Metin Köseer

Metin Köseer
9.04.2021 - 10:09

Kentsel dönüşüme hız verecek çözümler devreye giriyor. Emlak Katılım, hak sahibi ile müteahhit arasında garantör olacak. Finansman, inşaatın ilerleme seviyesine göre müteahhite aktarılacak.

YILDA 300 BİN KONUT: Türkiye’de yaklaşık 6.7 milyon konut deprem riski altında bulunurken, 1.5 milyonunun da acil olarak dönüşmesi gerekiyor.

 Her yıl 300 bin konutu dönüştürme hedefi var. Bu kapsamda kentsel dönüşümü hızlandıracak adımlar peş peşe geliyor.

Yılbaşından itibaren evini kendi dönüştürenler için KDV indirimi getirilip, dönüşüm kredilerinin üst limitleri yüzde 60 artırılırken, şimdi de Emlak Katılım Bankası’nın 3 yeni finansman modeliyle kentsel dönüşümde ‘garantör’lük dönemi başlıyor.

GÜVEN VERECEK: Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, 2012 yılında bu yana 1.5 milyon konutun dönüşümünün tamamlandığını, bu süreçte kentsel dönüşümü kolaylaştırıcı bir çok düzenlemeyi de hayata geçirdiklerini belirterek, ‘’Tüm bu düzenleme ve desteklere ilave olarak Türkiye Emlak Katılım Bankamız da kentsel dönüşüm ve finansmanı konusunda piyasalara güven veren bir destek olacak, yeni bir soluk getirecek’’ dedi.

MAĞDURİYET YAŞANMAYACAK: Emlak Katılım Bankası’nın yeni finansman modelleriyle vatandaşlar ile müteahhit firmalar arasında imzalanacak sözleşmelerin içerisinde bir garantör rolü olacağını ifade eden Bakan Kurum, şöyle konuştu: ‘’Bir taraftan vatandaşlarımıza kentsel dönüşümde maliyetlerini azaltıcı finansman yardımları yapılırken diğer taraftan kentsel dönüşüm kredileri de kontrollü kullandırılacağı için işin tamamlanması da garanti altına alınmış olacak.

 Vatandaşımız oturduğu binanın kentsel dönüşüm sürecini başından sonuna kadar güven içerisinde, mağduriyet yaşamadan gerçekleştirebilecek.’’

RİSK EN AZA İNECEK: Yeni finansal çözümler ile süreci hem vatandaş ve hem de müteahhit firma için tasarlayıp yönettiklerini ifade eden Kurum, şunları söyledi: ‘’Taraflar arasındaki güveni arttırıyoruz. Standart bir yaklaşım getiriyoruz. Sorumlulukları alarak riskleri en aza indiriyoruz.

Sunduğumuz bu finansman çözümleri hem piyasayı canlandıracak, yeni yatırımcıların piyasaya girişini kolaylaştıracak hem de vatandaşlarımızın ve özel sektörün hak ve menfaatlerini koruyacak. Böylelikle, kısa zamanda afetlere hazır bir Türkiye’yi elbirliği ile inşa edeceğiz.’’

ÜÇ SEÇENEK: Emlak Katılım ile kentsel dönüşüme yeni bir basamak daha eklediklerini belirten Bakan Murat Kurum, bu kapsamda Emlak Katılım Bankası ile tüm tarafları kapsayan 3 ana finansman çözümü geliştirdiklerini söyledi.

Bu üç modeli güçlendirme, yerinde dönüşüm, alansal dönüşüm olarak açıklayan Bakan Kurum’un verdiği bilgiye göre süreç şöyle işleyecek:

BİR: İlk önce vatandaşlar ile müteahhit firma arasında sözleşme imzalanacak. Güçlendirme veya yapım için ruhsat başvurusu yapılacak.

İKİ: Sonraki süreçte Emlak Katılım, müteahhit ile inşaatın teknik verilerini ve vatandaş-müteahhit arasında imzalanan sözleşmeyi değerlendirecek ve uygun olan projeler için de banka ile müteahhit arasında iş bitirme protokolü imzalanacak.

ÜÇ: Vatandaşların Emlak Katılım’dan kullandığı finansmanlar, iş bitirme garantisi anlaşması kapsamında, inşaatın ilerleme seviyesine göre müteahhit firmaya aktarılacak.

İŞTE O MODELLER: Güçlendirme: Maliyeti kat malikleri finanse edecek.

YERİNDE DÖNÜŞÜM: (Emsal Artışı Olmayan): Proje yapım maliyeti kat maliklerince finanse edilecek.

YERİNDE DÖNÜŞÜM: (Emsal Artışı Olan): Yapım maliyetinin bir kısmını kat malikleri üstlenecek. Kalan maliyeti müteahhit finanse edecek.

ALANSAL DÖNÜŞÜM: Finansman yapısı kat malikleri ile müteahhidin anlaşma türüne göre belirlenecek.

KREDİ DE SUNACAK: Geçtiğimiz günlerde yapılan düzenlemeyle binasını dönüştürmek isteyenlerin kullanacağı kredinin üst limiti 125 bin liradan 200 bin liraya, bina güçlendirme kredisinin limiti 50 bin liradan 80 bin liraya çıkmıştı.

Bu kapsamda, krediler için 120 ay vadede 400 baz puanlık, işyerleri için de 84 ay vadede 300 baz puanlık kar payı desteği Emlak Katılım Bankası aracılığıyla kredi kullananlara sunuluyor. Bu krediyi Emlak Katılım dışında anlaşmalı 17 banka da temin ediyor.

(POSTA Gazetesinden Alıntıdır)

Esenkalın…

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ticaret Ltd. Şti. (www.duzcepostasi.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

E-Gazete

  • 21.05.2022

E-Gazete Arşivi

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız