Mehmet Şimşek yazdı...

Mehmet Şimşek yazdı...
29.07.2020 - 17:25

Araştırmacı-Yazar Nejad Özsoy ile beraber hazırladığımız ve 10. bölümü ile sonlandırdığımız “Düzce Hava Şehitleri” yazı dizimizin ilginç bir başlangıç hikâyesi var. Nejad beyin ağzından dinleyelim isterseniz:

“Rusya'da Çarlık Rejiminin devrilmesiyle Kasım 1917'de Bolşeviklerin iktidara gelmesi ile Çarlık rejimine yakın olan ve Çarlık ordusunda yer alan Çerkesler ülkeyi terk ederek İstanbul'a göç etmişlerdi. Bu neslin büyük kısmı ABD’ye göç etmişti. Onların çocuklarından olan ve 1947 yılında Başkan Harry Truman'ın onayıyla CIA’nin kurucu üyeleri arasında yer alan Cengiz Giray da teşkilatta görev almaya başlamıştı.  Cengiz Giray 1951 yılında Türkiye'de altı ay kalır ve söylenenlere göre yaklaşık olarak bir ayda Düzce’de bulunur. Bu hikâye çok ilgimi çektiği için araştırmaya karar verdim. Değerli arkadaşım ve komşum olan iş insanı Yahya Kazokoğlu ile eski Düzce’ye dair çok kapsamlı ve ilginç sohbetlerimiz olur. Ona konuyu dile getirdiğimde Cengiz Giray’ın söz konusu yıllarda dedesi Rıdvan Kazokoğlu’na misafir olduğunu duyduğunu söyledi. Biraz daha ayrıntı istediğimde çok kıymetli babası Mustafa Kazokoğlu çocukluk hatıralarını zorlayarak bu kıymetli misafire Düzce’de iken Akınlar Köyü’nden Fuat Canbolat’ın eşlik ettiğini söyledi. O zaman Hava Harp Okulu öğrencisi olan ve iyi İngilizce bilen Canbolat’tan konu açılınca onun 1957 yılında görev uçuşunda iken uçağının düşmesi ile şehit olduğunu öğrendim. Şehidimizi araştırırken 1950 yılında da bir şehidimizin olduğunu öğrendim ve Mehmet Şimşek Bey’e hava şehitlerimizi mutlaka araştırmamız gerektiğini söyledim. İşte ‘Düzce Hava Şehitleri’ yazı dizimiz bu ayrıntılar ile başladı.”

DOSTLARIMIZIN KATKILARIYLA…

Hemen belirtelim ki, yazı dizişimiz bölümler halinde yayınlanırken gerek okurlarımızdan gerekse şehitlerin yakınlarından gelen bilgiler kapsamı daha da genişletti. Bu arada Düzce dışında bulunan iki şehidimizin mezar fotoğraflarını o bölgelerde oturan dostlarımızdan rica ettiğimizde bizi kırmadılar.

Bandırma Hava Şehitliği’nde yatan Düzceli hava şehidimiz Hüsnü Şumnulu’nun fotoğraflarını, şehrin Bandırma Manşet Gazetesi’nden, değerli meslektaşımız duayen gazeteci sayın Zeki Karadeniz’den rica ettik. Karadeniz, bizi kırmadı ve korona günlerinde Bandırma Hava Şehitliği’ne gidip şehidimizin kabrini görüntüledi. Aynı şekilde İzmit Hava Şehitliği’nde yatan bir diğer şehidimiz Fahrettin Mutaf’ın mezarını biricik kardeşim Atilla Şimşek’ten rica ettik. Sevgili Atilla yoğun iş trafiğinde bir fırsatını buldu ve şehitliğe giderek Fahrettin Mutaf’ın kabrini görüntüledi.  Böylece iki şehidimizin kabir fotoğrafları Düzce basınında ilk kez fotoğraflanmış oldu. Buradan Zeki Karadenizli ve Atilla Şimşek’e gönül dolusu teşekkür etmek boynumuzun borcudur.

 

SAYIN AZİZ CEBECİ’YE AÇIK ÇAĞRI

Yazı dizimizin 14 Mayıs 2020 tarihinde yayına giren bölümünde Azmimilli Mahallesi’nde bulunan “Şehit Yaşar Özgürer Sokağı” tabelasının fotoğrafını yayınlayıp şöyle sormuştuk:  Azmimilli Mahallesi'nde bulunan Şehit Yaşar Özgürer ismi acaba Yılmaz Özgüner adına mı konulmuştu?

 

Nitekim Nejad Özsoy’un Düzce Belediyesi yetkililerinden aldığı bilgi sorumuzun doğruluğunu teyid etti. Yetkililer sokağın isminin Şehit Yılmaz Özgüner olduğunu, tabela aşamasında yanlış yazıldığını belirtti. Bu durumda şehidimizin yattığı Pırpır Köyü muhtarı sayın Aziz Cebeci’nin Düzce Belediyesi’ne yapacağı başvuru meseleyi halledecek.  Konunun takipçisi olacağız, bekleyelim ve görelim.

KURTAR’I DÜZCESPOR’A GETİREN ALBAY

Yazı dizimizi hazırlarken Düzcespor eski başkanlarından İhsan Çetin’den önemli bir ayrıntıyı öğrenmiş olduk. Çetin, Düzceli hava pilot merhum Yaşar Cengiz Önce’nin Kocaeli’de Jandarma Alay Komutanı iken, Kocaelispor’da forma giyen Güvenç Kurtar’ın Düzcespor’a transferinde önemli bir rol oynadığını anlattı. Günümüzün başarılı futbol adamlarından olan Güvenç Kurtar, askerliğini yaparken Düzcespor formasını giymiş ve iki sezon oynadığı kırmızı-lacivertli kulüptü başarılı bir grafik sergilemişti.

 

LEVENT ŞUMNULU ANLATIYOR…

20 Temmuz günü telefon ekranımda bilinmeyen bir numara belirdi. Açtığımda karşımdaki ses kendisini tanıttı. Düzceli şehit pilot Hüsnü Şumnulu’nun iki erkek çocuğundan küçüğü olan Levent Şumnulu’nun ses tonundan heyecanlı olduğu anlaşılıyordu. Yazı dizisi için teşekkür eden Levent Bey, ağabeyi Bülent Şumnulu’nun geçtiğimiz yıl vefat ettiğini; dahası merhum Bülent Şumnulu’nun çocuğu (Şehit Hüsnü Şumnulu’nun torunu) Yiğit’in de hakkın rahmetine kavuştuğunu söyledi. Levent Şumnulu, babası ile fotoğraf ve bilgileri bizimle paylaşacağını söyledi. O günlerde yaz tatiline çıkan Levent Şumnulu’ya ulaşmak mümkün olmadı. Levent Bey, önümüzdeki günlerde bilgi ve belgeleri bize gönderdiği takdirde bu köşeden paylaşacağımızı ümit ediyorum.

 

“GÖKYÜZÜ MAVİSİ KAÇIŞ NOKTAMIZDI”

Düzceli asker kökenli sivil pilotumuz merhum Aydın Ustabaş’ı yazdığımızda, Hemşin Köyü’nden Selim Alper’in düştüğü bir not oldukça renkliydi. Aydın Ustabaş da diğer meslektaşları gibi memleketin üzerinden alçak uçuş yapma modasına uyduğu anlaşılıyor.  Selim Alper o günleri bakın nasıl bir ustalıkla tasvir ediyor: Allah rahmet eylesin.. Çocukken köyde taş yolda araba göremezken, köye indirdiği helikopteri görme şansımız olmuştu. Bazı zamanlar köyün üstünde alçak uçuş yapan uçaklar olurdu, heyecanla birbirimize gösterip ‘Aydın abi… Aydın abi!’ diye el sallardık… Bu alçak uçuşlarda komşu köylerde bazı evlerin camlarının kırıldığını da duyardık. Bütün yaz yeşilin her tonunu görmekten sıkıldığımız köyde, gökyüzünün mavisi tek kaçış noktamız olurdu…  O maviliklere uçmayı bugün gerçekleştirememiş olsak da o günlerde hayallerini kurmuş olmayı da şans sayarım…

 

DÜZCE VALİLİĞİ’NE DÜŞEN…

Düzceli şehit pilotlarımızdan Yaşar Erian Ankara’da parkta, Fahrettin Mutaf İzmit’te bir park ve caddede ve şehit Yılmaz Özgüner'in ismi 2'nci Kara Havacılık Alayı Komutanlığı Brifing Salonu’nda yaşatılıyor.

Bir hususu daha belirterek yazı dizimizi noktalayalım.

Bizim tespitlerimize göre toplam 8 hava şehit pilotumuz var. Bunlardan sadece Nezih Akgülüm’ün kitabesi Düzce Şehitliği’nde bulunuyor. Diğerleri ise Türkiye’nin çeşitli bölgelerine dağılmış durumda. Düzce Valiliği diğer 7 şehidimizin sembolik kitabesini şehitliğe koymasının anlamlı ve önemli olacağını düşünüyoruz.

Yaklaşan Kurban Bayramı öncesinde şehitlerimize rahmet ve minnetle anıyoruz.

 

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ticaret Ltd. Şti. (www.duzcepostasi.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız