Metin Köseer

Metin Köseer
8.01.2021 - 09:50

Koronavirüs nedeniyle zor günler geçiren esnafa can suyu olabilmesi için 3 ay boyunca 1.000 liralık hibe (gelir kaybı desteği) ve 750 liraya kadar kira desteği olmak üzere toplamda 5 milyarlık ödeme yapılacağı açıklanmıştı.

Toplam 1 milyon 239 bin esnafa verilecek hibe ile kira desteğinden, şartların sağlanması halinde aynı anda yararlanılabilecek.

Bu durumda aylık 1.000 liradan 3 ayda toplam 3 bin lira hibe desteği alan bir esnaf, işyeri kiraysa büyükşehirlerde aylık 750 lira olmak üzere 3 aylık toplamda 2 bin 250 lira alabilecek. Yani 3 ayda iki desteğin toplamı 5 bin 250 lirayı bulacak.

Eğer esnafın kiradaki işyeri, diğer şehirlerdeyse aylık 500 lira olmak üzere 3 ayda 1.500 lira kira desteği alacak. Bu durumdaki esnafın hibe ve kira desteği toplamı da 4 bin 500 lira olacak.

Destek için başvuru 30 Aralık 2020’de başlamıştı. 8 Ocak 2021 Cuma günü sona erecek. (bugün) Yalnızca e-Devlet (turkiye.gov.tr) üzerinden yapılabilen başvurular, TC kimlik numarasının son hanesine göre alınıyor.

TC kimlik numarasının son hanesi, ‘0’, ‘2’ ve ‘4’ olanlar, başvurularını geçen süre içinde tamamladı. ‘6’ olan vatandaşlar 2 Ocak 2021 Cumartesi günü sona erdi. ‘8’ olanlar 3 Ocak 2021 Pazar bitti. 4-8 Ocak 2021 tarihleri arasında da tüm vatandaşlar başvurabilecek.

Ödemeler Ocak, Şubat ve Mart aylarında olmak üzere üç çeşit tutarda yapılacak. Desteklerin ödeneceği tarihlere ilişkin duyurulara ‘ticaret.gov.tr’ adresinden ulaşılabilecek.

Hibe desteğinden; taksi, dolmuş ve servis işletmecisi, pazarcı, terzi, oto tamircisi, lokantacı, pastaneci, kadın ve erkek kuaförü, pansiyon, yurt, kreş ve düğün salonu işletmecisi gibi küçük esnaf faydalanacak. Kira yardımını da işyeri kirada olan esnaf alacak.

(POSTA Gazetesinden Alıntıdır)

                                       TRAFİK  SİGORTASINDA  YENİ  YIL  TARİFESİ

Zorunlu trafik sigortasında Nisan 2017’den beri tavan fiyat uygulanıyor. Tavan her ay belli bir oranda artıyor. 1 Ocak itibarıyla geçerli olacak yeni tavan tutarlarını sizin için hesapladık. İşte bu yıla ilişkin trafik sigortasıyla ilgili merak edilen tüm detaylar…

SON  3.5  YILDIR  UYGULANIYOR

Trafik sigortasında yüksek artışların önüne geçebilmek için 12 Nisan 2017 itibarıyla tavan fiyat uygulaması başlamıştı. Buna göre; tüm araç sınıfında, basamaklara ve illere göre bir tavan fiyat belirlenmişti.

 Bu tavan fiyatları da devletin her yıl tespit ettiği oranlarda artıyor. Bu artış 1 Ocak itibarıyla aylık yüzde 1 olarak uygulanacak.

1-7  ARASINDA  BASAMAK

 Araçların sigorta primleri 7 basamakta belirleniyor. İlk kez araç alıp trafiğe çıkanların hasar basamağı 4’ten başlıyor. Sürücüler maddi hasarlı 3 veya bedeni hasarlı 1 kaza yapınca en az riskli grup olan 1’inci basamağa düşüyor.

Art arda üç yıl hiç kaza yapmayanlar 7’nci  basamağa yükseliyor 7’nci basamağa yaklaştıkça sigorta ucuzluyor. 1’e yaklaştıkça pahalanıyor.

KAZA  YAPINCA  KATLANIYOR

Tavan fiyatta, 5’inci kademedeki sürücüye yüzde 15, 6’ncı kademedeki sürücüye yüzde 30, 7’nci kademedeki sürücüye yüzde 45 indirim uygulanıyor. Bu indirim 4’üncü basamağa göre belirleniyor. Hasar yaptıkça kademe 1’e doğru düşüyor.

 Poliçenin ilk yılı hasarla kapatılırsa yüzde 50 artış uygulanıyor. Art arda üçüncü yılı da hasarlı kapatıp 1’inci basamağa düşenler için fiyatlar yüzde 150 artırımlı oluyor.

ŞEHİRLERE  GÖRE  DEĞİŞİYOR

Diğer yandan fiyatlar illere göre de değişiklik gösteriyor. İstanbul’da fiyatlar yüzde 6, Kocaeli, Ankara ve Bursa’da yüzde 3 artırımlı uygulanıyor. Diğer illerde yüzde 1-5 arasında indirim yapılıyor. Bu nedenle hesapladığımız tabloda aynı basamakta farklı fiyatlar görebilirsiniz.

 Elbette pazardaki rekabetten dolayı bazı sigorta şirketleri, tavan tutardan daha düşük teklifler verebiliyor. Ancak hiçbir şirket, tavan fiyatın üzerinde bir poliçe düzenleyemiyor.

EN  PAHALI  İSTANBUL’DA

Zorunlu trafik sigortasında en pahalı il, kaza riskinin yüksek olduğu İstanbul. İstanbul’da bu ay trafiğe ilk kez çıkacak yani 4’üncü basamakta yer alacak bir sürücü için kesilecek poliçenin tavanı, otomobiller için 1.625 lira olacak. İstanbul’la Hakkari veya Şanlıurfa arasında 4’üncü basamaktaki fiyat farkı 168 lira.

En ucuz trafik sigortası Aydın, Tokat, Sinop, Isparta, Tunceli, Çanakkale, Mardin, Hatay, Osmaniye, Kütahya, Muğla, Kars, Kastamonu, Burdur, Adıyaman, Şanlıurfa, Ardahan, Hakkari ve Kilis’te. Buradaki sürücülerden 3 yıl ve daha fazla kaza yapmamış olanlar, otomobiller için 7’inci basamakta 801 lira ödeyecek. İstanbul’da ise bu tutar 894 lira olacak.

TAKSİ  VE  OTOBÜSTE

En pahalı trafik sigortası 25 bin 219 ile İstanbul’da, 2’den fazla kaza yapmış otobüsler için uygulanacak. Çok kaza yapan taksilerde de en yüksek fiyat İstanbul’da 10 bin 521 lira olacak.

(POSTA Gazetesinden Alıntıdır)

Esenkalın…