GÖRÜNÜRLÜK, MARKALAŞTIRMA, ULUSLARARASILAŞTIRMA ÜÇGENİNDE KONURALP ANTİK KENTİ ve ARKEOLOJİ BİLİMİNİN ÖNEMİ

Günümüz dünyasında küreselleşmeyle beraber iletişim ve ulaşım teknolojilerin gelişmiş olması ve bilginin hızla yayılması ile ekonomik anlamda ülkeler arası sınırlar ortadan kalkmaya başlamış ve rekabet ortamı daha güçlü hale gelmiştir. Küreselleşme, markalaşma, tanınır olma gibi kavramlar sadece ürün veya hizmet sektörüne ait olmaktan çıkıp, kentler üzerinde değerlendirilmeye başlanmıştır. Bunun sonucunda kentler rekabet ortamına girmiştir. Bu bağlamda bu rekabet ortamı tüm sektörleri etkilediği gibi turizm sektörünü de etkilemiş, kentler arasında marka, markalaştırma kavramlarını ön plana çıkartmıştır. 1990’ların başında önem kazanan bu kavram şehrin güçlü yönlerini kolektif çalışmalarla bir imaja, kültürel bir öneme ve ekonomik bir değer kaynağına dönüştüren bir stratejidir. Bu bağlamda dünyada pek çok kent, özgün kimliklerini yansıtan tarihi yapılarını ve kenti simgeleyen sembol elemanlarını öne çıkararak, çeşitli markalaşma stratejileri ile turist sayısını artırıp, global dünyada kendini konumlandırmaya çalışmaktadır (detaylı bilgi için bkz.: Seisdedos ve Vaggione, 2005). Kentler, altyapısını, doğal güzelliklerini, tarihi ve kültürel mirasını markalaşma stratejilerinde ve iletişim çalışmalarında kullanarak ön plana çıkarmaktadır. Tıpkı insanoğlunun bundan tam yaklaşık üç bin yıl önce, şehirleri adına darp ettikleri paraların üzerine kentlerini ön plana çıkartan imgeleri betimleyip, bulundukları çağın olanakları doğrultusunda şehirlerini görünür kılmak istemeleri gibi…

Dünya da pek çok kent markalaşma stratejilerinde bulundukları coğrafyanın arkeolojik potansiyellerini değerlendirip ve uluslararası konumda tanınır hale getirmiştir. Ülkemizin sahip olduğu arkeolojik potansiyelinin büyüklüğü aşikardır. Buna rağmen şehirlerde, tarihi geçmişi ve kültürel miras ögelerini ön plana çıkartma konusunda geçte olsa son yıllarda arkeolojik kazılara, kent tarihi araştırmalarına destek verilmeye başlanmış, markalaşma stratejilerine dahil edilmiştir. Bu durumun en yakın örneğini son dört yıldır, Kültür Bakanlığı’nın izinleri doğrultusunda Düzce Belediyesi’nin büyük lojistik desteği ile gerçekleştirilen Konuralp kazılarında görmekteyiz. Neredeyse tamamlanmak üzere olan antik tiyatro kazıları, artık Düzce’nin hem ulusal hem de uluslararası alanda tanınır olma yolunda büyük bir adımdır. Son yıllarda Düzce kentinin markalaşma konusunda sadece kültürel miras çalışmalarına önem verilmemiş, pek çok alanda bu konuyla ilgili çalışmalar yapılmıştır. Düzce artık sadece “İstanbul-Ankara arasındaki kent imajından” çıkıp, değerleri ile görünür olmaya başlamıştır.

Düzce Postası yazarlarından Sayın Harun Agah Altay 03.01.2024 tarihinde yayımlanan “Yol Geçen Hanımıyız?” başlıklı köşe yazısında “multirazen” isimli bir hesabın Türkiye’nin 81 ilini çizgi film animasyon afişi tekniğiyle yapay zekaya çizdirdiğinden ve ortaya ilginç görseller çıktığından bahsetmiştir. Bu görseller arasında kentimizin afişinin “Küçük çocuğun elinden tutmuş anne ile sağlı sollu otomobiller dizilmiş bir otoyol…”görselinden oluştuğunu belirtip, yapay zekanın “Düzce’yi yolgeçen hanına benzetilmiş olmasına” çok haklı bir serzenişte bulunmuştur.

Peki neden hala yapay zekâ bizi sadece iki metropol arasındaki durak olarak tanımlamaktadır?

Çünkü uluslararası alanda görünür olmanın en önemli adımı bilimdir, bilimsel yayındır, bilimsel uluslararası sempozyumdur. Düzce’nin değerlerinin görünür olmasının en önemli yolu, işin uzmanları tarafından çalışılmış ve dünyanın bizi tanıyabileceği, anlayabileceği dilde yazılmış bildirilerdir, makalelerdir, kitaplardır….

Düzce yerel yönetiminin “bir kentin ulusal ya da uluslararası alanda prestiji olan arkeolojik ve kültürel miras çalışmalarına” yaptığı son derece büyük desteği, bu konuda da yapacağından hiç kuşkum yoktur.

Saygılarımla

Dr. Güzin BİLİR

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Güzin Bilir - Mesaj Gönder

#

göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Düzce Postası Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Postası Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Düzce Postası Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Düzce Postası Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.Anket 31 Mart Düzce Belediye Başkanlığı seçimlerinde oyunuzu hangi adaya vereceksiniz?
Tüm anketler