Celal Erbay yazdı...

Celal Erbay yazdı...
22.07.2020 - 17:36

Günler, tarihler Yaradan tarafından hep nöbetleşe döndürülür aramızda... Bazen bizim yüzümüz güler, bazen de başkalarının... Bu dönüşüm doğrultusunda 24 Temmuz’lar bazen bizi mahzun kılıp, özümüze yabancılaştırıp, başka kültürlerin, kendini üstün gören sosyal kabulleniş ve olguların üretmiş olduğu normatif formüllerle hayatımızı devam ettirmeye, işlerimizi yoluna koyup aramızdaki ilişkileri ona göre düzenlemeye bizi mecbur bırakır.

Bazen de bir yanlışın düzeltilmesine, aslına rücu eden millet iradesinin bir hatadan dönüşüne şahit olur 24 Temmuzlar… Merkez iradenin, muteal organizenin beşeri ruhları şekillendirmesi sonucu O’nun kudreti doğrultusunda gerçekleşen bu dönüşüm bizi sevindirirken,  kazanımlarımız elimizden gidiyor mu diye başkalarını da mahzun kılar, hüzne boğar…

İşte yarınki 24 Temmuz böyle bir 24 Temmuz’dur. Geçmişteki 24 Temmuzlardan birinde onlar sevinmiş, bayram etmişlerdi... Hatta o 24 Temmuzun sübuta erdirdiği belgelerin belirlediği kabullenişler doğrultusunda, bizi biz yapan değerlerimizin dayanakları, besleyici kaynakları, kültür ve maneviyatımızın ana damarları, nesiller arası bağı tesis ve temin eden anahtar, kılavuz ve dokümanlar tamamen boşa çıkarılmış, topluca secde edilen birçok kutsal mahal gayesi dışında kullanılmış, kimi kiraya verilmiş, kimi Yedi Düvelin yandaşları tarafından işgal edilmiş, kimi de depoya dönüştürülmüştü. Böylece değil sevinmek bayramlarını taçlandırmışlardı onlar.

Yarınki 24 Temmuz’da sevinme sırası ise “Bu ezanlar ki, şehadetleri dinin temeli; Ebedi yurdumun üstünde benim inlemeli” diyen aziz milletimizindir. Ruh köküne sahip çıkan, mana ve mefkuresi ile bütünleşen milletimiz, “Yeter artık söz de karar da milletindir” diyerek titreyip özüne dönmüş, Kosova’daki, Niğbolu’daki, İstanbul surları önündeki, Çanakkale’deki, Dumlupınar’daki iman ve karakteri doğrultusunda kendine dönmüş ve namerd Yedi Düvelin, yerli işbirlikçilerin yardımıyla elinden alınan değerlerini teker teker geri almış, nihayet yarın;  24 Temmuz Cuma günü, Cuma namazı ile birlikte Ayasofya Camiini aslına döndürüp dedesi Fatih Sultan Mehmed Han’ın vakfiyesi doğrultusunda onun ilelebed cami olarak ibkasını onaylayacaktır. Dolayısıyla sevinmek onun hakkıdır. Zira bir yanlışa dur demiş, tarihin hatasını düzeltmiştir.

 

CAMİ’İN HAZIRLANMASI

Öncelikle ifade edeyim ki, açılış için 24 Temmuz Cuma 2020 tarihinin belirlenmesinde kasıt aramak beyhudedir ve iyi niyetle bağdaşmaz. Zira Ayasofya Caminin Diyanet İşleri Başkanlığına devir tarihi 10.07.2020’dir. Elbette ki açılış cuma namazıyla ilgili olmalıydı.

Koskoca Ayasofya’nın, mefruşatıyla ve diğer gereksinmelerinin tamamlanıp cami olarak ibadete hazırlanması, bir haftada tamamlanamazdı. Dolayısıyla bu çalışmalar en erken,  24 Temmuz’da tamamlanabilirdi. Nitekim tamamlandı de. Müteakip cumanın 24 Temmuz’a denk gelmesi de kimsenin elinde olmayan, yalnız Rabbimin takdirinde olan bir şeydir. Demek ki, Allah’ın iradesi de Ayasofya’nın Camiye dönüştürülmesinden yana olduğu böylece ayan beyan ortaya çıkıyor.  Bu itibarla 24 Temmuz-lar arası fikir yürüttüğüm için kimse beni kınamasın.

 

BAŞKANLIĞIN DAVETİNE TEPKİLER!

Davet sahibi, Diyanet İşleri Başkanımız Sayın Erbaş, içerisinde bulunduğumuz salgın hastalığı da göz önünde bulundurarak, Ayasofya Camiinin fiilen açılışının gerçekleşeceği yarınki Cuma namazına, Diyanet İşleri Başkanlığından beklenen olgunluk ve vakar içerisinde Türkiye’nin tarihi şahsiyetine yakışır, toplumsal huzurumuzu göz önünde bulundurarak birlik ve beraberliğimizi pekiştirecek özen içerisinde ilgililere davetini yöneltmiş ama Başkanlığın misafir namzetlerinden bazıları davete icabet edemeyeceğini ifade etmiştir.

Mesela Sayın Kılıçdaroğlu “Ben kamera karşısında ibadete karşısıyım” şeklinde bir gerekçe göstererek davete icabet etmeyeceğini beyan etmiştir. Yine İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Ekrem İmamoğlu Ayasofya Caminin 2. kez açılışının gerçekleşeceği 24 Temmuz Cuma günü, Lozan Antlaşmasının yıldönümü sebebiyle Ankara’da düzenlenecek bir toplantıya katılma kararı aldığından Açılışa iştirak edemeyeceğini şimdiden beyan etmiş bulunuyor.

Elbette ki karışamayız; herkes istediği etkinliğe katılabilir. İster 24 Temmuz Cuma günkü Ayasofya Caminin 2. kez ibadete açılış etkinliğine katılır, isterse bir başka 24 Temmuz’da kabul edilen Lozan Antlaşmasının yıldönümü etkinliğine katılabilir. Bu tamamen onun kendi tercihidir.

Yalnız dikkatimizi çeken husus, Sayın İmamoğlu’nun 24 Temmuz’da Ayasofya Caminin açılış namazına katılmayacak olmasının Yunanistan’da geniş yankı uyandırmasıdır.   İmamoğlu’nun bu kararı Yunanistan’da bütün haber sitelerinde manşet oldu. Daha önce de katıldığı bir panelde Sayın İmamoğlu Yunanlı bir gazetecinin Ayasofya ile ilgili sorusuna “Ayasofya’nın ibadete açılması gibi bir ihtiyacın bulunduğuna inanmıyorum” cevabını vermişti. Kendisi bilir, herkes kendi meşrebi doğrultusunda hareket eder. Bizim bildiğimiz sosyal gerçek de budur.

Biz kendimizden mesulüz. Elbette ki herkesin iyiliğini isteriz. Zira bir çiçekle bahar gelip geçmez. Ama kimseye de zorla bir şeyi kabul ettiremeyiz. Fakat bizi biz yapan değerlerimizin, ruh ve manamızın güncellenip nesillerden nesillere intikali için ne gerekiyorsa ondan da geri kalmayız.

Dolayısıyla bütün dostları 24 Temmuz Cuma günü Ayasofya Caminin açılışına davet ediyor, gelin tarihe birlikte şahit olalım diyorum.

Kalın sağlıcakla sevgili dostlar.

 

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ticaret Ltd. Şti. (www.duzcepostasi.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Yorumlar (11)

 • Orhan Arslan
  Orhan Arslan
  26.07.2020 10:11

  Çok şükür Ayasofya açıldıda, işsizler iş başı yaptı, Fakirler zenginleşti, Açıkta kalan öğrencilere Üniversite yolu açıldı, Coranayı sıfırladık, Tarım rekoltede zirve yaptı, Hayvancılık şaha kalktı. Yolu olmayan köyler yola kavuştu, suyu olmayan yerleşim alanlarına bol bol su geldi, Biz Allaha şükretme- yelimde kim etsin Yapanlardan Allah razı olsun

 • Rüstem Ahıskalı
  Rüstem Ahıskalı
  25.07.2020 09:46

  Eğer Ayasofyada ezanlar okunuyor ve namaz kılınıyor ise biliniz ki adalet, hak ve Müslümanlık Türkiyeye hakimdir ve güçlü bir şekilde ayaktadır. İlelebed böyle.kalmasi dileği.ile...

 • Fahri Atabeyli
  Fahri Atabeyli
  25.07.2020 09:02

  Dünyanın en önemli gündem maddesi Ayasofya ve açılış tarihi 24 Temmuz günü yani ilk ibadetin, Cuma Namazının kılındığı gün, o muhteşem camii şerifin bulunduğu ilin Büyükşehir Belediye Başkanı aynı gün İstanbulda değil ve Ankara Yenimahallede kulis yapmaya, kurultaya katılmaya gitmiş. Bari öğleden sonra gitseydi, 1 gün sonra gitseydi. Tüm dünya o anda Ayasofyayı konuştu ama ilin yöneticisi İstanbulda değil. Çok garip !!!

 • Veli Kentbaş
  Veli Kentbaş
  25.07.2020 08:55

  Ayasofya aslına rücu etti ve kıyamete kadar camii olarak kalacak inşallah.

 • Cahit Karslı
  Cahit Karslı
  25.07.2020 08:52

  Ayasofyanin camii olmasının sindiremeyen yeniden secde edilen bir ibadetgah olmasını içlerine sindiremeyen Avrupa’nın şımarık çocukları olan Yunanlılar yine hezeyana kapılmış hocam. Tarihten gereken dersi almamış bu ırkçı kafalar, şanlı Bayrağımıza saygısızlık yapanlar Egede denize döküldüklerini unuttular galiba.Kendi akıbetlerini iyi hatırlamaları gerekir bu Yunanlılar.

 • Fedai Ünal
  Fedai Ünal
  24.07.2020 23:27

  İnşaallah birleşeceğiz ve mazlumları savunmak üzere güçleneceğiz.

 • Ruşen Alioğlu
  Ruşen Alioğlu
  24.07.2020 23:24

  Yazınız için çok teşekkür ederim hocam. Sultan Fatihin kutsal emaneti aslına rucû ettirildi. 10 Temmuz ve 24 Temmuz bu necip millet için bir milat hükmündedir.

 • Orhan Aslanboğa
  Orhan Aslanboğa
  24.07.2020 23:20

  Bu güzel olay gösterdi ki Müslümanın muslumandan başka dostu olmaz.insallah tüm müslümanlar gaflet uykusundan uyanır ve Allahın ipine sımsıkı sarılırlar."NE MUTLU MÜSLÜMANIM DİYENE"!

 • Sedat Birişik
  Sedat Birişik
  24.07.2020 23:19

  Hak geldi batıl gitti zaten batıl Yok olmaya mahkumdur Allah ın zaferi sonsuz dur hak din son din islam son peygamber ahir zaman peygamberi hz Muhammed s.a.sdir

 • Alican Berk
  Alican Berk
  24.07.2020 23:16

  FATİH oldugunde Yunanlılar Bizanslılar sevinç çanlari caldilar.bugun ise Fatihin dogumu,fetihin guncellenmesi..Ey Bizanslılar calin matem çanlarinizi bunlar bizim için sevinç musikisi olur.

 • Tarık Haneli
  Tarık Haneli
  24.07.2020 23:15

  yarın Yunan aglayacakr biz güleceğiz.ayasofya fatihin emanetidir canimizi veririz emanete hiyanet etmeyiz.

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız