Metin Köseer yazdı...

Metin Köseer yazdı...
14.09.2020 - 09:09

DÜZCE eski cezaevi ile ilgili olarak defalarca uyarılarda bulundum, haberler yaptım, köşe yazılarımda belirttim. Bugün yine yazma gereği duydum. Ne hikmetse, nasıl işse bir türlü dikkate alınmadı.

Düzce eski cezaevi için bir istekte bulunmuştum. Bu cezaevinin akıbeti ne olacak? Buraya ne yapmayı ne amaçla kullanmayı düşünüyorsunuz dedim.

Aradan yıllar geçti hala ses çıkmadı. Bırakın cezaevinin akıbeti ne olacak onu dahi bilen yok, anan yok.

Kader mahkumlarını ağırlayan Düzce eski cezaevi şimdi kendisi kader mahkumu oldu. Yani ilgisiz ve sahipsiz kaldı.

Düzce eski cezaevinin müze olmasını rica etmiştim. Orijinal şekli ile hiçbir yerine dokunmadan bozmadan müze haline getirilerek hizmete girmesini istemiştim.

Kader mahkumlarının koğuşları, yemekhaneleri, havalandırma boşlukları, tuvaletleri, banyoları, mutfak bölümleri, idare yerleri aynı kalsın demiştim.

Tıpkı Sinop cezaevi gibi, Ankara’daki Ulucanlar cezaevi gibi müze olmasını tavsiye etmiştim. Hem gelir elde edilir hem de ziyaretçi olur hem de Düzce’nin adı duyulur demiştim.

Yani az bir rutuşla, az bir bakımla eski cezaevi müze olarak hizmete açılabilir. Ziyaretleri cüzi bir rakama bağlar Adalet Bakanlığı’na gelir elde dilebilir.

Şu anda Düzce eski cezaevi çürüyor, eski cezaevi unutuldu, eski cezaevi ilgi bekliyor, eski cezaevi sahipsiz kaldı.

Düzce eski cezaevi tarih kokuyor. O duvarlar, o tel örgüler, o avlular, o kuleler, o taşlar tarih kokuyorlar.

1955 yılında hizmete giren Düzce eski cezaevinin 65 yıllık olduğunu biliyor muydunuz?

‘’Allah kurtarsın’’ temennisiyle teşbih çektiği, daracık havalandırmasında volta attığı, eşine çocuğuna mektup yazdığı, şiirlerin bestelendiği bu B tipi cezaevi şimdi tarihe gömüldü. Düzce cezaevini anlatan, ilgilenen kimse kalmadı cezaevi unutuldu desem yeridir.

Fevzi Çakmak Mahallesi’nde bulunan bina şimdi kendi kaderi ile başbaşa kaldı. Allah’ın şu hikmetine bakar mısınız? Bir zamanlar sıkı sıkıya korunan, yüzlerce mahkumun yattığı, binlerce kişi tarafından ziyaret edilen, onlarca gardiyan ve asker tarafından korunan cezaevi şimdi köşelerde yalnız başına kaldı. Hatta çürümeye terkedildi.

Düzce eski cezaevinin ne olacağı hala merak konusu olarak duruyor. Bildiğim kadarı ile 2012 yılından bu yana cezaevi ne olacağını bekliyor. Aradan 8 yıl geçti ve hala bir çalışma yapılmadı.

Düzce cezaevi 1955 yılından 2012 yılına kadar bir çok ünlü ismi misafir etti. Binlerce mahkumun anısı, hatırası bu cezaevinde kaldı. Yani kader mahkumları gibi eski cezaevinin de bir sonu oldu.

Şu anda eski cezaevinin yanından geçerken kimse yüzüne bakmıyor. Korkulu hayalet gibi bekleyen cezaevine inşallah bir el atılır ve müze haline getirilir diye 8 senedir bekliyoruz.

Ünlü Sinop cezaevi müze oldu. Ünlü Ankara Ulucanlar cezaevi müze oldu. Düzce eski cezaevi niye müze olmasın değil mi?

Sinop cezaevini görmek için Düzce’den Sinop’a gittim. Allah nasip ederse pandemi hastalıkları hafifler hafiflemez Ankara Ulucanlar cezaevini de ziyaret edip gezeceğim.

Düzce’de neden cezaevimiz müze olmasın?

Düzce eski cezaevi yıllardır atıl vaziyette bekliyor. Cezaevinin yanına Emniyet Müdürlüğü, Adalet Sarayı, Kültür Merkezi binaları yapıldı. Etrafı yeni binalarla donatılan cezaevi bomboş duruyor. Parçalanmış, çürümüş, eskimiş, perişan olmuş hali ile hala neyi bekliyor bilmiyoruz.

Yeni cezaevi yapılınca eskisini unutmuş olduk. Sonucun ne olacağını ben de merak ediyorum. Yıkılacak mı? Yoksa başka amaçla mı kullanılacak? Ya da müze mi yapılacak, yoksa böyle bekleyecek merak ediyoruz.

Yetkili ve sorumlu kişilerin konuya el atmalarını beklerken, doyurucu bir cevap vererek açıklama yapmalarını bekliyoruz.

Esenkalın…

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ticaret Ltd. Şti. (www.duzcepostasi.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

E-Gazete

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız