Metin Köseer

Metin Köseer
24.05.2021 - 09:40

Dünyayı kasıp kavuran koronavirüs hastalığı halen devam ediyor. Test yaptırmaya korkar hale gelen vatandaşlar acaba pozitif çıkarmıyım endişesi ile yaşamaya çalışıyor.

Bir yılı aşkın zamandır devam eden virüs hastalığı etkisini sürdürürken hastalığa en büyük davetiyeyi yine vatandaşlar çıkartıyor.

Özgürce yaşamaya alışkın olan ve dilediği gibi yaşayan vatandaşlar, kısıtlama ve yasakların gelmesi ile birlikte zorlandılar.

Koronavirüs hastalığı yüzünden binlerce kişi hayatını kaybetti. Bu hastalık genci yaşlısı demeden yakaladığını aldı götürdü. Hastaneler pozitif hastalar ile dolup taştı. Hatta binlerce kişi evlerinde karantina altına alındılar.

Bu hastalık bitti zannedenler hep yanıldılar. Bana bir şey olmaz diyenler hep yanıldılar. Tam kapanma dönemine geçtik. Yaklaşık 20 günlük bir uygulama ile azıcık da olsa kendimize geldik.

Bu uygulama ve kısıtlama döneminde kurallara uymayanlar olmadı mı? Tabii ki oldu. Sokağa çıkma yasağını hiçe sayarak dolaşmaya çıkanlar, daraldım diyenler, aracı ile gezenler, alışverişe gitmek isteyenler oldu. Hatta yalan konuşup hastaneye gidiyorum, cenazeye gidiyorum diyenler bile oldu.

Sahte basın kartı kullananlar, sahte izin kağıdı kullananlar olmadı mı? Tabii ki oldu. Öyle insanlar vardı ki izin kağıdı organize sanayi bölgesine ait kendisi Akçakoca tarafından çıkıyor.

Hiç unutmuyorum izin kağıdı diye su faturasını gösteren bile oldu. Bunları niye yazıyorum biliyor musunuz? Başımıza ne geliyorsa bizim yüzümüzden geliyor.

Sıkıya gelemiyoruz, kısıtlamaya, yasaklara gelemiyoruz. Dünyayı kasıp kavuran bir hastalık var. Başımızda beklemediğimiz bir afet var. Biz bu hastalıktan kurtulmak için sınav vermeye çalışıyoruz.

En az hasarla hastalığı yenmeye yok etmeye çalışıyoruz. O halde birlik ve beraberlik içinde olacağımıza neden kısıtlamalara uymuyoruz? Neden yasakları delmeye çalışıyoruz? Neden kurallara yasalara uymuyoruz?

İnanın bana kısıtlamalarda ve yasaklarda bile alkollü araç kullanan ve trafiğe çıkanlar var. Adamların izin kağıtları yok ama alkolün verdiği cesaretle hastalık uzmanı kesiliyorlar.

Seller olmadı mı? Depremler olmadı mı? Şimdi de hastalıklarla imtihan veriyoruz. Kimse birisine bir şey olsun istemez değil mi?

Allah aşkına bizlere ne oldu? İnsanoğluna ne oldu?

Aşılara bile inanmayanlar var. Aşılamadan bile kaçanlar var. Sokağa çıkma diyorsun çıkıyorlar. Bari aşı ol diyorsun olmuyorlar. Daha ne olacak söyleyin.

Arkadaşlar kısıtlamalar kademeli olarak kalkmaya başladı. Hemen alıştık, çünkü işimize geldi.

İpin ucunu hemen kaçırmaya başladık. Çarşı merkez çok kalabalık oldu. PTT ve banka önlerinde kuyruklar var. Yakın temas var. Maskesini çene altına indiren var. Hatta hala kuyumcuların önünde uzun kuyruklar var. Şu kuyumcuların önündeki kuyrukları hala çözemedim.

Pazaryerleri hınca hınç doldu. Yani normal hayata çabuk uyum sağladık. Normal hayata çabucak dönüverdik.

Hafta arası saat 21.00 ile 05.00 arası ile hafta sonu kısıtlamaları şu anda devam ediyor. Sözde uyum sağlamaya devam ediyoruz. Hala kendilerini bir şey zannedenler var.

Biz hastalıklar ile boğuşurken hala direnmeye ve kendi bildiğini yapmaya çalışanlar var.

Bu arada güvenlik güçleri işi biraz gevşek tutuyor. Vatandaşlar ve kolluk kuvvetleri de yoruldu. Bir yılı aşkın süren hastalık belası hala bizleri yormaya devam ediyor.

Aylarca evlerinde kapalım kalan vatandaşlar da bunaldı. Sokaklarda hastalık kapmasın diye uğraşan güvenlik güçleri de yoruldu.

Ne yapalım kardeşim daha ne yapalım. Bu hastalık sadece Düzce’de değil, Türkiye’de değil, dünyada yaygın arkadaşlar…

Diyeceğim o ki bu hastalık geçti diye hemen kanmayalım. Hayat ne kadar normale dönse de inanmayalım. Zaman her şeyi gösterecek.

Yaz sezonu geldi diye hastalık bitti zannetmeyin. En ufak bir kıvılcımı söndürmezseniz o köz tekrar yanmaya ve duman çıkarmaya başlar.

Bu vesile ile herkesi dikkatli olmaya davet ediyorum. Yakın temaslarda bulunmayalım. Maskemizi kullanmaya devam delim. Ne zaman her şey kesin olur o zaman normale dönmüş oluruz.

Esenkalın…

 

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ticaret Ltd. Şti. (www.duzcepostasi.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız