Metin Köseer

Metin Köseer
2.12.2020 - 11:25

TÜRKİYE’NİN hava kirliliğinde şampiyon olan tek kenti Düzce olarak açıklandı. Vay be şampiyon olduk. Bu sözü duymayalı aylar oldu.

Arkadaşlar Türkiye’nin en kirli ve havası pis olan şehri Düzce oldu. Kalitesiz hava solunumu Düzce olarak belirlendi. 

Yazıklar olsun bizlere… Yıllardır bu sorunu çözemedik… Yıllardır hava kirliliğine çare bulamadık… Yıllardır yazdık, uyardık, söyledik, anlattık dinletemedik.

Düzce’ye hangi mülki amir geldiyse hangi amir atandıysa boş çıktı. Hiçbir tanesi hava kirliliğine çare bulamadı. Bırakın uğraşmadılar bile…

Herkes mesaisini doldurmaya gelmiş. Hep ziyaret, açılış, düğünler, geziler, incelemeler, toplantılar derken hadi bana eyvallah diyerek tayin olup gittiler.

Düzce hava kirliliğinde Türkiye şampiyonu olurken, Bursa havası en temiz il olarak Türkiye 1.cisi seçildi.

Yaz sezonunda birkaç kere hava kirliliği ile ilgili olarak yazılar yazmıştım. Yetkilileri ve sorumluları uyarmıştım. Arkadaşlar kış geliyor hava kirliliği konusunda çalışmalar yapılması gerekir demiştim.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Düzce İl Müdürlüğü ne iş yapar dedim. Hava kirliliği konusunda şimdiden çalışmaları gerekir dedim. Bu uyarılarımı yaz mevsiminde yapmıştım.

Ben öyle demedim. Ben öyle yazmadım. Ben öyle uyarmadım. Aha da kış mevsimi geldi çattı. Ne oldu?

Düzce’nin havası pis çıktı. En kalitesiz hava Düzce çıktı. Hava kirliliğinde Türkiye şampiyonu Düzce oldu.

Yalan mı?

Tüm Türkiye’ye rezil olduk. Yahu bizim bu müdürler ne iş yapar? Akşama kadar makam odalarında mı oturuyorlar? O koltuklardan kalkıp da Düzce’yi gezen hiç bir tane müdür yok mu? Hava kirliliği konusunda hiç çalışma yapan bir tane amir yok mu?

Yahu biz çalıştık diyen varsa bu kirlilik nereden çıktı? Sakın ola ki pandemi hastalığına sığınmayın. Herkes hastalığı mazeret gösteriyor.

Hastalık sadece Düzce’de olmadı. Tüm dünyada hastalık var. O zaman Düzce kirli de diğer şehirler niye temiz çıkıyor?

Bu bizim ne kadar koltukta oturduğumuzu gösteriyor. Yani çalışmadığımızı ispatlıyor. Vallahi kimse kusura bakmasın. Bizler zehir solumak istemiyoruz. Bu havayı sorumlu olan yetkililer ve müdürler solumuyor mu?

Arkadaşlar kusura bakmayın. Ben olaya vatandaş gözüyle nasıl bakarım?

Ohhh sabah makam arabasına evin önünden binerim. Resmi daireye girer odama geçerim. Makam koltuğuna otururum. Çay ya da ıhlamur gelsin derim. Odamda televizyon varsa açarım. Yoksa önümdeki dosyalara bakarım. İmzalamam gereken evraklar varsa imzayı basarım.

O da ne? Ziyaretçiler mi gelmiş. Yoksa misafirler mi var. Çağırın gelsinler. Hadi evladım bizlere birer çay ver. Hoş sohbet derken öğlen mi oldu? Hadi yemeğe gidelim.

Yemekten sonra tekrar makama geçerim. Ne toplantı mı var. Hemen katılalım. Oh be toplantı da bitti. Akşam mı oldu. Çağırın makam arabasını beni eve bıraksın.

Koskoca bir gün bitti ve biz oturduğumuz yerden şampiyon olduk. Bana ne ya Düzce’den bugüne kadar kim ne yapmış da ben yapayım düşüncesi ile Düzce geri kalıyor.

Yahu emekliliği gelen Düzce’ye gönderiliyor. Memuriyet hayatına ilk atılanlar Düzce’ye gönderiliyor. Valiliği öğrenmek için ilk vali olanlar bile Düzce’ye gönderiliyor.

Yalan mı?

Bu hava kirliliğinde yıllardır şampiyonluğu kimseye bırakmıyoruz. Bir yerlerde hata var. O hatayı bulan yok. Bu hatayı düzelten yok.

Yukarıda belirttiğim gibi kimse kimseye karışmıyor. Herkes mesaisini doldurmaya çalışıyor. Havalar soğudu ya odasından kimse çıkmaz aha da bunu buraya yazın.

Sanki sokaklarda çalışan, sokaklarda pis havayı soluyanlar insan değil.

Arkadaşlar taa yaz mevsiminde sizleri uyardım diyorum daha ne diyeyim. Hiç mi üzülmüyorsunuz? Hiç mi sıkılmıyorsunuz?

Bundan sonra ne yaparız nasıl ederiz de bu havayı temizleriz diye düşünmez misiniz? Herhalde düşünmezsiniz şunun şurasında yaz mevsimine ne kaldı değil mi?

Yahu odun yok, kömür yok, lastik yok, fındık kabuğu yok, kağıt  yakmak yok. O yok bu yok. O zaman bizim havamız niye kötü arkadaşlar?

Ne oluyor da bizim havamız bu kadar kötü oluyor?

O zaman doğalgaz yakanlarda bir sıkıntı var? Yani havamızı doğalgaz mı kirletiyor? Birileri çıkıp bir açıklama yapsın. Hava kirliliğinin nereden geldiğini açıklasın.

Beyin kanaması, kalp krizi, tansiyon, şeker, kolestrol, böbrek gibi bir çok hastalıklar Düzce’de baş gösteriyor. Bunların sorumlusu kim? Bu vicdan azabını kim ya da kimler çekecek?

Bir kere olsun şu Düzcemiz iyi tarafları ile hiç anılmayacak mı?

Esenkalın…

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ticaret Ltd. Şti. (www.duzcepostasi.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız