Madde kullanımında önleyici yöntemler

HER geçen yıl madde kullanımının artması ve madde kullanmaya başlama yaşının düşme sebepleri ülkenin içerisinde olduğu şartlardan etkilenmektedir. Bunlar; işsizlik, eğitim seviyesinin düşmesi, şiddet, fuhuş, göçler gibi etkenlerdir. Tedavi merkezlerinin yatak kapasiteleri arttırılmasının yanı sıra bağımlılara rehabilitasyon hizmetleri sunulması ve sosyal desteğin istenilen yeterli düzeye getirilmesi gerekmektedir. Topluma madde kullanımı ve bağımlılığının bir suç olmasının yanı sıra tedavisi olan ciddi bir halk sağlığı sorunu olduğu bilinci aşılanmalıdır. Bağımlı bireyler etiketlenerek toplumdan dışlanmamalı, rahatlıkla çekinmeden tedavi olabilecek önyargılardan uzak anlayışla karşılanmalı tedavisi sonlandıktan sonra toplum tarafından dışlanmadan iş ve çevre edinmesine fırsat verilerek topluma kazandırılmalıdır.

Öncelikle bağımlılık türlerine değinmek istiyorum. Psikolojik bağımlılık ve fiziksel bağımlılık…

Bireyin kişiliği, ruh hali gibi faktörler bağımlılığın ilk türü olan psikolojik bağımlılıkta önem taşır. Bireyin hayatındaki sorunları, maddeden aldığı keyif ve rahatlama gibi hisleri nasıl karşıladığı bu bağımlılığın oluşmasında önemli bir etkendir. Bireyde sadece psikolojik bağımlılık olsa da maddeyi bıraktığında yoksunluk semptomları ortaya çıkacaktır. Bu semptomlarda bireyin madde kullanmaya başlama sebepleri önemlidir. Çünkü bu sebepler kişinin maddeyi bıraktıktan sonra tekrar madde kullanmaya başlamasına neden olmaktadır.

Bireyin kullandığı maddeye karşı sinir sisteminde oluşan adaptasyondan dolayı madde azaltıldığı veya alınmadığı zaman yoksunluk semptomları görülmesi durumu ise fiziksel bağımlılıktır. Birey madde alındığında semptomlar gider fakat almadığında tolerans geliştirir. Yoksunluk, karşı direnç gelişmesi ve zehirlenmelere neden olabilmektedir.

Bir kişiye bağımlı diyebilmek için önemli kriterlerden olan yoksunluk sendromuna dikkat çekmek istiyorum. Kişi maddeyi az aldığı ya da hiç almadığında meydana gelen psikolojik ve fiziksel semptomlardır. Kişinin bağımlılığı arttıkça yoksunluk semptomları da artmaktadır. Psikolojik belirti; huzursuzluk, uykusuzluk, dikkat dağınıklığı ve bunalımken, fizyolojik semptomlar; kusma, terleme, çarpıntı’dır.

Uyuşturucu madde ile mücadelede. İsteğin azaltılması (madde kullanma olasılığı olan kişilerin bilinçlendirilerek duyarlı hale getirilmesi ve madde kullanılmasına engel olmak), arzın azaltılması (uyuşturucu madde üretiminin denetim altına alınmasını sağlamak), uyuşturucu trafiğini kontrol altına almak( ülke içi ve ülkeler arası uyuşturucu madde ticaretinin denetimini sağlamak gibi önlemlerin yanı sıra Aileler aile içi iletişim ve çocuk yetiştirme konularında bilinçlendirilmeli kurslar, eğitimler düzenlenmelidir. Aileler madde kullanan çocuğuna nasıl davranması gerektiğinin bilgisinin verildiği konusunda eğitilmelidir. Aileler bir çocuğun gelişim evreleri hakkında bilgilendirilmelidir. Aileler çocuklarının duygu ve düşüncelerini hiçe sayan disiplin yerine makul, dengeli bir anlayışla yaklaşmaları konusunda bilinçlendirilmelidir. Çevre nedeniyle ve ergenliğin sebep olabileceği bunalımların sonuçlarını engellemek için aile danışma ve gençlik merkezleri arttırılması gerektiğine dikkat çekilmeli ve bu tarz projeler yetkililere sunulmalıdır. Kitle iletişim araçlarında madde kullanımının zararlarına dair programlar ve bu konuda bilgi veren seminer gibi eğitimler düzenlenerek gençler bilinçlendirilmelidir. Madde kullanımında bağımlılığı önlemek ve başlangıcında toz dan damar yoluna geçtiği aşamaya gelmeden erken teşhis edilebilmesi için aileler bağımlılığın sebep olduğu psikolojik ve fizyolojik semptomlar konusunda bilgilendirilmelidir.

Madde bağımlılığının rehabilitasyonu ile bağımlı kişilerin tedavi edilerek topluma kazandırılmasını sağlamak mümkün… Bağımlı kişinin kurtulmak istemesi en büyük adım ailenin ise bilinçli olursa madde kullanan kişideki belirtileri erken fark edebilmesi ve tedavi sürecinde bağımlı kişiye destek sağlarken nasıl davranması gerektiği ile ilgili bilinçlenmesi ,bu zorlu süreçte hem kendisi adına hem de madde kullanan kişi adına psikolojik destek almasının faydalı ve gerekli olduğuna dikkat çekmek istediğim yazıma rastladıysanız şuan dan itibaren ebeveynler olarak erken teşhis adına çocuklarınızı daha iyi gözlemlemenizi , madde kullanıyorsanız bu an ‘ı kendiniz için yada bağımlı yakınınız varsa o kişiye yardım için nasıl bir yol izlemenizin bilincine varmanızı, o ilk adımı atarak tedaviye başlamanızı ve arınmak kurtulmak adına çabalamanızı diliyorum.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Ceren Ezgi Kıyak - Mesaj Gönder

#

göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Düzce Postası Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Postası Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Düzce Postası Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Düzce Postası Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.Anket 31 Mart Düzce Belediye Başkanlığı seçimlerinde oyunuzu hangi adaya vereceksiniz?
Tüm anketler