Metin Köseer..

Metin Köseer..
21.09.2020 - 08:56

DÜZCE’de para dönmüyor. Esnaflar her geçen gün bataklığa sürüklenirken, kredi ödeme zamanı da geldi çattı.

Piyasalarda nakit para dönmüyor. Yüzlerce insan kredi kartı kullanıyor. Ay sonu gelince herkes toplu ödemeleri bankalara yapıyor. O zaman da piyasada para dönmemiş oluyor.

Düzce’de yüzlerce esnaf mağdur durumda bulunuyor. Her ay kepenk kapatanların sayısı artıyor. Pandemi hastalığı ise ekonomiyi tamamen bitirme noktasına getirdi.

Bu arada Mart ve Nisan aylarında hükümetin dağıttığı 6 ay sonra ödemeli kredilerin de ödeme günleri geldi çattı.

Bakalım esnaflarımız ne yapacak? Bakalım esnafların sonu ne olacak? Vallahi görünen köy kılavuz istemez. Esnaflarımız bitikleri oynuyor desek yeridir.

 

HAYVANLAR DA  KORONAVİRÜS  OLUR  MU ?

Dünyayı kasıp kavuran koronavirüs hastalığı hala geçmedi. Hatta 2. dalga geldi geliyor derken salgınların önüne geçilemiyor.

Pandemi dönemi yaşadığımız şu günlerde akıllara bazı sorular geliyor. Bu virüs hastalığı hayvanlar da var mı?

Ya da bu hastalık hayvanlara bulaşıyor mu? Ya da hayvanlar da  virüs var mıdır? Binlerce insan evlerinde kedi köpek besliyor.

Bu sorulara cevap verecek birileri elbette vardır. İnsanlar gibi hayvanlar da can taşıyor. Bu virüs her canlıya bulaşıyor mu?

Bugüne kadar hastalıktan dolayı hiç hayvan öldü mü? merak ediyorum.

 

DENİZ  SEZONU  KAPANDI

 

Hafta sonu Akçakoca’ya gezmeye gittim. Tatil beldesi olan Akçakoca’da tat tuz kalmamış. Tatilciler gitmiş, kamp kuranlar gitmiş, pansiyon, otel ve yazlıkların da kalanlar gitmiş.

Şirin beldemiz Akçakoca özüne dönmüş. Üvey evlat gibi ilçe boşalmış. Nadir sayılacak şekilde gezenler var. Denizin rengi yarı yeşil yarı çamur gibi olmuş. Koca bir yaz sezonu bir şey anlamadan sona erdi.

İşin içine hastalık girince tatilciler doyasıya tatil yapamadılar.  Deniz sezonu kapandı desek daha doğru olur. Bundan sonra kış sezonunda bol bol balık tüketmek gerekecek.

 

FINDIK  ÇUVALA  GİRDİ

 

Ağustos ayının ilk haftasında başlayan fındık toplama telaşı sona erdi. Fındık çuvala girdi desek daha yerinde olur.

Bu yıl fındığın az olduğu dallardan beklenen verimin alınamadığı ifade edildi. Düzceli bir çok kişinin fındık bahçesi var. Kimileri kilolarca kimileri tonlarca fındık topluyor.

Doğu illerinden gelen işçiler memleketlerine geri dönmeye başladılar. Fındığını toplayan insanlar harman işlemini yaptıktan sonra fındığı çuvala koyup rahatladılar.

Bazı kesimler fındıklarını satarken, bazı kesimler zam gelecek diye fındıklarını sakladılar. Sonuç ta havalar nasıl olursa olsun fındık telaşı bitmiş oldu. Fındık çuvala girdi.

 

MASKE  YOK  YAKIN  TEMAS  ÇOK

 

Koronavirüs hastalığı dolayısı ile zorunlu olan maske takma işlemi ne yazık ki bazı gençler tarafından ciddiye alınmıyor.

Hastalıkla dalga geçen bu gençler maalesef maske takma gereği duymuyorlar. Özellikle cafelerde gruplar halinde oturan bu gençler maske takmadıkları gibi yakın temas içinde oturuyorlar.

Düzce’nin her yerinde cafeler doldu taştı. Her cafe ağzına kadar dolup taşıyor. Ne yazık ki mesafeli oturma yok yakın mesafe çok. Ayrıca maske takan yok yine yakın temas çok.

Yetkililerin bu gibi yerleri gezerek gerekli uyarıları yapmaları bekleniyor. Bizim bu gençlerimiz koronaya gerçekten kafa tutuyorlar.

İyi güzel de akşam eve gittiğiniz zaman annenizin babanızın suçu ne? Siz siz olun kendi sağlığınızı kendiniz düşünün.

Esenkalın..

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ticaret Ltd. Şti. (www.duzcepostasi.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız