Metin Köseer...

Metin Köseer...
12.10.2020 - 08:48

Düzce’de para dönmüyor. Esnafların çoğu siftahsız dükkan kapatıyor. Bir çok esnaf iş değişikliğine gidiyor. Bazı esnaflar kiralarını ödeyemez hale geldi. Bazı esnaflar kapanış veriyor.

Bu arada kredilerin geri ödeme günleri geldi. Kısacası Düzce’de hayat durdu. Düzce’de esnaflar bitikleri oynamaya başladı.

Canlı para marketlerde ve gıda sektöründe dönüyor. Boğazına düşkün olan Düzceliler lokanta, dönerci, pideci gibi karın doyuran yerleri tercih ediyorlar.

Düzce’de esnafın üstüne kara bulutlar çöktü desek yanlış olmaz. Ne zaman ki koronavirüs hortladı o zaman esnaflar sos vermeye başladı.

Düşünsenize sokağa çıkma yasakları vardı. Haftanın belirli günleri her yer kapanıyordu. İnsanlar bir araya gelemiyordu, tokalaşma, sarılma, yakın temas, ziyaretler, düğünler, kahvehaneler, lokantalar, camiler vesaire aklınıza gelebilecek her yer yasaklanmıştı. Esnaflar kepenklerini açamamışlardı.

Hükümetimiz çareyi kredi vermekte bulmuştu. Bazı esnaflara esneklik tanımıştı. Kasaplar, marketler, fırınlar açık kalıp halkın ihtiyaçlarını karşılayacaktı. Sokaklarda araba ile ekmek satanlar vardı unutuldu mu?

Bu arada binlerce esnaf çaresiz kaldı. Kiralarını ödeyemez hale geldiler. İnsaflı olan ve gerçekleri gören evsahipleri 2-3 ay kira almadılar. Bazı evsahipleri ise 2-3 ay kiraların yarısını istediler. Bazıları ise hastalığı hiçe sayarak tam aylık istediler.

Yani pandemi süresince evsahiplerinin yaptıkları muameleler unutulmadı. Esnaf can çekişirken, dükkan açmazken bile kira isteyenler unutulmadı.

Öyle ya da böyle aylar birbirini kovaladı. 2020 yılı çok uğursuz ve kazanç getirmeyen bir yıl olarak hafızalarda kaldı.

Hastalığın yayılmasından bugüne kadar aradan 8 ay geçti. Sorunlar hala çözülemedi, esnafın derdine hala çare bulunamadı.

2020 yılı esnafın üstüne resmen karabulut gibi çöktü. Öyle bir yılı geride bırakmaya başladık ki, parası olan da olmayan da ağladı. Her zaman olduğu gibi yine en karlı çıkan evsahipleri oldu. Evsahiplerinden sakın şikayetçi olmayın sizden çok ağlarlar.   

Efendim kiracı esnaflar elektrikten bir başlarlar ödemelere su, kira, telefon, muhasebeci, eleman, sigorta, stopaj, yemek, çek, senet, toptancı, vergi, odalar, eleman maaşı derken anası ağlar.

Bir de evsahibi esnafları düşünürsek ödemediği kirayı diğer masraflara sayarak kazandığı para cebinde kalıyor.

Bu arada bazı odaların esnaflara mesaj göndererek aidatlarını ödemelerini istemiş. Buyrun size bir örnek verdim. Esnafın halini görün.

Hastalıklar hafiflemeye başladı iddiası ile bazı kısıtlamalara son verilmeye başlandı. Yani bazı yasaklar kalkmaya başladı.

Mesela lokantalar açıldı, okullar, camiler açıldı. Düğünler yapılmaya başlandı. Cafelerle beraber maçlar bile oynanmaya başladı. Vesaire vesaire bir çok yer faaliyete geçti diyebiliriz.

Ya da kısaca şöyle diyelim. Oyun oynanan kahvehaneler dışında her yer açıldı. Tabii bu arada hastalıklar son bulmadı sadece tedbirli olarak açıldı.

Vatandaşlardan maske takmaları halen isteniyor. Uyarılar hala yapılıyor, laf anlamayanlar, kurallara uymayanlara hala cezalar veriliyor.

Denetimler devam ederken, işyerlerinde maske takmaları zorunlu tutuluyor.

Efendim akşam saat 20.00’den sonra Düzce sokaklarında insan bulamazsınız. Esnaflar bile para kazansın kazanmasın hava karardıktan sonra işyerlerini kilitleyip gidiyorlar.

Hastalık öncesi yaşanan cıvıltılı, hareketli aylar, hastalık sonrası ölü şehir gibi oldu. Ne esnaf canlı kaldı ne de insanlar hayatlarından zevk aldılar.

Her zaman söylerim, ben şahsım olarak dükkan sahibi olanlardan değil kiracı olan esnaflardan alışveriş yaparım.

Yine her zaman söylerim, ben tok esnaflardan değil ihtiyacı olan ve kira ödeyen esnaflardan alışveriş yaparım. Bu benim prensibimdir sizleri bilemem.

Büyük marketler Düzce esnaflarını bitirmiştir. Vergilerini Ankara İstanbul gibi yerlere ödeyen marketler, parayı Düzce’den kazanıyorlar.

Düzce gelir paylarında az ödenek alıyor. Sebebi ise vergi kayıtları dışarıda olan büyük kuruluşlar, Düzce’de vergi ödemedikleri için pay alamıyoruz.

 Düzce’nin parasını alıp giden bu büyük kuruluşlar Düzce’ye bir çivi çakmazken , Düzce esnafı da iflas ediyor. Allah yardımcımız olsun.

Esenkalın…

 

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ticaret Ltd. Şti. (www.duzcepostasi.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

E-Gazete

  • 21.05.2022

E-Gazete Arşivi

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız