Düzce Belediyesi'ni zarardan kim kurtardı?

Düzce Belediyesi’nde bir ilk gerçekleşti. Düzce Belediyesi’nin 1 Ocak 2022 ve 31 Aralık 2022 tarihleri arasında su satışlarından doğan KDV iadesi sonuçlandı.

Araştırmayı yaparak Düzce Belediyesi’ni 791.520.20 TL’den kurtaran kişinin kim olduğunu biliyor musunuz?

Bu kişi 2023 yılı Kasım ayında Düzce Vergi Dairesi’ne müracaat etti ve bu müracaat 2024 Ocak ayında sonuçlandı.

Düzce Belediyesi adına bu kişi ilk defa gerçekleşen KDV İADESİ TALEP işlemi neticesinde Düzce Vergi Dairesi Müdürlüğü’nce onaylanan KDV iadesi tutarı 791.520.20 TL olup bu KDV iade işlemi her yıl yapılabilir duruma getirilmiştir.

Düzce Vergi Dairesi’ne su satışlarından doğan KDV iadesi Vergi Dairesine olan borçtan mahsup edilmiştir.

Düzce Belediyesi’ni bu borçtan kurtaran ve bu borcun iadesini mahsup eden kişi kim?

Şu anda 2019-2024 dönemi Düzce Belediyesi Ak Parti Meclis Üyesi, Plan ve Bütçe Komisyonu Üyesi ve Denetin Komisyonu Üyesi olan bu kişinin ismi bende gizli duruyor.

Düzce Belediyesi’ni ömür boyu bir külfetten kurtaran ve ödenen KDV iadesini mahsup eden bu kişinin hazırladığı belgeyi ele geçirdim.

Belgede neler yazıyor:

‘’SAYIN BAŞKANIM… 2019 Yılı Faaliyet Raporu Kitapçığının 24. Sayfasında bahsedildiği gibi ‘’KDV Mahsup İşlemi: Su bedeli tahakkuklarımızdaki % 8 katma değer vergisi ile Su ve Kanalizasyon Müdürlüğü harcamalarında indirime konu olan % 18 Katma Değer Vergisi arasındaki % 10’luk dilimin Vergi Dairesi Müdürlüğü’nden mahsup işlemine tabii edilebilmesi için gerekli yazılımsal düzenlemeler, istatistiki veriler ve gerekli düzeltmeler tamamlanmıştır.’’

Bu yazılımsal düzenlemeler, istatistiki veriler ve gerekli düzeltmeler tamamlanması neticesinde artık; Düzce Belediyesi indirimli orana tabi satışlardan dolayı (içme suyu) KDV İadesi alabilecek duruma gelmiştir.

İlk KDV iademiz için 2023 yılı Kasım ayında Düzce Vergi Dairesi’ne müracaat ettik ve bu müracaatımız 2024 Ocak ayında neticelenmiştir.

İndirimli orana tabi (içme suyu) satışlardan dolayı KDV iade talep işlemi Düzce Belediyesi’nde İLK DEFA gerçekleşmiştir.

Düzce Belediyesi tarafından ilk defa gerçekleşen KDV İADESİ TALEP İşlemi neticesinde Düzce Vergi Dairesi Müdürlüğü’nce onaylanan KDV İadesi Tutarı: 791.520.20 TL olup bu KDV iade işlemi her yıl yapılabilir duruma getirilmiştir.

Sonuç olarak Düzce Belediyesi’nin 01.01.2022 – 31.12.2022 dönemi su satışlarından doğan KDV iadesi neticelenmiş olup 791.520.20 TL Düzce Vergi Dairesi’ne olan borçtan mahsup edilmiştir.

Saygılarımla arz ederim.

Evet Düzce Belediyesi’ni 791.520.20 TL’den kim kurtardı? Bu kişiyi yakında sizlerle paylaşacağım.

Darısı diğerlerinin başına…

Esenkalın…

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Metin Köseer - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Düzce Postası Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Postası Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Düzce Postası Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Düzce Postası Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.