Mehmet Önemli

Mehmet Önemli
18.03.2021 - 09:42

Özsaygı bir kişinin kendine ne kadar “değer verdiği, onayladığı, takdir ettiği” nin ölçüsüdür (Adler & Stewart, 2004). Özsaygı uzmanı Morris Rosenberg'e göre özsaygı oldukça basit bir şekilde kişinin kendisine karşı olan tutumunu ifade ediyor (1965).

Özsaygı bir kişinin kendine ne kadar “değer verdiği, onayladığı, takdir ettiği” nin ölçüsüdür (Adler & Stewart, 2004). Çocuklarda öz saygının gelişmesini istiyorsak aşağıdaki hususlara dikkat edilmelidir.

Sert eleştiriden kaçının.  Çocukları başkalarından duydukları mesajlar, kendileri hakkında nasıl hissettiklerini etkileyebilir.  Sert sözler | ("Çok tembelsin!") Motive edici olmayan olumsuz mesajlar öz-saygılarına zarar verebilir.  Sabırla yaklaşmaya çalışın.  Bir dahaki sefere ne yapacağı istediğinize odaklanın.  Gerektiğinde nasıl yapılacağını da kullandı.  Yardım ve nazik olmaya teşvik edin.  Çocuklar yaptıklarının başkaları için önemli oldugunu anladıklarında özsaygıları artar.  Çocuklar evde size yardım edebilir, okulda bir sosyal sorumluluk projesi yapabilir veya kardeşleri için bir iyilik yapabilirler.  Yardımsever ve nazik davranışlar öz-saygı ve diğer iyi hisleri geliştirir.

2-Çabayı övün.  Övgüyü sadece sonuçlara (yüksek not almak gibi) veya sabit niteliklere (akıllı veya atletik olmak gibi) odaklamaktan kaçının.  Bunun yerine, çabaları, ilerlemeleri ve tavrı için övgülerinizi sunun.  Örneğin: "Bu proje üzerinde çok çalışıyorsun", "Bu yazılı sınavlarda gittikçe daha iyi oluyorsun".  Zor bulduğu şehre kadar gurur duyduğunuzu söyleyin.  Güçlü yönlere odaklanın.  Çocuğunuzun neyi iyi yaptığına ve neyi seveceğine dikkat edin.  Güçlü yönlerini geliştirme şansı emin olun.  Zayıflıklardan çok güçlü yönlerine odaklanabilirsiniz ("Sen çok hızlı koşuyor ama en çok yakalamada çok iyisin!").

Öz-saygı bebeklikten itibaren zaman içinde yavaşça gelişir.  Bir çocuk sevildi edildiğinde, güvende olduğunda ve kabul edildiğini hissettiğinde öz-saygı duygusu pekişir.  Bebekler yürümeye ve büyümeye başladıkça, aşağıdaki kendi başlarına yapmak ve kendi kararlarını vermek isterler.  Yeni becerilerini kullanabildiklerinde kendileri hakkında iyi hissederler.  Ancak bu yaştaki zaman hala sizin gözlerinizden görürler, bu belki sizin benlik saygısını inşa etmede çok önemli bir rolünüz var.  Ebeveynler bazı kararları kendi yapımlarına, yeni denemeler denemelerine izin verdiğinde ve kendi öz- saygılarına dairelerde bulunurlar.

Sağlıklı öz-saygı gelişiminde Çocuklar: Beğenildiğini ve kabul edildiğini hisseder.  • Kendinden emin tısladı.  • Yapabileceklerinden gurur duyar.  • Kendileri hakkında iyi şeyler düşünür.  • Kendilerine inanır.  Sağlıklı öz-saygı gelişmediğinde Çocuklar: • Kendilerini eleştirir ve karşı karşı sert davranır.  Diğer Çocuklar kadar iyi olmadıklarını tısladı.  Başarılı oldukları zamanlardan çok başarısız oldukları zamanları düşünür.  Özgüven eksikliği tısladı.  Yapabildiklerinden şüphe eder.

Öz saygı (öz-değer, benlik saygısı) kendi kendine bilgi verebildi.  Başka bir teferruat kullanma ne kadar sevdiği ve başka ile birlikte.  Öz-saygı hayatımızda motivasyon, başarı ve ilişkilerde önemli bir rol oynar.  Sağlıklı öz-saygıya sahip olmak hayata ve kendimize olan bakış açımızın daha pozitif, hedeflerimize ulaşacağımıza olan inancımızın oluşmasına yardımcı olur.  Çocuklar büyüdükçe karşı karşı algıları da değişir.  Farklı yaşlarda, sağlıklı benlik saygısı oluşturmak için farklı destek türlerine ihtiyaç duyarlar.

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ticaret Ltd. Şti. (www.duzcepostasi.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız