Mehmet Şimşek

Mehmet Şimşek
30.11.2020 - 10:55

BAZI sabah saatleri ve gecenin bir vakti Düzce’nin üstünü adeta tüy gibi örten yoğun sis varoluşundan bugüne bu şehirle özdeşleşti.  Bir yıl öğrencilik hayatımın geçtiği Düzce sabahlarında okula gitmek için köyden E-5 kenarına yürüyor, karşıdan gelen insanların belli belirsiz siluetleri yakınlaştıkça birdenbire netleşiyordu.

Bu hâl benim için yaşama sevinci olduğu kadar bir doğa şöleniydi…

 

“OVADAKİ SİS DENİZİ”

Geçen sosyal medyada Harun Agâh Altay’ın yaptığı tasviri bahsettiğim ‘doğa şöleni’ni edebiyat şölenine devşiriyordu:

“Şehirle barışık olmak böyle bir şey. Bardağa dolu tarafından bakmak budur. "Coğrafya kaderdir" sözü bence işte burada olumlu yönde devreye giriyor. Biraz da bu görüntülerin tadını çıkarmak lazım. Yüksek rakımlı dağlardaki sis deniziyle ovadaki sis denizi aynı heyecanı sunuyor. Gayet güzel…”

 

 

BEYAZ TÜLDEN KARANLIĞA…

Düzce’de sis (yoksa pus mu demeliydim M.Ş) bu kez farklı boyutuyla yine gündemde…

Meseleyi biliyorsunuz…

Ömrünü tamamlamış lastiklerin (ÖTL) yakılmasının biyokütle tanımı içine alınarak elektrik üretimine izin verilmesini içeren “Elektrik Piyasası Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi”nin Mecliste kabul edildi. Buna göre Kocaeli, Erzincan ve Düzce'de araç lastiği yakılarak elektrik üretilecek. Gümüşova sınırları içerisinde kurulu bulunan ve orman atıkları, fındık kabuğu, çay çöpü ve pirinç kavuzunu ısı ve elektriğe çeviren biyokütle enerji tesisinin lastik yakmasına izin verilebilecek.

Anladığım o ki, Düzce’yi bembeyaz tülle kaplayan o sis gidecek, yerini kapkara bir pus alacak!

Sadece anladığım değil okuduklarıma da bakılırsa durum fena!

 

 

ÇANLAR DÜZCE İÇİN Mİ ÇALIYOR?

Geçen hafta Atilla Gösterişli imzasıyla Gazeteduvar’da yayınlanan bir haber adeta çanların Düzce için çaldığının kara bir habercisi gibiydi. Yeşil Düzce Çevre ve Kültür Derneği, Düzce Çevre Mühendisleri Odası, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Düzce İl Başkanlığı, İYİ Parti Düzce İl Başkanlığı tarafından ayrı ayrı yapılan açıklamada söz konusu karara tepki gösterildi.

Gösterişli’nin haberine göz atalım şimdi…

 

 

“BU BİR DEHŞET PROJESİ”

Yeşil Düzce Çevre ve Kültür Derneği Başkanı, genel cerrah operatör doktor Ömer Ertürk, Düzce ovasının, tarım alanlarımızın sanayi ve konut yapım alanlarına açılmasını, tahsis edilmesinin yanı sıra, en kirli sanayi atık olan gösterilen lastiklerin yakılmasının ‘dehşet projesi’ olarak nitelendiriyor ve asla kabul edilemez olduğunun altını çiziyordu.

 

 

“HAVA KİRLİLİĞİ EN YÜKSEK ŞEHİR”

CHP Düzce İl Başkanı Haluk Demir’in şu sözleri dikkat çekici: “Düzce çanak içinde kalmış bir ovadır. Hiçbir şekilde hava sirkülasyonu olmuyor. Düzce, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı verilerine göre hava kirliliği en üst düzeyde tespit edilmiş bir şehirdir. Hal böyleyken havayı ve çevreyi kirleteceği çok belli olan elektrik üretimi için atıkların yakılması kabul edilemez. Bu durum Düzce halkının zehir soluması demektir…”

 

“ÇEVREYE BÜYÜK ZARAR VERİYOR”

İYİ Parti Düzce İl Başkanı Yunus Özay Er’in açıklaması Haluk Demir’den farksız. Şöyle konuşuyor Özay Er, “Düzce bilindiği üzere, yıllardır, havası sağlık açısından en kötü iller arasında yer almaktadır. ‘Ömrünü Tamamlamış Lastik’ olarak adlandırılan ürünlerin kullanılarak enerji üretmenin çevreye vereceği zarar aşikârdır.”

 

BÖLGEDE AKCİĞER HASTALIKLARI YÜKSEK ORANDA

Siyasetçilerin ardından bir bilim insanının görüşlerine göz atalım şimdi. Düzce Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Peri Meram Arbak ise bölgede kalp ve akciğer hastalıklarında yüksek oran görüldüğüne dikkat çekiyor ve şunları kaydediyor: “Sorun şu ki, biz Düzce’de ve dahi ülkemizde temiz enerji ve temiz sanayi istiyoruz. Sanayide ne kömür kullanımını ne de lastik yakılarak elde edilecek kirli yakıt üretimini istiyoruz. Çünkü Düzce’nin çanak içine oturmuş, hava kirliliğine çok elverişli coğrafi yapısını çok iyi biliyoruz. Fabrika bacalarından çıkan duman, toz ve parçacıkların 30 kilometreye kadar uzaklığa ulaştığını biliyoruz.”

 

TEK ‘ÜMİT’İMİZ BU SATIRLAR…

Öte yandan…

Yazı İşleri Müdürümüz Çiğdem Diger’e konuşan AK Parti Düzce Milletvekili Fahri Çakır, “Lastikle ilgili bir işlem yapacaksa, tesisini kara düzen şeklinde değil, kanuni müeyyideleri yerine getirerek yapabilir. Zaten Düzce’de lastik yakan, bu şekilde geri dönüşüm yapan bir tesis yok. Düzce’de havanın kirletilmesine asla müsaade etmiyoruz, etmeyeceğiz” diyor.

Diger’e demeç veren bir diğer MHP Düzce Milletvekili Ümit Yılmaz ise: “Biyokütle tanımından atık lastiklerin çıkartılması için talebimizi ilettik. Bunun üzerine bizim grup başkan vekilimiz yanıma geldi, değişiklik teklifi hazırlandığını ve atık lastikler kısmı çıkartıldığını söyledi. Atık lastiklerin yakılması söz konusu değil. Buna Çevre ve Şehircilik Bakanlığı da müsaade etmez” ifadesini kullanıyor.

CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal da gazetemize yaptığı açıklamada “Düzce’yi biz kurtardık” diyor ve TBMM’de verdikleri mücadeleye işaret ederek şöyle ekliyordu: “Biz üstüne gitmeseydik lastik yakma izni teşvik alacaktı.”

Birbiriyle taban tabana zıt olan bu görüşler kafanızdaki sis bulutlarını daha da ağırlaştırdı değil mi?

Yazıma başlık olarak kullandığım iki dize Attila İlhan’ın meşhur ‘Sisler Bulvarı’ şiirinden yaptığım alıntıya özenerek o bulutları dağıtalım şimdi:

Sisler bulvarında kimse kimseyi ‘kaybetmesin’

Ve sokak lambaları öksürmesin!

 

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ticaret Ltd. Şti. (www.duzcepostasi.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız