Metin Köseer

Metin Köseer
15.04.2021 - 09:43

Düzce’den seçmeler serimize aralıklarla devam ediyoruz. Vatandaşlarımızın isteği doğrultusunda Düzce’de olup bitenleri sizlerle paylaşıyoruz. Madde madde yazdığımız sorunlar ve çözümler ilgi görürken bugün değişik konularla kaldığımız yerden devam ediyoruz.

MADDE 1- Düzce polis teşkilatı son zamanlarda başarılı çalışmaları ile göz dolduruyor. En ufak hatayı bile anında çözen polis teşkilatımızı tebrik ederim. Bu arada geçmiş olan 10 Nisan Polis Teşkilatının kuruluş yıldönümünü kutlarız.  

MADDE 2- Yine Düzce Jandarma Alay Komutanlığı Teşkilatını kutlamamak olmaz. Köy ve beldelerde bulunan jandarma karakolları başarılı çalışmalara imza atmaya devam ediyor. Herhangi bir olayda veya kaza anında hemen olay yerinde oluyorlar. Bu arada sokağa çıkma kısıtlamalarında devriye gezerek göz doldurmaya devam ediyorlar.

MADDE 3- Ramazan ayının başlaması ile uyanıklarda sahneye çıkmaya başladılar. Duygu sömürüsü yaparak yardım toplayanlar çoğalırken, dilencilerin sayısında da artış var. Bazı uyanıklar ramazan ayı bereket ayı diyerek kapı kapı gezerek yardım toplamaya çalışıyorlar.

MADDE 4- Kasap ve fırınların önlerinde kuyruklar oluşmaya başladı. Gün boyu oruç tutan vatandaşlar iftarda daha lezzetli ve daha güzel yemek yemek için kasap ve marketleri doldururken, fırınların önlerinde de sıcak pide alabilmek için bekliyorlar. İftar sofralarının vazgeçilmez tatlı çeşitleri ise şimdiden pastaneleri güldürmeye başladı.

MADDE 5- Her ramazan ayında yaşanan trafik sıkıntıları bu ramazanda da devam ediyor. Özellikle olimpiyat, Öztürkler ve çoban kavşaklarında trafik sıkışırken bir çare bir önlem alınamıyor. Ayrıca iftar vakti ufak tefek gerginlikler yaşanırken bu stresin ramazan boyunca süreceği tahmin ediliyor.

MADDE 6- Ramazan pidesinin 4 ile 8 lira arasında satışları devam ederken bazı uyanık fırın sahiplerinin 4 liralık değil sadece 8 liralık pide çıkarttığı ve satışa sunduğu iddia ediliyor. Her sene yaşanan bu senaryoya bu sene de ayak uydurduk. Öğleye kadar 4 liralık öğleden sonra 8 liralık pide çıkartan fırıncılar fırsatı iyi değerlendiriyorlar. Vatandaşlar olarak taze ve sıcak pide yemek için mecburen 8 liralık pidelerden alınıyor. Çünkü 4 liralık pide ya kalmıyor ya da bulunmuyor.

MADDE 8- Ramazan ayının ilk haftasında herkes burnundan soluyor. Kafalarına açlık ve sigarasızlık vuranlar agresif oluyorlar. Kime bir şey sorsanız ya da söyleseniz şekilleri değişiyor. Hele hele öğlene kadar kimselere uymamakta fayda var. Öğlenden sonra zaten iftar heyecanı başlıyor.

MADDE 9- Geçen yıl olduğu gibi bu ramazan ayında da teravih namazları evlerde kılınacak. Virüs hastalığının hızla artış gösterdiği ülkemizde bu kararın mecburen alındığı bildirildi.

MADDE 10- Düzce’de bazı esnaflar siftah yapmadan dükkan kapattıklarını ifade ediyorlar. Ramazan ayında manavların, kasapların, tatlıcıların ve fırıncıların daha çok iş yaptıkları iddia ediliyor. Ramazan demek bereket demek. Kurban bayramında da kasaplar iş yapamıyor. Esnaflarımızın biraz daha sabırlı olmaları beklenirken ramazan bayramına 10 gün kala tüm esnafların iş yapar düşüncesindeyiz.

MADDE 11- Sokağa çıkma kısıtlamasının uygulandığı tüm Türkiye’de kurallara uymayanlar yüzünden bu hastalıkların bitmediği belirtiliyor. Özellikle yasak saatlerde yürüyüşe çıkanların olduğu aracı ile misafirliğe gidenlerin bulunduğu Düzce’de vaka sayılarında artış yaşandığı öğrenildi. Toplu taşıma araçları başta olmak üzere maskelerini yarım takanların çoğunlukta olduğu ilimizde hastalıklar bitmiyor. Yetkililerin denetimlerini sıklaştırmaları uyarı değil ceza kesmeleri isteniyor.

MADDE 12- Bir çok resmi kurum ve kuruluşlar başta olmak üzere özel sektörlerde mesai saatleri değişikliğine gidildiği ifade edildi. Koronavirüs hastalığı sebebi ile ikinci defa mesai saati değişikliğine gidilmesi işin ne kadar ciddi olduğunu gösteriyor. Bilindiği gibi hafta sonu yasakları kalkmış tekrar geri gelmişti.

MADDE 13- Düzce’de köpek istilasının artması endişe yaratıyor. Hele hele mart ayının sona ermesinden sonra çılgınlaşan köpeklerin bu dönemi atlatmaları bekleniyor. Vatandaşlar gruplar halinde gezen bu köpeklerin bir an önce toplanmasını istiyorlar.

MADDE 14- Düzce’de kalabalığın artması endişe yaratıyor. Özellikle hafta başı ve haftanın son Cuma gününde çılgın bir insan kalabalığı yaşanıyor. Koronavirüs hastalığını unutan vatandaşlar, alışveriş yerlerini ağzına kadar dolduruyorlar. Bu arada banka ve PTT önlerinde biriken uzun kuyruklara çare bulunamıyor.

MADDE 15- Düzceli vatandaşların yetkililerden istekleri var. Ramazan ayını fırsat bilerek ürünlerine zam yapanların denetlenmesi isteniyor. Özellikle kasap, market, manav ve pastanelerin denetimlerden geçirilmeleri isteniyor.

MADDE 16- Düzce’de tatlı ve pide üreten imalathanelerin denetlenmesi isteniyor. Düzceli vatandaşlar yedikleri unlu mamüllerin ve tatlıların hangi şartlarda hazırlandıklarını bilmek istiyorlar. Hijyen kurallarına uyulup uyulmadığı konusunda endişeli olan vatandaşlar en kısa zamanda imalathanelerin denetlenmesini bekliyorlar.

Efendim Düzce’den seçmeler adlı yazı serimize ilerleyen günlerde kaldığımız yerden devam edeceğiz.

Esenkalın…