Gerçek ve yalancı âşıklar

Şiir flu bir alandır, bazen hiç anlaşılmaz. Peki, insan anlamadığı şeyden ne haz alır? İşte bu nokta çok mühim. Hepimiz o güzelliği bir yerden tanırız ve büyük bir haz alırız. Bu şuna benzer:

“Bülbülün ötüşünden zevk alırız ama neden bahsettiğini bilmeyiz, merak da etmeyiz.” Sadece şundan eminizdir:

“Güzel şeyler söylüyor mutlaka.”

 “Sevgilimle geziyorduk el ele,

Haberim yok, bakmışım bir çiçeğe.

Utanmadın mı dedi ve ekledi:

Ben varken nasıl bakıyorsun güle?”

Sadi Şirazi şöyle bir olay anlatır:

Allah dostu bir hanım vardı. Bir izdivaç teklifi aldı yolda. Teklifi kabul eder, caizdir, olur, der.

“Sana aşığım!” dedi adam, “Yanıyorum valla…”

Mübarek hanım bir sahtekârlık hissetti.

“Ama benim kız kardeşim benden daha güzel…”

Adam döndü: “Hani nerde?”

“Âşık başka yere bakmaz. Âşıkmış, kimi kandırıyorsun?” dedi. Yürüdü gitti mübarek.

Aşk Arapça ’da sarmaşık anlamına geliyor. Sarmaşık bağlı olduğu şeye öyle bir bağlanıyor ki ölümüne… Yıkılırsa ikisi beraber yıkılıyor, ölürken de aynı.  Leyla ile Mecnun, Ferhat ile Şirin, Kerem ile Aslı gibi edebiyatta adı geçen bütün âşıklar vefalı ve sadıktır. Hayatları boyunca tek bir kişiyi  düşünür, kendilerini sevdiğine adar, başka birini hayal bile etmezler. Pervane âşıklar olarak devamlı sevdiğinin çevresinde dolanırlar.

Arap hükümdarlarından birine Leyla ile Mecnun’u anlattılar. Mecnun’un çöllerde pejmürde bir hâlde, tek başına yaşadığı söylendi. Padişah, Mecnun’un insanlarla birlikte olmasını istediğinden çölden getirilmesini emretti. Saraya getirilen Mecnun’a padişah kızarak;

“İnsanlık şerefinde ne kusur gördün de çölde hayvanlarla yaşıyorsun, insanca yaşamayı niye terk ettin?” dedi.

Mecnun inleyerek cevap verdi:

“Padişahım beni bu duruma düşüren Leyla’dır.  Nice gerçek dostlarım, Leyla’yı sevdim diye beni kınadılar. Onu bir an bile görmüş olsalar, bana hak verirlerdi.”

Mecnun’u dinledikten sonra hükümdarın gönlüne Leyla’yı görme arzusu geldi. “Bunca fitneye sebep olan bu kızın gerçekten göz kamaştırıcı bir güzelliğe sahip olması gerekir.” diye içinden geçirdi. Kızın huzura getirilmesini emretti.

Adamları, Arap kabilelerini dolaştılar. En sonunda Leyla’yı bulup hükümdarın huzuruna çıkardılar.

Padişah Leyla’nın şekline şemailine baktı. Kara, zayıf endamlı bir kızdı. Leyla gözüne çok çirkin göründü. Kayda değer hiçbir güzelliğini yoktu. Mecnun’a dönerek;

“Bu kız için mi çöllere düştün, perişan, sefil bir hayat yaşadın?” diye sordu. 

Mecnun:

“Padişahım, Leyla’ya bir de benim gözümle bak. Ancak o zaman onun eşsiz güzelliğini fark edersin.”

Âşık güzel olduğu için sevmez, sevdiği güzel gelir ona. “Güzelliğin on para etmez. Şu bendeki aşk olmasa” diyen âşık gibi, güzeli güzel yapan seven kişinin gönlündeki aşktır.

Mecnun aşkı Leyla da tanır. Hikâyenin sonunda ayrılık biter, sevgililer kavuşur. Mecnun hayatı boyunca peşinden koştuğu Leyla’yı tanımadığını söyler. O an anlaşılır ki Mecnun beşeri aşktan ilahi bir aşka yükselmiştir. Leyla’dan Mevla’ya dönüşüm olmuştur. Allah aşkının güzellikleri karşısında diğerleri hiç mesabesine düşer. Aşk bize bundan dolayı verilmiş olabilir. Aşkı tanıyıp daha güzele ilahi aşka ulaşmak için…

Allah’ın Vedud ismi diğer isimlerinden biraz farklıdır. Seven ve sevilen anlamıyla çift taraflı bir yönü vardır. Seven kişi Allah’ın sevgisini kazanmayı murat eder. Âşık açısından Allah’ın razı olması en büyük amaç ve mutluluk kaynağı. Biz Allah’ı seviyoruz ama O bizi seviyor mu? Şehitler gerçek âşıklar olarak en sevdikleri canlarını verdiler. Yalancı âşıklık da bize mi kaldı?

 Bayezid-i Bistami hazretleri bir öğüdünde oğluna şunları der:

“Ey oğul! Olur da biri sana Allah'ı seviyor musun?" diye sorarsa sus, cevap verme.

“Neden cevap vermeyeyim babacığım?”

“Sevmiyorum dersen kâfir olursun, seviyorum dersen yalancı. Allah'ı sevenlerin içinde bulunduğu hâl sende yok. Allah’ı hakkıyla takdir edemezsin, sevemezsin.”

“Söz biliyorsan söyle ibret alsınlar, söz bilmiyorsan sus, adam sansınlar.” atasözü böyle durumlar için söylenmiş olabilir. İşte tek cümleyle aşk böyle anlatılır.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Murat Çalışkan - Mesaj Gönder

# para, göz

göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Düzce Postası Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Postası Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Düzce Postası Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Düzce Postası Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.Anket 31 Mart Düzce Belediye Başkanlığı seçimlerinde oyunuzu hangi adaya vereceksiniz?