Harun Agah Altay...

Harun Agah Altay...
23.09.2020 - 09:10

NE Kurtlar Vadisi ne de Slikon Vadisi... Bu vadi Düzce’nin en önemli turizm projelerinden biri olacak. “Turizm Vadisi”...Tabi eğer ciddiye alınırsa!

Coğrafi olarak “U” şeklinde birleştirilmiş uzun bir vadiyi andırdığı için aslında bu ad verildi. Zira turizmi cezbedecek potansiyellerden biri de o bölgede yer alıyor.

Akçakoca’nın Sarıyayla Köyü’ndeki aynı adlı barajdan başlayıp yine o köyde yer alan bir şelale ve oradan İkizdere mevkiindeki Koçar Köyü’ne bağlı mesire alanından geçip, Kurugöl Kanyonu ve Doğa Yürüyüş Parkuru güzergâhına giden bir alandan bahsediyoruz.

Yani “Genişletilmiş bir Turizm Vadisi Projesi” de diyebiliriz.

Geçtiğimiz yıl Akçakoca’yı vuran sel felaketinden Kurugöl Kanyonu’da nasibini aldı. Kanyon yolundaki tüm ağaç köprüler yıkıldı. Yürüyüş parkuru bozularak yerle yeksan oldu.

Oysa o bölgeye halen İstanbul, Ankara ve çevre illerden ziyaretçiler akın ediyor.

Hatta ziyaretçiler kanyon yolunun bozuk ve köprülerin yıkık olduğunu bilseler dahi hedeflerinden vazgeçmiyor. Kanyona kadar gidip iplerden kayalara tırmanarak oradaki şelâlenin tadını çıkarıyorlar.

“Turizm Vadisi Projesi” Akçakoca ve bölge turizmi adına bir şanstır. Hem öyle büyük büyük paralar, yüksek yüksek meblâğlar da istemiyor.

Altı üstü kanyon yolundaki köprüler cüzi rakamlarla onarılıp güzergah iş makinalarıyla düzeltilecek.

Sonrasında bölgenin reklamı yapılacak.

Hepsi bu!

Sarıyayla Barajı ile Kurugöl Köyü yolu zaten turizmin canlandırılmasına elverişli. Yani bu bölge ekstra bir ödenek de gerektirmiyor.

Aynı zamanda Sarıyayla Şelâlesi’de bölge turizmine kazandırılmış olacak.

Koçar Mesire Alanı’na gelince; o bölge de geçen yıl selden zarar gördü. Ama iş makinaları yeniden orayı kamp turizmine kazandıracaktır.

Yeniden diyoruz, çünkü önceki yıllarda Koçar Mesire Alanı’nda doğaseverler kamp çadırlarıyla bölgenin keyfini sürüyorlardı. Yani mesire alanı daha önce de kamp turizminde kullanılmıştı.

Tüm bunların yanında geriye bir tek motorlu ATV araçlarıyla bu eşsiz doğada gezinti yapmak kalıyor.

İl Özel İdaresi ve Akçakoca Kaymakamlığı bu konuyu ciddiye alırsa 2020 yılının en iyi turizm yatırımlarından biri olur.

Daha ne diyelim!

Elimizde bir altın tepsi var.

Ve oturduğumuz yerden de kimse bu tepsiden yararlanamaz!

   

   

   

   

   

 

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ticaret Ltd. Şti. (www.duzcepostasi.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

E-Gazete

  • 21.05.2022

E-Gazete Arşivi

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız