H. Agah Altay

H. Agah Altay
26.11.2020 - 10:52

ORHAN Veli Kanık’ın 70. ölüm yıldönümüne denk geldi yazımız tesadüfen. Nisan’da doğmuş, Kasım’da vefat etmişti. 36 yıllık kısacık yaşamına yüzlerce duygu yüklü şiir ve o şiirlerden etkilenen koca bir nesil sığdırmıştı.

1914 yılında dünyaya gelen ünlü şair Orhan Veli, 1950 yılındaki vefatından önce Düzce’yi ziyaret etmiş ve eski Akçakoca Caddesi (Şimdiki TSO binasının bulunduğu yer)’ndeki şimdi yerinde olmayan Yeşilyurt Oteli’nde misafir olmuştu.

Orhan Veli’nin Düzce’ye uğradığını bilenlerin mutlaka bildiği bir şeydir Yeşilyurt Oteli’nde konaklayışı ve Düzce için yazdığı o meşhur şiiri.

Haliyle o dönem otel sahibiyle de iki kelam etmişliği vardı.

İşte bu diyaloglardan en ilginç olanını Düzce Üniversitesi’nden Edebiyatçı Dr. Öğr. Üyesi İsmail Alper Kumsar hocam bizimle paylaştı.

1947’de Varlık Dergisi’nde çıkan yazıda Orhan Veli o ilginç diyalogdan şöyle bahsediyor;

“Bir gün Düzce’de bir otelin sahibiyle konuşuyordum. İlkin benimle herkesin konuştuğu gibi konuşuyordu. Sonradan, şair olduğumu öğrenince ağzını birdenbire değiştiriverdi. İki ay boyunca ‘mukaddem,  mehma, imkân,  evleviyetle’ falan gibi kelimeler kullanmaya başladı. Herhalde “bir şairle konuşmak, halkla konuşmaya benzemez” diye düşünmüş olmalı.”

Bu ifadeler o günlere ait güzel bir anıydı şüphesiz ama belki de anıların en güzeli Kanık’ın ta o yıllarda Düzce’yi vilayet zannetmesiydi.

Şimdi yine Orhan Veli’nin doğum tarihine denk gelen geçen Nisan ayında gazeteci Mehmet Şimşek’in kaleme aldığı vilayet sanma meselesini bir de Şimşek’in anlatımından dinleyelim;

“Şair Ankara’dan İstanbul’a yaptığı kara yolculuğundaki gezi izlenimlerini 13 Ekim 1948 tarihli Ulus Gazetesi’nde “Bolu Dağından İstanbul’a-Yolcu Notları” başlığıyla iki bölüm halinde yayımlar.

Söz konusu yazıyı uzun uğraşlardan sonra bulunca, bilgisayar başına oturup orijinal metninden yazdım.

O yazının tamamını alıntılamak istiyorum.

Şairin yazısında kullandığı bir ibare var ki, biz Düzceliler'in yüreğini kabartacak cinsten.

Bakın ne yazmış:

“Bolu dağını aştınız mı düz bir ovaya inersiniz. Gayrı Düzce yolundasınız. Düzce’ye bu adın verilmiş olması da herhalde bu düz ovada kurulmuş bir kasaba oluşundan. Düzce, bu ovanın en güzel, en bakımlı kasabalarından biri. Öyle ki, insan birdenbire bir vilayet merkezi filan sanıyor. Hatta hatırlamıyorsanız, buraların üç beş sene evvel geçirdiği o büyük yer sarsıntısının izlerini bile göremezsiniz.”

Orhan Veli’yi anmışken onun Düzce için yazdığı dizeleri es geçmek olmaz. Geleneğe uyalım ve o dizeleri yeniden sizlerle paylaşalım.

“Düzce yolu düz gider,

Aman bir edalı kız gider.”

***

“Düzce'deyim Yeşil Yurt Oteli'nde.

Otelin önü çarşı,

Salepçiler salep satar otele karşı.”

Ne şairler ne yazarlar yetiştirdi şu güzelim vatan. 35’e yolun yarısı diyen Cahit Sıtkı 37’sinde göç etmişti.

Orhan Veli ise Nisan’ın 14’ünde doğup Kasım’ın 14’ünde gitmişti ebediyete. Yani bir ayın 14’ünde başlayıp bir başka ayın 14’ünde üstelik yolun yarısı 36’sında bitmişti hikâyesi.

Tabir yerindeyse ayın 14’ü gibi bir şairdi.

Ve iyi ki böyle bir şair Düzce’den iz bırakarak gelip geçti.

70. ölüm yıldönümünde şair Orhan Veli’yi anıyoruz.

Mekânı cennet olsun.

 

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ticaret Ltd. Şti. (www.duzcepostasi.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Yorumlar (1)

  • Harun Can Şerbetçi
    Harun Can Şerbetçi
    26.11.2020 12:17

    Merhum şairin şiirinde bahsettigi salepci-bozacı nurlarda yatsınlar;Dedem Nowi Pazardan göç etmiş (Bozacı) Haşim Şerbetci ve agabeyi Halit Şerbetciydiler..Dedem her zaman o şiiri merhum Babaanneme okur ve bak biz şairlerin kitabinda yer aldık..Meşhur olduk diye konüşurmuş..Nurlarda yatsınlar..

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız