KENDİNİ DEĞİL, ŞEHRİNİ ANLAT….!

“Belediye Başkanımız Dr. Faruk ÖZLÜ'nün turizmin geliştirilmesi hedefleri doğrultusunda, Düzce'nin doğal ve tarihi değerlerini vatandaşlarımıza ve şehir dışından gelen misafirlerimize tanıtmak amacıyla düzenlenen ve belediyemizin Beltur Turizm İşletmeleri organizasyonunda yürüttüğümüz “Gez Gör Düzce” kent turları hafta içi 5 gün, kuzey ve güney olarak belirlenen tur rotalarında Düzce'yi keşfetme imkanı bulan katılımcıların ilk etapta Aydınpınar Şelaleleri Tabiat Parkı, Efteni Gölü, Samandere Şelalesi Tabiat Parkı, Güzeldere Şelalesi, Konuralp Müzesi, Konuralp Antik Kent Tiyatrosu, Konuralp Gazi Türbesi, Atlı Kapı, Sarıkaya Mağarası, Ceneviz Kalesi, Akçakoca Camii, Akçakoca Tarihi Mahalle Yöresel Pazar yeri, Roma Köprüsü ve Kemer Kasım Su Kemerlerini gezdi, gördü, tanıdı” diyor Sevgili Ayfer Yüksel ve “bizlere bu şansı veren yöneticilerimize ve kendilerine düşen alanda çalışmayı titizlikle yürüten çalışma arkadaşlarıma çok teşekkür ediyorum” diye sözlerini tamamlıyor…

Peki kimdir Ayfer Yüksel ve bu projedeki çalışma arkadaşları?

Anadolu Üniversitesi Halkla ilişkiler ve Reklamcılık ve Atatürk Üniversitesi Turizm ve Otel İşletmeciliği bölümü mezunu olan Ayfer Yüksel, Düzce Belediyesi Özel Kalem Müdürlüğü’ne bağlı personel olarak çalışmakta aynı zamanda Düzce Kent Konseyi genel sekreterliği görevini yürütmektedir. Yüksel, ayrıca Gez Gör Düzce projesinin de genel koordinatörüdür.

Düzce Belediyesi Halkla İlişkiler Biriminde görev yapmakta olan Yasemin Mısır Öztürk ise bahsi geçen projenin iletişim merkezinde görev yapmaktadır. Projenin duyurulması aşamasında sosyal medya üzerinden paylaşımları yapan, hatta bu paylaşımları göremeyen, duyamayan vatandaşları da tek tek arayıp, proje hakkında bilgi veren kişidir kendisi.

Düzce Belediyesi Ulaştırma Müdürlüğü’nde yaklaşık on yıldır görev yapan ve halen görevine devam eden Zeynep Aygün ise proje boyunca gez gör otobüsünün güvenli bir şekilde ulaşımını sağlayan kişidir.

Düzce bizim evimiz mottosuyla yola çıkılmış, Düzce Belediye Başkanı Dr. Faruk Özlü’nün talimatlarıyla Destek Hizmetler Müdürlüğü olanakları ile hazırlanan yarı açık tur otobüsü ile kuzey ve güney olmak üzere iki farklı güzergahta Düzceli vatandaşlara Düzce’nin tarihi ve doğa güzellikleri tanıtılmıştır. Bugüne kadar proje de yaklaşık 2500 kişiye tur düzenlenmiştir.

Projenin kuzey rotasını, kentimizin tarihi değerlerinin yer aldığı Konuralp Antik Kenti, Konuralp Müzesi, Konuralp Gazi Türbesi, Su Kemerleri, Roma Köprüsü, Atlı Kapı, Akçakoca Ceneviz Kalesi, Fakıllı Mağarası, Yukarı Mahalle Tarihi Pazar alanı oluşturmaktadır. Güney rotasında ise daha çok kentimizin doğal güzelliklerinin yer aldığı Güzeldere, Aydınpınar, Samandere ve Efteni Gölü gibi noktalar bulunmaktadır. Kentin tarihi değerleri ve doğa güzellikleri temel alınarak “Tarih koridoru” ve “Deniz koridoru” şeklinde çizilen bu güzergahların, kentin tarih turizmini ve doğa turizmini canlandırması açısından oldukça başarılı belirlenmiş güzergahlar olduğunun kanaatindeyim.

Öncelikli olarak ilk hedefi binlerce “Gönüllü Düzce Turizm Elçisi” oluşturmak olan projenin, bu belirlediği hedefe ulaştığını sezon sonunda ortaya çıkan sayısal veriler göstermektedir.

Kentimiz Ankara ve İstanbul’a olan yakın coğrafi konumu ile adeta bu iki metropolün arka bahçesi durumundadır. Bu arka bahçede neler yok ki.. en başta iki bin yıllık anıtsal bir tiyatro binası …yine yaklaşık iki bin yıllık birbirinden değerli ünik antik sanat eserleri… gastronomi zenginliği… muhteşem şelaleler.. mağaralar.. yaylalar.. rafting parkurları.. yeşilin yüz tonu..

İşte bu iki büyük şehre, bir evin arka bahçesi kadar yakınlığının verdiği avantajı ile (yani az maliyetle) her kesime hitap edebilecek çok çeşitli yerler görebileceği, çeşitli aktiviteler yapabileceği bir şehrin, Düzce kentinin, var olduğunun duyurulması aşamasında bu zaman kadar yapılan fuarların veya hazırlanan broşürlerin yetersiz kaldığı aşikardır. Tam da bu nokta da “Gez Gör Düzce” projesinin en önemli ayağı olan “Gönüllü Turizm Elçileri” devreye girmektedir.

İlk başta Düzcelilere Düzce’yi anlat ki, sonra onlarda gelen misafirlerine Düzce’yi anlatsın! Hangimiz yaşadığımız kenti tanıyoruz ki, gelen konuklarımıza tanıtabilelim.

Düzcelilere Düzce’yi anlatan bu kıymetli proje, geçtiğimiz Ağustos ayı itibari ile başlayıp, yaklaşık Kasım ayının ortalarına kadar devam etmiştir. Projede sadece Düzcelilere Düzce’yi gezdirmenin yanı sıra gidilen her güzergah ile ilgili bilgi aktarımı da yapılmıştır. Böylece, proje, adeta kentin turizm değerleriyle ilgili kısa süreli eğitim programı da olmuştur.

Ücretsiz olarak düzenlenen şehir turlarında, ilk olarak tura katılmak isteyen vatandaşlar 0380 524 34 57 numaralı telefondan Sayın Yasemin Mısır Öztürk hanımefendiye ulaşıp, rezervasyon yaptırmış, belirlenen tarihte Sayın Zeynep Aygün hanımefendinin idaresindeki Gez Gör otobüsüyle, Sayın Ayfer Yüksel’in eşsiz anlatımı eşliğinde kendi memleketlerini, ikamet ettikleri Düzce’yi keşfetmişlerdir. Günün sonunda da küçük bir sözlü sınav ile “Düzce Gönüllü Turizm Elçisi” kartını almayı hak etmişlerdir. Çok keyif alarak kentlerinin değerleri hakkında öğrendikleri yeni bilgilerle geçirilen bir günün karşılığında, şehir dışından gelen kişisel misafirlerine doğup büyüdükleri ya da çalıştıkları, ikamet ettikleri, Düzce’yi anlatıp, tanıtacaklarına dair söz vermişlerdir. Projenin kurgusu o kadar başarılıdır ki diğer tüm illere de örnek olabilecek bir proje olacağından eminim.

Böylece Düzce Belediye Başkanı Dr. Faruk Özlü’nün başkanlığı dönemi boyunca kentin turizmine yaptığı yatırımlara, yaşadığın kenti “gez-gör-tanı-anlat” döngüsü ile müthiş bir proje ile bir yenisini daha eklemiştir. Ayrıca Sayın Özlü, projenin oluşum aşamasında görev alacak kişileri görevlendirirken de çok isabetli, akıllıca, çok uygun görevlendirmelerde bulunmuştur.

Bence her şey yaşadığın yeri sevmekle başlıyor.. Önce sevmek, akabinde sevgiden dolayı oluşan aidiyetlik, aidiyetlikle beraber vefa, vefa duygusuyla birlikte değer katmak.. Tıpkı Sayın Dr. Faruk Özlü gibi.. tıpkı Ayfer Hanım.. Yasemin Hanım…Zeynep Hanım… Cemile Hanım gibi.. Onlar şehirlerini öncelikli olarak seviyorlar, ait hissediyorlar, borçlu hissediyorlar, vefa borcunu çok çalışarak, çok sahiplenerek ödüyorlar.

Sonuçta ne mi oluyor?

İşte bu kadar tam hedefine ulaşan bir başarı ortaya çıkıyor.. Düzce’nin sayısız değerlerine bir değer daha ekleniyor…

Saygılarımla

Dr. Güzin BİLİR

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Güzin Bilir - Mesaj Gönder

#

göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Düzce Postası Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Postası Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Düzce Postası Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Düzce Postası Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.Anket 31 Mart Düzce Belediye Başkanlığı seçimlerinde oyunuzu hangi adaya vereceksiniz?
Tüm anketler