Aydın Maradit

Aydın Maradit
19.05.2021 - 10:40

İYİ Parti Düzce İl Başkanı, güzel muhalefet yapıyor. Önemli konuları gündeme getiriyor. Yerinde uyarıları dikkate alınırsa, yanlışın neresinden dönülse kar sağlayabilir.

Ancak son olarak İYİ Partili Belediye Meclis Üyelerinin, Düzce Kasrı binası ile ilgili Meclis’e sunduğu sorulara pek anlam veremedim! 

Bilindiği gibi Düzce Belediyesi Düzce Kasrı’na mutfak sanatları merkezi gibi bir şey yapacak. Böylece Düzce’nin zengin mutfak kültürünün tanıtılmasının amaçlandığı açıklanmıştı. 

Deprem sonrası oldu-bitti şeklinde inşa edilen binayı restore etmek isteyen belediye, derme çatma yapıldığını anlayınca restorasyondan vazgeçip yeniden inşasına girişti.

İYİ Partili Meclis Üyeleri de şimdi buna karşı çıkıyor ve “Yapılan masraf çok fazlaya kaçtı. Ne kadar zamanda bu harcama buradan geri kazanılır?” diye soruyor.

Fakat bu tür hizmetlerde belediyeyi ticari bir kuruluş olarak düşünmemek gerekiyor. Mesela bir park yaparsın ama para kazanmaz. Ağaç dikersin para getirmez. Tanıtım hizmetleri de buna benzer. Düzce mutfağının yemekleri tanıtıldığında bunun faydası Belediye’ye doğrudan gelir şeklinde olmayabilir.

Belki yöresel yemek yapacak yeni lokantaların açılmasına yol açar, belki turizm hareketliliğine neden olur. Burada belediye bir lokomotif görevi görecektir.  Konuralp’teki kazılarda ortaya çıkarılacak antik tiyatronun belediyeye değil çevreye fayda sağlayabileceği gibi düşünmek lazım.

***

Gündemdeki bir diğer soruyu Düzce Postası düzenlediği ankette takipçilerine yöneltti. Soru şuydu: Sizin için hangisi daha önemli; Salgın mı, Geçim mi?

‘Su mu, hava mı’ misali ikisi de birbiriyle kıyaslanamayacak bu iki soruya vatandaşın cevabını dünkü Düzce Postası’nda okumuşsunuzdur. (Yüzde 37’ye, yüzde 63)  

Halkın çaresizliği işte böyle sorularla da göz önüne seriliyor… Anlamsız gibi görünseler de   büyük anlamlar taşıyabilir..

Ama bazen sadece sorulmuş olmaktan ibarettirler.

Saygılarımla!