Metin Köseer

Metin Köseer
4.06.2021 - 10:10

YAŞ ve sigortalılık süresini doldurup prim günlerini tamamlayamayanlar, emekli olamasalar da ödedikleri primleri geri alabiliyor. SGK, bu primleri toplu olarak geri öderken, memurlar kesenek iadesi alabiliyor. Toplu para alabilmek için gerekenler ve başvuru şartları neler? İşte detaylar…

İMKANI OLMUYOR: Yıllarca çalışan ve emeklilik hayalleri kuranların, gün, prim ve yaş şartlarını yerine getirmesi gerekiyor. Yaş doluyor, sigortalılık günü de tamamlanıyor.

Ama emeklilikte en büyük sorunların başında prim eksiği geliyor.Bazı sigortalılar yeterli çalışma imkanı bulamadıkları için gereken prim gününü dolduramıyor.

 Bu durumdaki sigortalıların da emekli olabilmeleri için gerekli primi tamamlayabilmeleri amacıyla Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) sistemi askerlik, doğum ve yurt dışı borçlanması gibi imkanlar sağlıyor.

PARA BOŞA GİTMİYOR: Tüm bu haklara rağmen yine de emeklilik şartlarını tamamlayamayan milyonlarca vatandaş var. Bu vatandaşların çalışma ve borçlanma imkanları yoksa, emekli olamasalar da ödedikleri primler boşa gitmiyor.

SGK, bu primleri toplu olarak sigortalıya geri ödüyor. Memurlarda ise bu durum kesenek iadesi şeklinde oluyor.

BAŞVURU BURADAN! Kişinin bağlı bulunduğu ilçedeki sosyal güvenlik merkezine veya il müdürlüğüne dilekçeyle başvurarak prim iadesi alması mümkün. SSK’lılar (4A) için 2008’den önce kendi adına ödenen hem işçi hem de işveren primi, 2008’den sonra ise sadece işçi primleri geri ödeniyor.

Bağkur’lular (4B) için tarih ayrımı yapmadan ödedikleri tüm primler geri veriliyor. Bu primler, sadece malullük, yaşlılık ve ölüm sigortaları için olanlardan oluşuyor. Parasını aldığınız prim günlerinizi yeniden ödeyerek mevcut primlerinize ekleyebiliyorsunuz.

GERİDE KALANLARI DA ALABİLİR: Toplu parayı alabilmek için yapılması gerekenler özetle şöyle:

BİR: Sigortalı olarak bir işyerinde çalışmıyor olmak ya da kendi işini (Bağkur) yürütüyor olmamak.

İKİ: Emeklilik için gerekli olan üç şarttan ikisini yani yıl (erkekler için 25, kadınlar için 20) ve yaş şartını tamamlamış olmak.

Bu şartları taşıyanlar eğer gerekli primleri tamamlamışlarsa zaten emekli oluyorlar. Ancak primleri eksik ise ve tamamlama imkanı da yoksa paralarını geri alabiliyor.

 Bunu vefat eden sigortalıların kanuni mirasçıları da yerine getirerek parayı alabiliyor. Kanuni mirasçılarına ölüm aylığı yani dul ve yetim maaşı bağlanmamış olması gerekiyor.

 

TURİZMDE KISITLAMALARA RAĞMEN UMUTLANDIRAN ARTIŞ  

KÜLTÜR ve Turizm Bakanlığı, 2021 Ocak-Nisan dönemine ilişkin turizm istatistiklerini açıkladı. Tüm dünyayı saran pandeminin etkisi bu yılın ilk 4 ayında da hissedildi.

Buna göre, Türkiye’ye bu dönemde gelen yabancı ziyaretçi sayısı 2020’nin aynı dönemine göre yüzde 35 düşerek 2.7 milyon oldu. Bu düşüşün nedeni, geçtiğimiz yılın ilk 2 ayında Türkiye’de korona vakasının henüz görülmemiş ve seyahat yasaklarının başlamamış olması.

Böylece 2020’nin ilk 4 ayında Türkiye’ye  gelen yabancı turist sayısı 4.2 milyon olmuştu.

Veriler incelendiğinde Ocak-Nisan döneminde en fazla turistin geldiği ülkeler sırasıyla Rusya, İran, Ukrayna, Almanya ve Bulgaristan oldu. 2020’nin aynı döneminde ise Almanya ve Bulgaristan’ın Rusya’yı geride bıraktığı gözlemleniyor. Sadece Nisan ayı verileri değerlendirildiğinde de tablonun ters döndüğü görülüyor.

 Buna göre, 2021 Nisan’da Türkiye’ye gelen yabancı ziyaretçi sayısı yüzde 3162’lik rekor bir artışla 790 bin kişi oldu. 2020 Nisan’da seyahat kısıtlamaları nedeniyle Türkiye’ye sadece 24 bin turist gelmişti.

TURİSTLERİN TERCİHİ TÜRKİYE: Türkiye Otelciler Federasyonu (TUROFED) Başkanı Sururi Corabatır, tüm kısıtlamalara rağmen turistlerin Türkiye’yi ziyaret etmeye devam ettiğini belirtti.

 Güvenli Turizm Sertifikası’yla Akdeniz’den Karadeniz’e, Ege’den Anadolu’ya hem turist hem de çalışanın güvenliğinin sağlandığına işaret eden Corabatır, ‘’Misafirlerimiz ilk elden aldığımız tedbirlerin kapsamını gördükleri ve sunduğumuz hizmetin kalitesini bildikleri için bizi tercih ediyor.

 Ülkemize gelen misafirlerimiz yüksek hijyen ve hizmet kalitesiyle beraber, tamamen aşılanmış personelimizle tatilin tadını daha fazla çıkaracaklar’’ dedi.

İlk 4 ayda Türkiye’ye en çok ziyaretçi gönderen ülke sıralamasında Rusya yüzde 20.12 pay ve 552 bin 48 kişi ile birinci, İran yüzde 7.1 pay ve 194 bin 384 kişi ile ikinci sırada yer aldı.

Esenkalın…

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ticaret Ltd. Şti. (www.duzcepostasi.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız