Metin Köseer

Metin Köseer
8.04.2021 - 10:13

Mübarek ramazan ayına günler kala hepimizi bir heyecan bir telaş sardı. Koronavirüs hastalığı bir taraftan etrafımızda dolaşırken diğer taraftan oruç tutacağız.

Her sene olduğu gibi yine ramazan ayında bilmişler, hocalar,  ahkam kesenler çoğaldı. Neymiş efendim oruçlu iken aşı olunurmuş. Neymiş efendim ağızdan içeriye bir şey almazsak boğazımızdan bir şey geçmezse oruç bozulmazmış.

Neymiş efendim sakız çiğnenir ama suyu yutulmazsa oruç bozulmazmış. Neymiş efendim oruçlu iken denize girilirmiş. Olmadı bir yerimizden az bir kan akarsa oruç bozulurmuş. Yine olmadı oruçlu iken banyo yapabilirmişiz. Yine bazıları diyor ki vücuda bir şey girer veya çıkarsa oruç bozulurmuş. Yani deriden içeriye herhangi bir sıvı madde girmeyecek.

Hocalar çok olduğu için her kafadan bir laf çıkıyor. Tabi bu hocalara bir de bilmişler eklenince her yıl olduğu gibi ramazan ayında yine çeşitli söylentilere şahit oluyoruz.

Haa bu arada bir milletvekili bir şey demişti. Efendim hastalık var ramazan ayını erteleyelim demişti. Gülmekten cevap veremedim.

Hatta birileri çıkıp teravih namazı kılınmasa da olur dedi. Mecburiyeti yok demek istiyor. Yani ramazan ayında herkes hoca kesildi. Asırlardır gelen gelenek örf ve adetlerimiz bir hastalık nedeni ile ne hallere geldi?

Güzelim Türkiye ne hallere düştü değil mi? Her kafadan bir laf çıkıyor.

Ramazan ayı bereket demek bunu bilen yok mu? Ramazan ayı yardımlaşma ayı demek bunu bilen yok mu? Ramazan ayı demek vücudumuzun dinlenmesi demek bunu bilen yok mu? Ramazan ayı demek tasarruf ayı demek bunu bilen yok mu? Ramazan ayında sofralar şenlenmiyor mu? Herkes birbirlerine iftar vermiyor mu?

Ramazan ayının bir sürü ibareleri vardır. Bir aylık oruçtan sonra bayram kutlamaları yapılıyor bu ne demek bilen yok mu?

Bayramda dargınlar barışıyor. Büyükler ziyaret ediliyor. Mezarlıklar dolup taşıyor öyle değil mi? Hangi birini sayalım sizlere…

Ramazan ayında pide alacağız diye fırınların önünde kuyruklar olmuyor mu? Pastanelerin önünde tatlı alacağız diye sıra beklemiyor muyuz? Ezan okunduğu zaman iştahla oruçlarımızı bozmuyor muyuz?

Ramazan ayının hangi güzelliklerini sizlere anlatalım. Zaten hep beraber yaşamıyor muyuz? O sahura yarı uykulu kalkmıyor muyuz? O iftarı yaparken canavar gibi olmuyor muyuz?

Şimdi nereden çıktı bu bilmişler.

Yok hastalık var. Yok ramazan ayını erteleyelim. Yok iğne oruç bozmazmış. Yok bilmem ne yok bilmem ne diye diye aynı hikayeleri yaşamaya başladık.

Yani ramazan ayında yine Düzce’nin bilmişleri, akıl hocaları, şımarıkları desem daha yerinde olur ahkam kesmeye başladılar.

Oruç tutmayanlar daha çok hocalık yapıyorlar.  Yardımlaşma nedir bilmeyenler, ilk yardım paketini kapanlar daha çok hocalık yapıyorlar.

Bu nasıl bir vicdansızlık? Bu nasıl bir insanlık? Bu nasıl bir Düzcelilik ruhu anlamış değilim. Ya hastalıklarla beraber ramazan ayını da öyle ya da böyle atlatmaya bakacağız. Öyle ya da böyle tedbirlerimizi alıp gereken ne varsa yapmaya çalışacağız.

Şimdi hastalık var diye ramazan ayı geldi diye hocalık yapmanın bir alemi yok. O kadar bilmişlik yapanlar varsa hastalığı kaldırsınlar da görelim?

Öyle konuşmayla, anlatmayla hocalık taslamayınız. Yok iğne oruç bozmazmış yok ramazan ayını erteleyelim. Ne saçma sapan işlerle uğraşıyoruz.

Yukarıda belirttiğim gibi asırlardır uyguladığımız ve tüm dünyada bulunan Müslümanların istekle kutladığımız ramazan ayını bozmaya çalışıyorlar.

Her insan kendinden sorumludur. Hiç olmazsa ortaya çıkıp fetva vermeye kalkmayın. Hiç olmazsa milletin kafasını karıştırmayın.

Size ne ya milletten?

Sizler ramazan ayına değil hastalığa çare bulun. Öyle ya da böyle ramazan ayını hastalıklarla beraber bitirmeye çalışacağız.

Bu kutsal ayımızı yani onbir ayın sultanını hastalıklarla beraber kutlayacağız. Dualarımızla ibadetlerimizle beraber ramazan ayını da idrak etmiş olacağız.

Allah izin verirse bayramımızı da neşe içinde kutlayarak yaşamımıza devam etmeye çalışacağız. En azından ortaya çıkıp yanlış fetvalarda bulunmayacağız.

Hastalığa alışmaya başladık. Ramazan aylarına zaten alışkınız. Bu ramazan ayını da başarı ile tamamlarız diyorum. Yeter ki hastalıklardan korunalım.

Allah bizlere hastalıksız daha nice ramazan ayları göstermeyi nasip etsin. Yine Allah bizlere nice bayramlar göstermeyi nasip etsin.

Allah ne konuştuğunu bilmeyenlere ve insanlara yanlış fetva vermeye kalkanlara akıl fikir versin. Ve onları ıslah etsin.

Ramazan ayınız hayırlı ve mübarek olsun.

Esenkalın…

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ticaret Ltd. Şti. (www.duzcepostasi.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız