Türk Devletleri Teşkilatı (TDT) ve Kazakistan gezi notları

54 tohum firması ile beraber katılım sağladığımız Türk Devletleri Tarım Bakanları Toplantısı bizler için sadece bir ekonomik form olmaktan öte neredeyse 100 yıldır ilişkilerimizin kesildiği medeniyet coğrafyamıza bir serencam etmek niteliğinde oldu.

Sultan Alparslan’ın kız kardeşi Ayşe Bibi, Hoca Ahmet Yesevi ve hocası Arslan Baba türbe ziyaretlerimizin de yer aldığı 5 günlük Kazakistan gezimizden hem manevi olarak istifade ettik hem de ata yurdumuz ile ileride yapmayı planladığımız işbirlikleri için ilk adımlarımızı attık.

Türk Devletleri Teşkilatı

Türkiye’nin başı çektiği 5 Türk Devletinin oluşturduğu birlik olan TDT, uluslararası bir işbirliği kuruluşu gibi başlamış olsa da yeni güç odaklarının oluştuğu günümüz dünyasında yakın bir gelecekte siyasi birliğe dönüşmesi de kaçınılmaz olacaktır.

Türkiye, Azerbaycan, Kazakistan, Özbekistan ve Kırgızistan’ın üye olarak, Macaristan, Kuzey Kıbrıs ve Türkmenistan’ın ise gözlemci statüsünde olduğu TDT’nin 3. Tarım Bakanları Toplantısı 19 Mart 2024 ‘te Kazakistan’ın Taraz şehrinde gerçekleşti. Ülkemizi temsilen katılım sağlayan Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Sn. Ebubekir Gizligider ve Türk heyeti olarak bizler de 3 gün boyunca toplantı, form ve Nevruz kutlamaları etkinliklerine katılım sağladık.

TDT ‘ı ülkeleri 160 milyon nüfusa, 1,5 trilyon dolar gayri safi milli hasılaya, 49 milyon hektar tarım yapılabilen alana, 230 milyon ton tarımsal üretim miktarına, 779 milyon baş hayvan varlığına sahip.

Toplam yüzölçümümüz ise 4.242.362 km2.

Türkiye TDT’ye üye olan 5 ülkeden biri olarak üzerine düşen her şeyi başat aktör olarak yapmaya hazır olduğunu her platformda gösteriyor.

Tarım Sektörü Olarak TDT

ECOSA, Ekonomik İşbirliği Ülkeleri Tohumcular Birliği (Türkiye, Pakistan, İran, Azerbaycan, Kırgızistan, Kazakistan, Afganistan, Türkmenistan, Tacikistan ve Özbekistan) arasında tohum ticaretinin geliştirmek amacıyla 2009 yılında Türkiye öncülüğünde kurulan bir birlik. TDT’nin 3. Tarım Bakanlığı Toplantısının yapıldığı tarihlerden ECOSA’nın da 8. Kongresi gerçekleştirildi. Birliğe üye 54 Türkiye tohumculuk firması 100 ‘ün üzerinde da iş insanı ile bir nevi Kazakistan’a çıkartma yapmış gibi olduk. Bu da Türkiye’nin Türk Devletleri Teşkilatı’ndaki başat rolünü göstermesi açısından çok önemliydi.

Özelde tohum, genel de ise tarım potansiyeli açısından toplantılar, paneller ve ikili iş görüşme formları sonrası üye ülkeler arası tarımsal ürünlerin ticareti, ortak üretimi, alım-satımı, gümrüklenmesi gibi birçok konu masaya yatırıldı.

Tarım Bakanları Toplantısından ise 5 ülke arasında ‘Ortak mevzuat ‘ hazırlıkları yapılması kararlaştırıldı. Yani aldığımızı verdiğimizi gümrüklerden daha rahat geçişini sağlama adına mevzuat çalışmaları başlatılmış oldu. Bu da üye ülkeler arası tarımsal ticaretin rahat yapılabilmesini ve TDT’nin ticaret hacminin artmasını sağlamsı açısından önemli bir adım oldu.

Kazakistan Özelinde Tarım

2.725.000 km yüzölçümü ile dünyada 9. sırada olan ülke, kişi başına düşün toprak alanı ile dünyada 2. sırada.

Nüfusu ise 20 milyon olan ülkede 25 milyon hektar tarım yapılabilir alan mevcut.

Tarım konusunda Türkiyeli yatırımcılar açısından arazi, doğal kaynaklar, enerji, işçilik ve jeopolitik olarak birçok avantaja sahip. Özellikle hayvancılık konusunda geniş çayır -meralara ve yem bitkisi yetiştirebilecek tarım alanlarına sahip Kazakistan Türkiye’nin et ihtiyacını karşılamak için de potansiyel fırsatlara sahip.

Ülke yabacı yatırımcılar için kolaylıklar ve yatırım teşviki gibi imkanlar sunması açısından da avantajlı durumda. Özellikle sera yatırımları için teşvik veriliyor, yatırımın yarısı devlet tarafından karşılanıyor. Çin’le 1500 km ‘ye yakın sınırı olmasından dolayı tedbiren tarım arazisi kiralanmasına izin vermemekle beraber yatırım yapmak amacıyla kiralamaya izin veriyor.

Sonuç olarak Türk Devletleri Teşkilatı hem Türkiye için hem de üye olan diğer Türk Devletleri için gelecek açısından büyük öneme sahip. Bizler de bu birlikteliğin tohumlarını yeşerten öncüler olarak bir hayra vesile olmanın sevincini yaşayabilirsek ne mutlu bize diyeceğiz.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar ALİ UZUN - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Düzce Postası Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Postası Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Düzce Postası Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Düzce Postası Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.Anket 31 Mart Düzce Belediye Başkanlığı seçimlerinde oyunuzu hangi adaya vereceksiniz?
Tüm anketler