Metin Köseer

Metin Köseer
15.03.2021 - 09:29

Düzce’ye ilk matbaayı ve gazeteyi kuran rahmetli Bedrettin Maradit ölümsüzleşti. Düzce Belediyesi tarafından Namık Kemal Okul caddesine ismi verilen Bedrettin abi bundan sonra bizimle beraber yaşayacak.

Düzce’de 1951 yılında ilk matbaayı kuran ve ilk gazeteyi çıkaran, ardından Bolu’ya da el atarak Bolu Expres gazetesi çıkaran Bedrettin Maradit tarihe geçmiştir.

Düzce’nin amiral gemisi olarak bilinen Düzce Postası Gazetesi’nin kurucusu Bedrettin abi benim manevi babamdı.

Çocukluğum ve gençliğim onunla beraber geçti. Bana hayatı, yaşamayı, çalışmayı,  sevmeyi, dürüstlüğü öğretti. Bedrettin abiyi ben patron olarak görürken o beni çocuğu olarak görürdü.

Düzce Postası Gazetesi ve matbaasının 4 temeli var temelin bir tanesi sensin derdi. Vefatına kadar onu hiç bırakmadım.

Yıllarımız beraber geçti. Emekli olmama rağmen hiç ayrılmadık. Bayrağı devralan oğlu Aydın bey ve Fatih beyle beraber dostluğumuz hala devam ediyor.

Zira onlar da patronluk değil arkadaş olarak Bedrettin abinin yolunda devam ediyor.  Bedrettin abi beni denemek için bir oyun hazırlamış.

Bir sabah beni yanına çağırdı. ‘’Oğlum şu odamı bir toparla’’ dedi ve gitti. Odasını temizlemeye başladım. Koltukları silerken 2,5 lira buldum. Parayı cebime koydum ve işime devam ettim.

İşim bittikten sonra Bedrettin abinin ne zaman gelir diye beklemeye başladım. Yaklaşık 1 saat sonra geldi ve odasına girdi. Hemen çayını söyledim ve bulduğum parayı kendisine verdim. Bedrettin abi o gün bugün beni bir daha bırakmadı. Ben de onu bırakmadım.

Tabii zaman geçtikçe daha sonra ben onun bana oyun oynadığını anladım ve beni denemişti. Metin o gün neyse bugün de aynı arkadaşlar…

Anılarım çok olmasına rağmen işe ilk başladığım zamanlardan bir örnek verdim. Bedrettin abinin vefatı hepimizi sarsmıştı.  

Aradan geçen zaman içinde bir caddeye isminin verilmesi için Düzce Belediyesi bir çalışma başlattı. Bu hepimizi sevindirmişti.

Düzce Belediye Başkanı Faruk Özlü’nün girişimleri ve belediye meclis üyelerinin oyları ile Bedrettin abinin isminin Namık Kemal Okulu önünde bulunan caddeye verilmesi kararı çıktı. Bu hepimizi sevindirmişti.

Düzce’ye katkılarda bulunan, ilk matbaayı kuran, ilk gazeteyi çıkaran, ilk matbua evrakları yapan, Bolu’da Düzce’nin ismini duyurup matbaa kuran ve gazete çıkaran bir kişinin caddeye isminin verilmesi bir onur bir şereftir.

Bedrettin Maradit unutulmamıştır. Bedrettin Maradit ölümsüzleştirilmiştir. Bedrettin Maradit artık bizimle beraber yaşayacaktır.

Ne zaman o sokaktan geçerken onun resmini görüp, ismini okuyacağız. O artık bizim hafızalarımıza kazınacaktır.

Düzce’nin ilk gazetesi olan Düzce Postası Gazetesi yayın hayatına devam ediyor. Bedrettin abinin bıraktığı gibi ilkelerinden dürüstlüğünden ödün vermeden taraf tutmadan yayın hayatı sürüyor.

Kim ne derse desin, kim ne konuşursa konuşsun Düzce Postası Gazetesi Düzce’nin tek amiral gazetesidir. Bu imkanı sağlayan ve bu gazeteyi yaşatmayı sürdüren Aydın bey başta olmak üzere emeği geçen herkese tek tek teşekkür ederim.

Bedrettin Maradit caddesi ismini veren ve emeği geçen Düzce Belediye Başkanı Faruk Özlü başta olmak üzere meclis üyelerine tek tek teşekkür ederim.

Bedrettin abi mekanın cennet olsun. Seni unutmadık sen yine bizimle beraber yaşıyorsun.

Esenkalın…

 

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ticaret Ltd. Şti. (www.duzcepostasi.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız