Celal Erbay yazdı...

Celal Erbay yazdı...
20.08.2020 - 09:17

 

TÜRKİYE’NİN Doğu Akdeniz’de varlığını muhafaza edip, gerek kendi çıkarlarını ve gerekse Kuzey Kıbrıs Türk varlığının çıkarlarını koruyabilmesi için Libya ile yapmış olduğu en son Deniz-Sınır Antlaşması hayati önem arz etmektedir.

Bu itibarla iki devlet arasındaki münasebetleri çok canlı ve kontrolde tutabilmek için karşılıklı gel-gitlerin her zamankinden daha sık ve üst seviyede olma zorunluluğu kaçınılmazdır. Bu zorunluluk sonucudur ki, geçtiğimiz günlerde Milli Savunma Bakanı Sayın Akar, beraberinde Genelkurmay Başkanımız Sayın Güler ile Güvenlik Askeri İşbirliği Mutabakat Muhtırası kapsamında yapılan faaliyetleri yerinde incelemek üzere Libya’nın Başkenti Trablus’a gittiler.

Sayın Akar ilk beyanı mahiyetinde “Libya Libyalılarındır” diyerek BM tarafından tanınan meşru hükümetin yanında olduğumuzu bir kere daha vurgulayarak, Libyalı kardeşlerimizin haklı davalarında onları desteklemek suretiyle kamu vicdanının hedeflediği sonuçlara ulaşacağımıza olan inancına vurgu yaptı.

Sayın Akar ve Genelkurmay Başkanı Sayın Güler’in ziyaretleri dolayısıyla Mitiga Havalimanında bir askeri tören düzenlendi. Birleşmiş Milletler tarafından tanınan meşru Libya Hükümetinin Savunma Bakan Yardımcısı Selahaddin en-Nemruş, Libya Genelkurmay Başkanı Korgeneral Muhammed eş-Serif ile Türkiye’nin Trablus Büyükelçisi Serhat Aksen ve diğer Türk ve Libyalı yetkililer tarafından karşılanan Akar, tören kıtasını selamladılar.

Törenin ardından, Sayın Akar ve Genelkurmay Başkanı Güler, mutabakat kapsamında oluşturulan Savunma Güvenlik İşbirliği ve Eğitim, Yardım, Danışma Komutanlığına geçtiler. Sayın Akar, Askeri İşbirliği Mutabakat Muhtırası kapsamında yapılan eğitim ve danışmanlık faaliyetlerini yerinde incelediler.

Savunma Güvenlik İşbirliği ve Eğitim Yardım Danışma Komutanlığındaki inceleme ve denetlemelerin ardından Sayın Akar ve Orgeneral Güler, personelle öğle yemeğinde bir araya geldiler. Yemeğe, Mutabakat Muhtırası kapsamında olup bitenleri yerinde görmek üzere o anda Trablus’da bulunan Katar Savunma Bakanı sayın Halid bin Muhammed el-Atiyye ile Libya Savunma Bakan Yardımcısı sayın Selahaddin en-Nemruş’da katıldılar.

Sayın Akar burada yaptığı konuşmada, eğitim, işbirliği ve danışma görevlerindeki başarılarından dolayı personeli tebrik etti. Çalışmaların bundan böyle aynı azim ve irade ile devam edeceğine yönelik temennilerini dile getiren Sayın Akar, “Önümüzdeki dönemde Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatları doğrultusunda Libya’nın birliği, bütünlüğü, rahat ve huzuru için “ateşkes” in kalıcı hale dönüştürülmesi ve Libya’nın bir bütün olarak varlığını muhafaza edip sürdürebilmesi için, dün olduğu gibi bugün de elimizden gelen her türlü gayreti gösterdik, göstermeye de devam edeceğiz” şeklinde sözlerine devam etti.

Bu arada Sayın Akar “Katar’lı kardeşlerimiz de bizimle beraberler… Sayın Katar’lı Bakan kardeşim de bu konuda her türlü fedakarlığı yaptı ve yapmaya devam ediyor” diyerek Katar’lı mevkidaşına yönelik takdir ve teşekkürlerini dile getirdiler.

 

 

SON VURGU! “LİBYA LİBYALILARINDIR”

Sayın Akar, personele yönelik fedakar ve özverili çalışmalarına devam etmeleri arzu ve beklentilerini dile getirdikten sonra sözlerine şöyle devam etti; “Türkiye olarak 500 yıllık geçmişimiz, ortak kültürümüz ve tarih birlikteliğimiz olan Libya’lı kardeşlerimize elimizden gelen desteği vermeye devam edeceğiz. İnşallah sonuçta da başarılı olacağız. Birçok fitne fesat, çeşitli girişimler var… Bunların hiçbirine boyun eğmeden “LİBYA LİBYALILARINDIR” diyerek, Libya’nın BM tarafından tanınan meşru hükümetinin yanındayız, olmaya da devam edecek ve inşallah bize verilen vazifeyi de başaracağız” diyerek sözlerini tamamladı ve bir kere daha “LİBYA LİBYALILARINDIR” vurgusu yaparak Türkiye’nin hedefinin mazlumun ahını dindirmek ve zalime dur, demek olduğunu bir kere daha bütün dünyaya ilan etmiş oldu.

Allah devletimize zeval vermesin, birliğimiz dirliğimiz daim olsun. Kalın sağlıcakla sevgili dostlar.

Not: Haftaya Türkiye-Libya ilişkilerinin arka planı üzerinde duracağız.

 

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ticaret Ltd. Şti. (www.duzcepostasi.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız