalist düzenin getirdiği bir sonuç mu? Tartışılır.

İkisi de bir işadamı sonuçta.

İkisi de kafayı çalıştırarak para kazanmanın yollarını bulmuş.

Ama kafayı uzaya yormak mı, eğlenceye yormak mı?

Yoksa “para gelsin de nereden gelirse gelsin” diyenlerden misiniz? (!)

  

  

  

  

 

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ticaret Ltd. Şti. (www.duzcepostasi.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

E-Gazete

  • 16.05.2022

E-Gazete Arşivi

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız