Metin Köseer

Metin Köseer
16.04.2021 - 09:44

Ramazan ayında raflarda kat kat fiyat artışları görülmeye başlandı. Üreticiden raflara gelene kadar fiyatı 8 kata varan oranda artan sebze-meyve, bir de ‘ramazan zammı’ gördü. Ancak Tarım ve Orman Bakanlığı sıkı denetimlere başladı. Gıda fiyatları yakın markaja alındı.

KURYELERE MASKE KONTROLÜ: Gıda işletmelerince paket servis uygulamasının devam ettiği süreçte özellikle kuryelerin el temizliği, eldiven ve maske kullanımına dikkat edilmesi, kuryeden ya da müşteriden kaynaklı iki yönlü virüs bulaşma riski de göz önünde bulundurularak, gerekli önlemlerin alınması için azami özen gösterilmesi sağlanacak.

İHTİYAÇ SAHİPLERİNE DAĞITILACAK:  Tarım ve Orman Bakanı Ekrem Pakdemirli, yeni hasat dönemi öncesi elinde patates ve kuru soğan bulunan üreticilerin kaybını önlemek, bu vesileyle de temel gıda ürünlerinden olan patates ve kuru soğanı ihtiyaç sahibi ailelere dağıtarak gıda giderlerine katkıda bulunmayı amaçladıklarını belirterek, ‘’İhtiyaç sahibi vatandaşlarımıza ulaştırılması amacıyla, Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatları ile Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) patates ve kuru soğan tedariki ve dağıtımı ile görevlendirilmiştir.

Bakanlığımız ve TMO olarak depo, finansman, personel ve lojistik gibi tüm hazırlıklar ikmal edilmiş olup mübarek ramazan ayına girdiğimiz şu günlerde illerimize sevkiyat işlemleri başlatılmıştır’’ dedi.

81 İL VE İLÇELERDE: Ramazan da fiyat artıran fırsatçılara karşı denetimler sıklaştırılıyor. Tarım ve Orman Bakanlığı, özellikle ramazan da tüketimi artan ekmek, unlu mamuller, tatlı ile et ve süt ürünlerine yönelik işletmeleri yakın takibe aldı.

Gıda Kontrol Genel Müdürlüğü  gıda denetim ekipleri, ramazan ayında 81 il ve ilçede denetimlerini yoğunlaştıracak. Bakanlık, koronavirüs salgını sürecinde tüketici sağlığının korunması amacıyla da bazı önlemler alacak.

VİRÜSE DE ÖNLEM: Bu kapsamda gıda satış yerlerinde sosyal mesafenin korunması, işletmede çalışan personelin mutlaka maske takması, alışveriş mekanına kısıtlı sayıda müşteri alınması, el hijyeni için dezenfektan kullanılması, maske takmayan müşterilerin işletmeye alınmaması ve  gerekli her türlü hijyen tedbirinin eksiksiz uygulanması yönünde  kontroller yapılacak ve bu konuda gıda işletmeleri bilgilendirilecek.

KOLİLERE ANALİZ: ‘Ramazan paketi’ adı altında muhtelif gıdaların bir arada yer aldığı paketlerin satış ve dağıtımının yapıldığı işyerlerine yönelik denetimlerde gıdaların son tüketim tarihi ile etiket bilgileri kontrol edilecek, gerekli hallerde ürünlerden analiz edilmek üzere numune alınacak.

24 MİLYON CEZA: Bakanlık, yılbaşından itibaren üç aylık süreçte ülke genelinde gıda satış ve toplu tüketim yerlerinde 304 bin 760, gıda üretim yerlerinde 52 bin 187 olmak üzere toplam 356 bin 947 denetim gerçekleştirdi.

Bu denetimler sonucu gıda işletmelerine 2 bin 536 yasal işlem uygulanırken, 23 milyon 897 bin 101 lira idari para cezası kesildi.

Bu arada vatandaşlar şikayetlerini ALO 174 Gıda Hattı’na ya da 0 501 174 0 174 numaralı WhatsApp Gıda İhbar Hattı’na bildirebilecek.

 

                             BAYRAMDAN  ÖNCE  SIFIR  FAİZLİ  YEM  KREDİSİ

 

Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri Merkez Birliği (Tarım Kredi), yetiştiricilerin Kurban Bayramı öncesi yem ihtiyaçlarının faizsiz karşılanması amacıyla kampanya başlattı.

Tarım Kredi Genel Müdürü Fahrettin Poyraz, yazılı açıklamasında, ‘’Tarım Kredi Yem markalı karma hayvan yemleri, Kurban Bayramı’na kadar faizsiz olarak kredilendirilecek. Kurban vadeli yem kredisi kullanacak ortaklara, vade süresi olan 30 Temmuz’a kadar hiçbir kredi maliyeti yansıtılmayacak. Kampanyamızdan yararlanmak isteyen tüm ortaklarımız tarım  kredi kooperatiflerine müracaatta bulunabilirler’’ dedi.

Kampanyanın, yetiştiricilikle uğraşan ve Kurban Bayramı’nı bekleyen küçük ölçekli yetiştiriciler için can suyu niteliğinde olduğuna dikkat çeken Poyraz, ‘’Tarım Kredi, ağırlıklı olarak küçük ve orta ölçekli üreticilere yönelik destek vermekte. Üreticilerin özellikle pandemi süreci sonrasında piyasada yaşanan olumsuzluklardan etkilenmemeleri, Kurban Bayramı’na kadar ihtiyaçlarının aksamadan karşılanabilmesi amacıyla bu kampanyayı düzenledik’’ değerlendirmesinde bulundu.

Poyraz, amaçlarının ülke insanının kaliteli ve sağlıklı gıdaya uygun fiyatlarla ulaşımını sağlamak olduğunu kaydetti.

Esenkalın…

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ticaret Ltd. Şti. (www.duzcepostasi.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız