Ömer Soyer

Ömer Soyer
19.02.2021 - 09:20

İNSANLAR gibi motorun yapısı üç sıvıya bağlıdır. İnsan ve canlılara hayat veren üç sıvıdan biri gıda, su ve dolaşım sistemi içinde olan kandır. Bu üç sıvı canlılar için hayat unsurudur.

Araçlar için de bu üç sıvı aynı şekilde öneme haizdir. Araçlarda üç sıvıdan biri yakıttır. Yakıt araç deposundan emiş mazot otomatiği ile ateşleme sistemi içinde olan pompaya yakıtı ulaştırır. Yakıt pompası sırasına göre ateşleme sistemi içinde olan enjektörlere basınçla ulaştırır. Enjektörler de silindir içine püskürterek motorun çalışmasını sağlarlar.

Ancak bu üç sıvının içinde en önemlisi hem canlılar için hem de araç motorları için önemli unsur hava, havanın içinde bulunan oksijendir. Hem canlılar hem motorlar için ilk sıradaki varlığımızdır.

Bilindiği gibi kan sıvısının pompası kalptir. Kalp sıvıyı vücut yapısının her yerine ulaştırdığı gibi motorun karteri içinde bulunan yağlama sıvısı yağ sistemini, yağ pompası motorun en ince kanallarına basınçlı bir şekilde basarak motorun her noktasına ulaştırır. Sürtüşmesini önler, aşıntıyı giderir ve motorun ömrünü uzun kılar. Aksi takdirde çalışan elementleri sarar ve işlevsiz hale gelir.

Bir diğer sıvı ise su. Susuz motor en çok beş veya on Km. yol kat edebilir. Daha sonrası motor hararet yaparak kavrulur ve çatlar.

İnsan ve canlılar da böyle değil midir? Canlılar en fazla üç veya beş gün susuz yaşayabilir. Daha sonra beden hararetten çatlar. Hayattan kopar. Ben de bu üç sıvının her alanda ne kadar değerli olduğunu izah etmek istedim.

Bu nedenle araç kullanıcıları yakıtını ikmal ederler, yağına, suyuna bakarlar. Çünkü canlılar gibi motorlar içinde bu üç sıvı hayati önem arz etmektedir.

Saygılarımla

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ticaret Ltd. Şti. (www.duzcepostasi.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Yorumlar (1)

  • İshak armağan
    İshak armağan
    20.02.2021 16:42

    Hiç bü kadar çalışma benzerliğini düşünmemiştim

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız