YENİ YILDA TARMSAL SEKTÖRLERE YENİ DESTEKLER

31 Aralık 2023 tarihli resmi gazetede yayımlanan Tebliğ ile ülkemizdeki tarımsal sektörlerin hem küçük ve orta ölçekli firmalar için hem de aile işletmesi, kooperatif ve hatta bireysel çiftçilerimiz için destekleneceği ilan edildi.

Öncelikle tebliğin detaylarından bilgilendirmelere geçmeden önce şunu belirtmeliyim ki; Ülkemizin önemli sektörlerinden bir kısmı tarımsal sektörler olmakla birlikte, ülkemizin kapasitesine yakışan yeterlilikte üretim maalesef yapılamamaktadır. Hatta ülkemizin olası bir küresel krizde en çok ihtiyacı olan sektörler, TARIMSAL sektörlerdir ki bu yanıyla savunma sanayii kadar stratejik sektörlerdir. Zira Ukrayna- Rusya savaşında tarım koridoru gündemi yakın zamanda konunun ne denli stratejik olduğunu göstermiştir.

Bu sebeple hükümetimizin yayınladığı son tebliğ çok yerinde ve elzemdir. Kısaca ana başlıklar halinde değinmek gerekirse; desteklenen sektörler tebliğde kategorize edilmiş olup ben konunun anlaşılması açısından kategori dışında bir özetle desteklenen sektörlerden kısaca bahsedeceğim.

Zira Düzce Vilayetimizde gazetemizin okurları konuyu merak etsinler, gerektiğinde ilgili makamlardan bilgi alsınlar niyetiyle bu yazıyı kaleme alıyoruz.

Tarımsal ürünlerin işlenmesi, paketlenmesi ve depolanmasına yönelik yatırım konularında; Tıbbi ve aromatik bitkilere yönelik yatırımlar, Bitkisel ürünlere yönelik yatırımlar, Hayvansal ürünlere yönelik yatırımlar, Çelik silo konusuna yönelik yatırımlar, Soğuk hava deposu konusuna yönelik yatırımlar, Tarımsal üretime yönelik sabit yatırım konularında; Kapalı ortamda bitkisel üretime yönelik yatırımlar, Büyükbaş hayvan yetiştiriciliğine yönelik yatırımlar, Küçükbaş hayvan yetiştiriciliğine yönelik yatırımlar, Kanatlı hayvan yetiştiriciliğine yönelik yatırımlar, Kültür mantarı üretimine yönelik yatırımlar, Büyükbaş ve küçükbaş hayvan kesimhanelerine yönelik yatırımlar, Kanatlı hayvan kesimhanelerine yönelik yatırımlar, Su ürünleri yetiştiriciliğine yönelik yatırım konularında; Denizlerde yetiştiricilik, İç sularda yetiştiricilik, Tarıma dayalı ihtisas organize sanayi bölgelerinde yetiştiricilik, Hayvansal ve bitkisel orijinli gübre işlenmesi, paketlenmesi ve depolanmasına yönelik yatırım konularında; Hayvansal orijinli gübre, Bitkisel orijinli gübre üreten tesisler, hibe desteği kapsamında değerlendirilecek.

Bu tebliğde, daha önceki tarımsal sektörleri güçlendirme adına yayınlanan tebliğlerden farklı gördüğüm kısım ise birkaç ineği olan, asgari şartlarda çiftçilik yapan vatandaşlarımızın da bu tebliğ kapsamında destek almalarının önü açılmış. Mevzubahis Tebliğin “devlet Kırsal ekonomik altyapı yatırım konularında küçük ölçekli işletmeler için” diye tanımladığı ve Aile işletmeciliği faaliyetlerinin geliştirilmesine yönelik altyapı yatırımları ile El sanatları ve katma değerli ürünlere yönelik yatırımlar diye tanımladığı yatırımlar, doğrudan, alın teriyle bizzat çalışan emekçilerimizi tanımlamış kanaatindeyim. Elbette Arıcılık ve arı ürünlerine yönelik yatırımlar tanımıyla arıcılık yapan vatandaşlarımızı, Tarımsal amaçlı örgütler için makine parkı yatırımları tanımlamasıyla Tarım Kooperatiflerimizi ya da bir derneğin, maksat mevzuu itibarıyla tarımsal bir üretim amacıyla kurulmuş ve örgütlenmiş olması durumunda bu tip yapıları bile destekleyeceğini yorumlayabiliriz. Tabii ki uygulama kararı nihayetinde yetkili makamın. Ancak tebliği hazırlayan yaklaşım burada önemli olan. Zira her türlü tarımla toprakla uğraşan insanımızı destekleme niyetinde bu Tebliğ. Ayrıca Bilişim sistemleri ve eğitimi yatırımları, İpek böceği yetiştiriciliğine yönelik yatırımlar, Su ürünleri yetiştiriciliğine yönelik yatırımlar, Tıbbi ve aromatik bitki yetiştiriciliğine yönelik yatırımlar da hibe desteği kapsamında değerlendirilecek.

Bu yazımızda destek unsurlarının hangi konularını kapsayacağını kısaca özetlemiş olduk. Devam yazılarımızda destek unsurlarının neleri kapsadığına da değinmeye çalışacağız inşallah.

Filistin’den Doğu Türkistan’a tüm Ümmet-i Muhammedin felaha erdiği bir yeni sene duasıyla…

Sağlıcakla kalın efendim.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Süleyman Demirel - Mesaj Gönder

#

göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Düzce Postası Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Postası Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Düzce Postası Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Düzce Postası Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.Anket 31 Mart Düzce Belediye Başkanlığı seçimlerinde oyunuzu hangi adaya vereceksiniz?
Tüm anketler