ABD yine şaşırtmadı!

Sevgili dostlar; 07 Ekim’den bu yana, bu sütunlarda sizlerin karşısına hep, İsrail’in Gazze saldırısını konu edinerek çıkmaya devam ediyorum. Sakın; “yeter artık” demeyin… Zalimin zulmü karşısında, hiç olmazsa kalemimizle mazlumun yanında olduğumuzu haykırmak için...

Geçtiğimiz haftalarda, birbirini takip edercesine ümit verici olgu ve açıklamalar gerçekleşmişti… Zalim  İsrail; Siyonist-Emperyalist Birlikteliğin, dünya gündemini ve bizzat kendilerinin üretmiş olduğu olayların gidişatını belirlemeye yönelik vermiş oldukları güvence doğrultusunda, 2-3 hafta önce Refah Kenti’ne yönelik “niyet” açıklamasında bulunmuş, daha sonra da bu doğrultuda Refah’a yönelik “Kara harekatı” planını dillendirmişti.

Hemen bunun ardından Mısır; büyük bir tepkiyle böyle bir ihtimalin gerçekleşmesi durumunda Camp David Antlaşması’nı askıya alacağını bütün dünyaya ilan etmişti. Elbetteki bu açıklamanın altında dillendirilmemiş olsa da, merkez üssü Gazze olan ateş çemberinin genişlemesini çağrıştıran endişeler yatmaktaydı.

Bu süreçte bir husus, bütün dünyanın dikkatini çekmişti; Mısır’ın bu açıklamasının ardından, zaten gündemde olan Erdoğan’ın Kahire ziyareti ivedilik kazanmıştı. Bir bakıma Filistin meselesine sahip çıkma yolunda yapmış olduğu bu cesur açıklama karşısında Türkiye’nin Mısır’ın yanında olduğunu fiilen göstermek üzere Sayın Erdoğan 14 Şubat’ta Mısır’a ziyarette bulunmuştu.

ABD PANİKLEDİ!

Ziyaret esnasında, her iki ülke Cumhurbaşkanları arasında gerçekleşen bu samimi görüşmeler ve elde edilen mutabakatın uzantısı mahiyetinde, her iki ülke arasında önceden var olan, heyetler arası Yüksek Stratejik İşbirliği Konsey toplantılarının yeniden yapılmasına ilişkin ortak bildirinin taraflarca imzalanması, Cumhurbaşkanı Sayın Erdoğan tarafından Mısır Cumhurbaşkanı Sayın Sisi’nin Türkiye’ye davet edilmesi ABD’nin paniklemesine sebep olmuştu.

İşte bu panikleme doğrultusunda, bir bakıma Emperyalist-Siyonist Birlikteliğin, elinde tutmakta olduğu, olaylara yön verme rolünü kimseye kaptırmamak, bu doğrultuda ana belirleyici olma vasfını korumak için ABD hemen Gazze’ye yönelik bir çalışmaya koyulduğunu bütün dünya kamuoyuna duyurdu. Bu güne kadar Güvenlik Konseyi’ndeki her “ateşkes” oylamasına RED oyu vermiş olmasına rağmen ABD, bütün dünyayı şaşırtırcasına geçici de olsa bir insani “ateşkes” teklifi üzerinde çalıştığını ilan etmişti.

CEZAYİR’İN BEKLENMEDİK TEKLİFİ

Bütün dünya, geçici de olsa ABD’nin “ateşkes” teklifini Güvenlik Konseyi’ne sunmasını beklerken, sessiz sedasız bir şekilde Cezayir’in İsrail saldırılarına yönelik Güvenlik Konseyi’ne sunmuş olduğu “ateşkes” teklifine şahit oldu.

Teklif dün itibariyle 21 Şubat Çarşamba günü, Türkiye saatiyle günün ilk saatlerinde Güvenlik Konseyinde görüşüldü… ABD dünyayı yine şaşırtmadı ve “ateşkes” tasarısına olumsuz oy vererek İsrail’in çocuk, kadın demeden Filistinlileri öldürmesine bir kere daha onay vermiş oldu… Hem de bütün dünyanın gözleri önünde…

OYLAMA ÖNCESİ ABD’NİN KONSEYİ İKNA GAYRETLERİ

ABD’nin BM Daimî Temsilcisi oylama öncesi, bir bakıma “ihsas-ı rey” mahiyetinde bir açıklama yaparak, Cezayir’in taslağının kalıcı bir barış getirmeyeceğini, rehineler sorununu çözemeyeceğini ifade ederek kendilerinin bir Rehine Antlaşması üzerinde çalıştıklarını beyanla, ABD’nin bütün rehinelerin serbest bırakılması formülüne dayalı, geçici bir ateşkes için çalıştığını, bu doğrultuda bir karar tasarısının teklif edileceğini ifade etmişti.

Daimî Temsilci’nin bu beyanlarından sonra yapılan oylamada ABD, 3. Kez Konsey’de veto hakkını kullanmış ve İsrail’in cinayetlerine onay vermişti.

Bu sefer veto sonrası ABD adına yine bir açıklama yapan Daimî Temsilci “Genel ve Kalıcı bir ateşkes’in doğru zamanın geldiğine ABD olarak inanmıyoruz  diyerek, zımnen gizli gündemlerinde belirlemiş oldukları Filistinli kadın, çocuk ve sivillere yönelik ölü sayısına hala ulaşamadıklarını ifade etmiş oluyordu.

Bir de kalkmış “İsrail Ordusunun Refah’a, iyi organize edilmiş ve uygulanabilir bir plan olmaksızın saldırmasını onaylamıyoruz” diyor. Demek ki, İsrail ordusunun iyi organize edilmiş, planlı saldırı ve cinayetlerini onaylıyorlar onaylayacaklar da!...

Tek kelime ile bunların şerrinden Allah’a sığınılır.

Kalın sağlıcakla sevgili dostlar.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Prof. Dr. Celal Erbay - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Düzce Postası Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Postası Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Düzce Postası Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Düzce Postası Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.Anket 31 Mart Düzce Belediye Başkanlığı seçimlerinde oyunuzu hangi adaya vereceksiniz?
Tüm anketler