Aydın Maradit

Aydın Maradit
24.03.2021 - 10:12

BEDRETTİN Maradit’in isminin Namık Kemal Okulu önündeki yola verilmesini, tercihen kendimiz kabul ettik.

İlk baştan bunu açıklayayım da kimse töhmet altında kalmasın!

Neden;

Namık Kemal Okulunda  her yıl binlerce öğrenci yetişir.. Binlerce veli o yolu kullanır. Ve sadece oradan aracıyla geçip gitmez, ister istemez zaman harcar, veli toplantılarına katılır, çocuğunu bekler.. Özel günlerdeki törenlerde bir, iki saat orada vakit geçirdiği de olur.

Üstelik bu birçokları için hemen her gün tekrarlayan rutin bir yaşam şeklidir. Ayrıca binlerce insanın alışverişte, gezintide kullandığı çok mu çok hareketli bir yerdir burası. Üstüne üstlük bir kısmı da yaya yolu olarak kullanılır..

Bu güzergah 50 sene, belki 100 sene öğrencilerin, ailelerin mekanı olamaya devam edecek, Allah’ın izniyle tabi.. Bu günün çocukları o yoldaki hatıralarını muhtemelen asırlarca kuşaktan kuşağa aktaracak.

Böyle değerli bir yerde Bedrettin Maradit’in adının yer almasında şeref duyacağımı bir kez daha ifade ediyorum.

Böylece, merak edenlerin kolayca okuyabileceği Bedrettin Maradit anıtındaki özgeçmiş; vızır, vızır trafiğin işlediği ana caddelerdeki (okunmayan!) özgeçmişler gibi boşa gitmeyecek.. Kuşaklar, Maradit’in sadece ismini bilmeyecek, “kim olduğunu” öğrenecek.

Bizim nazarımızda,  Namık Kemal gibi bir şairin adıyla yan yana anılmanın, bu güne kadar on binlerce Düzcelinin yetiştiği tarihi bir okulla yan yana olmanın, bütün bunların birçok başka cadde ile kıyaslanmayacak kadar büyük anlamı var.. Duayen gazetecimiz Bedrettin Maradit, evinden ofisine giderken  hep bu yolu kullandı, yıllarca!..    

“Neden adı daha büyük bir ana caddeye verilmedi” diyen iyi niyetli dostlarımız sağ olsunlar, bu açıklamayı onlar için yapmak zorunda kaldım.

Bir kez daha Sayın Başkan Faruk Özlü’ye teşekkür ederiz. 

Saygılarımla.

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ticaret Ltd. Şti. (www.duzcepostasi.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız