DİNİN ÖZÜNÜ ANLATAN BEŞ HADİS-İ ŞERİF

Hz.Peygamber(s.a.s) Efendimiz emir ve tavsiyeleriyle istikamet üzere yaşamanın yollarını değişik vesilelerle izah etmiştir.Bunlardan beş tanesi dinin özü diyebileceğimiz konulardır.

1-“Şüpheli Şeyleri Bırak” Hadisi

Hz. Hasan (r.a.) şöyle der:

Ben dedemden (Resûlullah) şu sözü ezberledim:

“Şüpheli olanı bırak, şüphe vermeyene bak! Zira doğruluk huzur, yalan ise şüphe kaynağıdır.” (Tirmizî, Kıyâmet 60/2518. Bkz. Buhârî, Büyû’, 3; Nesâî, Kazâ, 11; Ahmed, I, 200)

2-Numân bin Beşîr (r.a.), “Resûlullah Efendimiz’i şöyle buyururken işittim” demiştir:

“Helâl olan şeyler belli, haram olan şeyler bellidir. Bu ikisi arasında, birçok kimsenin bilmediği şüpheli hususlar vardır.

Kim şüpheli şeylerden sakınırsa, dinini ve ırzını korumuş olur. Kim de şüphelileri işlerse, zamanla harama düşer. Aynen sürüsünü başkasına ait bir arâzinin etrafında otlatan çoban gibi ki, onun bu arâziye girme tehlikesi vardır.

Dikkat edin! Her sultanın girilmesi yasak bir arâzisi vardır. Unutmayın ki, Allah’ın yasak arâzisi de haram kıldığı şeylerdir.

Şunu iyi bilin ki, insan vücudunda küçücük bir et parçası vardır. Eğer bu sâlih olursa, bütün vücut sâlih olur. Eğer o bozulursa, bütün vücut bozulur. İşte bu et parçası kalptir.” (Müslim, Müsâkat, 107, 108. Ayrıca bkz. Buhârî, Îmân, 39; Büyû’, 2; Ebû Dâvûd, Büyû’, 3/3329; Tirmizî, Büyû’, 1/1205; Nesâî, Büyû’, 2; Kudât, 11; İbn-i Mâce, Fiten 14)

3-“Ameller Niyetlere Göredir” Hadisi

Mü’minlerin emîri Hz. Ömer -radıyallahu anh-, Resûlullah’ı -sallallahu aleyhi ve sellem- şöyle buyururken dinledim, dedi:

“Yapılan işler niyetlere göre değerlenir. Herkes yaptığı işin karşılığını niyetine göre alır. Kimin niyeti Allah’a ve Resûlü’ne varmak, onlara hicret etmekse, eline geçecek sevap da Allah’a ve Resûlü’ne hicret sevabıdır. Kim de elde edeceği bir dünyalığa veya evleneceği bir kadına kavuşmak için yola çıkmışsa, onun hicreti de hicret ettiği şeye göre değerlenir.” (Buhârî, Bed’ü’l-vahy 1, Îmân 41, Nikâh 5, Menâkıbu’l-ensâr 45, İtk 6, Eymân 23, Hiyel 1; Müslim, İmâret 155. Ayrıca bk. Ebû Dâvûd, Talâk 11; Tirmizî, Fezâilü’l-cihâd 16; Nesâî, Tahâret 60; Talâk 24, Eymân 19; İbni Mâce, Zühd 26)

4-“Müslümanın Kendisini İlgilendirmeyen Şeyleri Terk Etmesi” Hadisi

Ebû Hüreyre radıyallahu anh’den rivayet edildiğine göre Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurdu:

“Kendisini (doğrudan) ilgilendirmeyen şeyi terketmesi, kişinin iyi müslüman oluşundandır.” (Tirmizî, Zühd 11. Ayrıca bk. İbni Mâce, Fiten 12)

-“Dünyaya İltifat Etme ki Allah Seni Sevsin” Hadisi

Hz. Peygamber sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurdu:

“Dünya ve dünyalıklara değer verme (iltifat etme) ki Allah seni sevsin, insanların eline bakma ki halk seni sevsin!” (İbn Mace, Zühd, 1.)

5-“Kendiniz İçin İstediğinizi Kardeşiniz İçin de İstemedikçe Gerçek Mümin Olamazsınız” Hadisi

Enes radıyallahu anh’den rivayet edildiğine göre, Nebî sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurdu:

“Sizden biriniz, kendisi için arzu edip istediği şeyi, din kardeşi için de arzu edip istemedikçe, gerçek anlamda iman etmiş olmaz.” (Buhârî, Îmân 7; Müslim, Îmân 71-72. Ayrıca bk. Tirmizî, Kıyâmet 59; Nesâî, Îmân 19, 33; İbn Mâce, Mukaddime 9)

Yüce Rabbimiz Müslüman olarak yaşayıp Müslüman Olarak şu fani hayatı tamamlayabilmeyi nasib eylesin.Amin

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Mehmet E. Sözmezoğlu - Mesaj Gönder

#

göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Düzce Postası Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Postası Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Düzce Postası Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Düzce Postası Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.

03

İlhami HAN - ELHAMDÜLİLLAH! RABBİM CÜMLEMİZE AMEL DEFTERİNİ (ASHABI YEMİN) sağ taraftan alabilen kullardan olmayı nasip etsin inşaellah

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 06 Ekim 09:38
02

Üzeyir veli - Muhterem hocam,çok sade çok özlü ve çok kapsayıcı olmuş.Yüreğine kalemine sağlık,ömrüne bereket,Efendimize de salatü selam olsun.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 06 Ekim 09:38
01

Hacı Mehmet AKDOĞAN - DEĞERLİ HOCAM GÜZEL BIR SIRALAMA ILE HADIS PAYLAŞIMINIZ IÇIN ALLAH RAZI OLSUN... Isifade ettik

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 06 Ekim 09:38