Rüyada peygamber efendimizi görmek

Kişinin hâli, yaşantısı ve düşüncesi ne ise gece o doğrultuda rüyalar görür. Adamın biri rüyasında nehirler, akarsular, şırıl şırıl akan dereler görmüş. Uyandığında bu rüyanın yorumunu merak etmiş.

Biri demiş ki: “Akşam yatmadan önce ne yedin?”

O da: “Tuzlu balık yedim.” diye cevap vermiş.

Rüyayı yorumlayan: “Susuz kalmış birinin rüyada su görmesi normaldir. Yediğin tuzlu balıktan dolayı rüyanda nehirler, akarsular, dereler görmüşsün.” demiş.

"Rüyasında beni gören, gerçekten beni görmüştür. Çünkü, şeytan hiçbir şekilde benim suretime giremez.” Buhari ve Müslim’de yer alan, dikkat çekici bir hadis. İki dünyada önderimizi rüyada görmek, biatımızı tazelemek ne büyük fırsat ve saadet.

Peki, rüyada neden göremiyoruz iki cihan güneşini? İçimizde susuzluğunu duyduğumuz konular, gündemimiz, önceliklerimiz farklı. Lafa gelince en çok Allah’ı ve Resulünü seviyoruz ama icraat de para, masa ve nisayı sımsıkı bağlıyız.

Susuzluktan dolayı öyle yanmalıyız ki rüyada Efendimizi görebilelim. O’nun aşkıyla yanıp tutuşan, sürekli hadis okuyan, salavat getiren ve sünnetine yapışan bir gece Peygamberimizi rüyada görmesi umulur.     

Müminin göreceği sadık rüyaların başında, Resulüllah aleyhisselatü vesselamı rüyada görmesi gelir. Sadık rüyayı doğru sözlü kişiler görür ve bu kişilerin rüyası Cenabıhak'tan bir müjdedir. Sadık rüyalar genellikle seher vakitlerinde görülür.

Üstat Ali Ulvi Kurucu Konya’dan Medine’ye Peygamber Efendimizin yanına göç etti.  Ömrünün elli altı senesini Medine-i Münevvere’de yaşadı ve orada vefat etti. “Efendimizi rüyada iki defa gördüğüm günlerde, Doktor Abdurrahim ile “Sahih-i Buhari”yi okuyorduk.” diyor hatıralarında. Hicretimiz nereye, meşguliyetimiz ne ise, insanın âleminde ne varsa, rüyasında da onu görür.

Âlimlerimizin rüya ile ilgili tespitleri genel olarak şu şekildedir:  

Peygamberlerin gördüğü rüyalar vahiydir. Hazreti İbrahim aleyhisselamın oğlunu rüyasında kurban ediyor görmesi Allah’ın emridir.

Takva sahibi müminlerin gördüğü rüyalar sadık rüyalardır. Hak’tan ve rüya meleğinden kaynaklanan bu rüyalar genellikle müjdeleyici ve uyarıcıdır. Sadık rüyalar ilham verir. İlham rüyalarının gösterilmesindeki amaç kulluğun daha da arttırılmasıdır. Şeytandan veya nefisten kaynaklanan ve kâbus adı verilen rüyalar karışık, anlamsız ve genellikle hüzün vericidir.

Gazzali, son peygamberden sonra vahiy gelmeyeceğinden gayb âlemiyle ilişkinin rüya ile kurulduğunu belirtir. Rüya her ne kadar vahyin bir parçası ise de tamamı değildir. Rüyanın vahyin bir parçası olması rüyayı gören kişinin salih ve takva sahibi olmasına bağlıdır. Bazı rüyaların şeytanın vesvesesi veya nefsin arzusu şeklinde gerçekleşmesi daima ihtimal dahilindedir. Rüya, rüyayı görenden başkasını bağlamadığı gibi rüyayı göreni de her zaman bağlamaz. Rüya kişiye has ve ferdi bir bilgi kaynağıdır. Hiçbir zaman genel ve kesin bir hüküm ifade etmez. Rüyalar ve ilhamlar birer ikazdır, irşattır. Bağlayıcı ve zorlayıcı olamaz. Bu rüya ve ilhama uyanlar ayıplanmayacağı gibi, uymayanlar da ayıplanmaz.

Rüyanın mahiyetini açıklama sadedinde insanlar, eskiden beri uğraşmışlar farklı izahlar getirmişlerdir. Bunlardan hiçbirinin izahı, diğerine benzemez. İleri sürülen iddialar, çoğunluk itibariyle geçersiz ve batıldır. Çünkü akılla idrak edilemeyen, üzerine delil getirilemeyen rüyaları anlamaya çalışmışlar, kesin iddialarda bulunmuşlardır. Hâlbuki “olabilir” diye ihtimalle söz edilecek yerde kesin hükümde bulunmak hatadır. Rüyayı anlayamamamız ve bilemememiz çok daha normaldir, tabiidir. Biz daha ziyade akıl, göz ve kulakla idrak edilen şeyleri anlayabiliriz, bunları hakikat kabul ederiz.  

Çağdaş Batı sadece akıl ile her şeyi açıklamaya çalışırken İslam medeniyeti ise vahiy + akıl ile hakikatin bilgisine sahip olur. Batı tek kanadı aklıyla rüyayı açıklayamaz. Müslümanlar ise iki kanatlı olduğu için aklı aşan yönleri vahiy ile öğrenir. Ancak iki kanatlı kuş özgürce uçabilir, gideceğe yere selametle ulaşır. Vahiy bilgisinin ışığıyla Batılıların söyleyemeyeceği şu bilgileri de paylaşalım.

Hazreti Yusuf aleyhisselamın rüyaları yorumlama mucizesi var. Peygamberlerin rüyası ve rüya tabiri kesin ilimdir. Bununla birlikte Hazreti Yusuf aleyhisselam döneminde Mısır hükümdarının rüyası gibi bazı rüyalar aynen görüldüğü gibi çıkabilir. Muttaki müminlerin rüyaları çoğu zaman gün ışığı gibi açık ve berrak olur ve aynen vuku bulur. İyi rüyalar Allah’ın lütfu, kötü rüyalar ise şeytandandır.

 “O rüyayı sadece sevdiğine söylesin. Hoşlanmadığı bir rüya görürse o şeytandandır. Onun şerrinden Allah’a sığınsın ve onu hiç kimseye söylemesin. O zaman o rüya kendisine zarar vermez.” (Buhari, Ta’bir 3, 46; Müslim, Rü’ya 3)

 “Salih rüya - bir rivayete göre güzel rüya - Allah’tandır. Fena rüya da şeytandandır. Kim hoşuna gitmeyen bir rüya görürse, sol tarafına üç defa üflesin ve şeytandan Allah’a sığınsın. O takdirde o rüya kendisine zarar vermez.” (Buhârî, Ta’bîr 4; Müslim, Rü’yâ 1)

İyi rüyalar sadece sevilen kimselere anlatılmalıdır. İnsanlarda kıskançlık olduğu için her insana iyi rüya anlatılmaz. Gerçekleştikten sonra ise güzel rüyalar anlatılabilir.

Kötü rüyaların etkisinden ve zararından korunmak için bu rüyalar kimseye anlatılmamalıdır. Rüya tabir edilmediği sürece gerçekleşmez.

Kötü rüya gören kimse uykusundan uyanınca sol tarafına üç defa üflemesi veya tü tü demesi sonra da şeytanın kötülüklerinden Allah’a sığınması güzeldir. Böyle yaparsa kötü rüyadan dolayı hiçbir zarar gelmez. Bu şekilde yapan Peygamber Efendimizin sünnetine de uymuş olur. Sünnetleri artırmak belki de Efendimizi rüyada görmeye vesile olur. Bu konuda umudumuzu yitirmedik, çünkü biz sevgi piramidinin en tepesinde bulunan Allah ve Resulünü her şeyden çok seviyoruz. Kişi sevdiğiyle beraberdir, hem rüya da hem de ahiret de. Rüyada da olsa sevdiğimizle neden beraber olamadık? Sadık rüyayı sevdiğine sadık olanlar görür!

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Murat Çalışkan - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Düzce Postası Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Postası Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Düzce Postası Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Düzce Postası Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.

01

Okuyucu - Peygamber efendimizi rüyada gören varmı ben hiç duymadım etrafımda

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 03 Mart 00:17


Anket 31 Mart Düzce Belediye Başkanlığı seçimlerinde oyunuzu hangi adaya vereceksiniz?
Tüm anketler