Mehmet Şimşek...

Mehmet Şimşek...
12.10.2020 - 08:44

Düzce Belediye Başkanı Faruk Özlü, uzun zamandır şehre Aziz Yıldırım'ın isminin verilme çağrılarını yanıtsız bırakmadı... Düzce Belediye Meclisi, Ekim ayı ikinci oturumunda oy birliğiyle aldığı karar ile Fenerbahçe Eski Başkanı Aziz Yıldırım’ın adını Şıralık’ta bulunan Spor Kompleksi mevki'indeki caddeye verdi...

 

ÇOK sevgili Hasan Kaya’nın moderatörlüğünde Düzce TV’de ekranlara gelen Spor Sayfası, duayen isim İhsan Çetin'in de katılımıyla Haziran ayının sonunda hararetli bir konuya tanıklık etmişti.

Hasan Kaya Fenerbahçe eski Başkanı Aziz Yıldırım’ın yılan hikâyesine dönen Düzce'de bir caddeye isminin verilmesini yeniden gündeme getirmiş ve yetkililere seslenerek şöyle noktalamıştı:

- Aziz Yıldırım'ın ismini vererek tarihi geçin, vermeyecekseniz vermeyerek tarihe geçin...

 

HABER ULUSAL BASINDA

Hasan Kaya ve İhsan Çetin'in konuşmalarını haber diline dökmüş ve Düzce Postası'ndaki köşemde “Sayın Özlü'ye 'Aziz’ Çağrı” başlığı ile yayınlamıştım.

Çağrıya kısa zamanda Düzce Belediye Başkanı Sayın Faruk Özlü’den cevap geldi. Başkan Özlü, Aziz Yıldırım'ın Düzce'ye ismini vermekten şeref duyacaklarını ve ilk meclis toplantısında konuyu gündeme getireceklerini söyledi.

 

CNNTÜRK'te çıkan haber

Başkan Özlü'nün bu sözleri ulusal medyada da karşılık bulmakta gecikmedi. CNNTÜRK gelişmeyi şu satırlarla haberleştirdi:

Fenerbahçe eski başkanı Aziz Yıldırım’ın ismi Düzce’de annesinin yaşadığı sokağa, bir cadde veya parka verilecek. Deneyimli gazeteci Mehmet Şimşek'in yeniden gündeme getirdiği konuya, Düzce Belediye Başkanı Dr. Faruk Özlü'den olumlu yanıt geldi.

Düzce’de lise eğitimini yapmış, Hamidiyespor Kulübünde amatör oynamış, Düzcespor Kulübünde fahri başkanlık yapmış olan, Fenerbahçe eski başkanı Aziz Yıldırım’ın ismi annesinin yaşadığı sokağa, bir caddeye veya parka verilmesi için çalışma başlatıldı.

Düzce Belediye Başkanı Dr. Faruk Özlü, ”Aziz Yıldırım çok değerli bir spor adamıdır. Düzce’ye de çok önemli hizmetleri olmuştur. Onun adını bir caddeye, parka veya Düzce’de annesinin yaşadığı sokağa vermek benim başından beri gönlümde. Aziz Yıldırım ismi Düzce’ye şeref verir. En uygun yeri seçme konusunda arkadaşlara talimat vermiştim, zaten bir çalışma yapıyorlar. Bu çalışmayı bitirip ilk meclis toplantısında gündemimiz olacak” dedi.

Aziz Yıldırım'ın isminin Düzce'de caddeye verilecek olması haberi sadece CNNTÜRK'te değil ulusal yayın yapan bütün medyada yankı buldu.

 

BAŞKAN ÖZLÜ'DEN 'YILDIRIM' YANIT

Düzce Belediye Başkanı Dr. Faruk Özlü’nün daha önce gündeme getirdiği konu üzerinde yapılan çalışmalar Düzce Belediye Meclisi’nin Ekim ayı ikinci oturumunda çıkan karar ile sonuçlandı. Başkan Özlü, daha önce konu hakkında yaptığı açıklamada “Aziz Yıldırım çok değerli bir spor adamıdır, Düzce’ye çok önemli hizmetleri olmuştur. Onun adını bu şehirde yaşatmak bir şereftir. En uygun yerin seçilmesi konusunda çalışmamız devam ediyor” ifadelerini kullanmıştı.

 

KARAR OY BİRLİĞİ İLE ALINDI

Düzce Belediye Meclisi Ekim ayı ikinci oturumunda gündeme gelen “Aziz Yıldırım’ın isminin Şıralık Mahallesi 5615. Cadde’ye verilmesi” konusu ilk olarak İmar Komisyonunda değerlendirildi. Daha sonra meclis gündeminde yapılan oylamada, meclis üyelerinin ortak kabulü, oy birliği ile Fenerbahçe Eski Başkanlarından Aziz Yıldırım’ın adı Şıralık Spor Kompleksi mevki'ine verildi.

 

KENAN IŞIK ANLATIYOR:

AZİZ YILDIRIM, DÜZCE VE DÜZCESPOR...

Düzce'de 'sporun hafızası' olan sevgili Kenan Işık'tan Aziz Yıldırım ve Düzce ilişkisi üzerine bir metin kaleme almasını rica etmiştim. Kenan Bey sağolsun nezaket gösterip, beni kırmamıştı ve ben de o yazıyı bugünlere saklamıştım.

Şimdi Kenan Işık'ın kaleminden birlikte okuyalım:

Hayatımın en güzel günlerini Düzce’de geçirdim diyen, babasının Düzce’de öğretmen olarak görev yapması nedeniyle ilkokul, ortaokul ve Lise tahsilini Düzce’de yapan Aziz Yıldırım, gençlik yıllarında futbolun içinde olmuştu. Hamidiyespor ve Düzcespor formaları giyen Aziz Yıldırım’ın dönemin Düzce’de önemli konfeksiyon mağazalarında biri olan Algün mağazası sahibi Vahit Algün ‘ün kızı Yıldız Algün ile hayatını birleştirmişti. (Aziz Yıldırım Yıldız Yıldırım ile 2000 yılında boşandı-Hande ve Gamze adında 2 kızları var) Türkiye’nin önemli inşaat firmalarından biri olan “Maktaş” firmasının sahibi olan Aziz Yıldırım mezon olduğu Düzce Lisesinin her yıl geleneksel olarak yaptığı “mezuniyet günü” törenlerinde hazır bulunuyor. 1992-1993 ve 1993-1994 futbol sezonlarında Türkiye 3. Profesyonel futbol liginde mücadele eden Düzcespor’un fahri başkanı olan Aziz Yıldırım her iki sezonda Düzcespor’a maddi ve manevi destek verdi. Düzcespor Aziz Yıldırım’ın fahri başkanı olduğu 1993-1994 futbol sezonunda grubunda şampiyon olarak 2. Profesyonel lige yükselmişti. 1997-1998 futbol sezonunda Fenerbahçe kulüp başkanı olan ve bu görevini 12 kongre kazanarak 20 yıl sürdürdü. Yıldırım Fenerbahçe kulübü başkanı olduktan sonra Düzcespor’u unutmadı. Neredeyse her sezon takıma maddi ve manevi destekler verdi. Fenerbahçe’de kadroya giremeyen futbolcuları bedelsiz , kiralık olarak Düzcespor’a gönderdi. Düzce Kaynaşlı’ya Fenerbahçe Topuk yaylası tesislerini kazandıran Aziz Yıldırım başkan olduğu dönemlerde Fenerbahçe’nin kamp yaptığı Topuk yaylasında Düzcespor’u ücretsiz kampa aldı, Fenerbahçe sezonun ilk hazırlık maçını Düzce’de oynadı ve gelirin tamamı Düzcespor’a kaldı. Aziz Yıldırım’ın Düzce’ye spor dışında farklı konularda maddi destek verdiği biliniyor.

 

DÜZCESPOR TESİSİ

1993-1994 futbol sezonunda Düzcespor’un şampiyonluğunda en büyük pay sahibi olan Aziz Yıldırım sezon sonrasında dönemin Düzce’nin en önemli otellerinden biri olan çoban otelde basınla bir araya gelmiş. “Ben artık Fenerbahçe kulüp başkanlığına odaklanmak istiyorum. 2 sezon faal olarak Düzcespor’a hizmet ettim. Bundan sonra da maddi ve manevi desteğim devam edecek. Düzce’ye kalıcı bir eser bırakmak istiyorum. Düzce’ye annemin adının verilmesini istediğim bir tesis yapacağım. Yetkililer bana yer göstersinler. Artık bende Düzce’de bir dikile ağacım var”diyeceğim” demişti. Dönemin yöneticileri nedendir bilinmez Aziz Yıldırım’ın Düzce’ye yapmak istediği tesis için yer göstermediler, farklı gerekçelerle bunu sürekli ertelediler. Düzce Aziz Yıldırım’ın yapacağı tesisten mahrum kaldı.

 

CADDE İSMİ VERİLMESİ

Aziz Yıldırım’ı Düzce’de caddenin ismini vereceğiz diyen ilk isim Düzce eski Belediye Başkanı Ruhi Kurnaz olmuştu. 1994 yılında yayın hayatına başlayan Öncü Tv’de Damla gazetesi kurucusu rahmetli Ali Beşer’in moderatörlüğünde gerçekleşen spor özel programa, Aziz Yıldırım ve dönemin Düzce Belediye başkanı konuk olmuştu. Belediye Başkanı Ruhi Kurnaz programda Aziz Yıldırım’a Düzce’de cadde ismi verileceği ve adının ölümsüzleştirileceğini belirtmişti. Aziz Yıldırım’a Düzce’de cadde isminin verilmesi Düzce Belediyesi eski başkanları Mehmet Keleş, İsmail Bayram ve şimdiki başkan Faruk Özlü tarafından da gündeme getirilmişti.

***

Aziz Yıldırım’ın ismini Düzce’de caddeye vererek ölümsüzleştiren Düzce Belediye Başkanı Faruk Özlü ve değerli meclis üyelerine teşekkür ediyorum.

 

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ticaret Ltd. Şti. (www.duzcepostasi.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız