Ve nihayet ateşkes kabul edildi!

Sevgili dostlar; 7 Ekim’den bu yana bu köşede, geçtiğimiz iki hafta hariç, sizinle beraber hep Gazze’deki İsrail soykırımını paylaştık. Bir bakıma birlikte Ramazan’ın rahmet ve bereketinden istimdat niyazıyla Oruç Mektebinden, yaklaşan yerel seçimler sebebiyle de Gazze’nin kardeşi olması yanında Mescid-i Aksa’nın kandillerinin yağını gönderen İstanbul’un öneminden bahsettik.

Ama samimi olarak ifade edeyim ki; hiçbir konunun Gazze’nin önüne geçemeyeceğini bütün benliğimle hissettim ve beni Gazze konusunda sizlerle tekrar bütünleştirecek olan kağıt ve kaleme kavuşacağım anı gözledim, durdum.

O kadar ki; Adl-i İlahî yeryüzündeki gönüllere nüfuz etmiş ve mazluma yönelik sergilemiş oldukları zulüm örnekleriyle sicilleri dolu olanlar bile Gazze’ye yönelik merhamet cümleleri kurmaya başlamıştı… Mesela Putin, Gazze’de yaşananlara üzülmeyenlerin “taş kalpli” olduğunu ilan etmiş, 40 milyon Müslüman Uygur Türk’üne karşı “soykırım” politikaları uygulayan Çin ise, İsrail-Filistin çatışmasında iki devletli çözümü çıkış yolu olarak ilan etmişti.

Fransa devlet başkanı Macron ise Netanyahu’ya, Refah uyarısı yaparak Filistinlileri zorla yerlerinden etmenin “ savaş suçu” sayılacağının altını çizmiş ve Refah’a yönelik herhangi bir askeri operasyona karşı olduğunu vurgulamıştı.

Bütün bunlardan başka The Economist dergisi son sayısının başlığını “Yalnız İsrail” anlamında “ISRAEL ALONE” şeklinde atarak, “İsrail yalnız kaldı” yorumunu yapmış ve iki devletli çözüm görüşmelerinin başlama ihtimalinden söz etmişti.

EN SON KAYIP RAPORU!

İsrail’in, Gazze Şeridi’ne 174 gündür düzenlediği saldırılarda 14 bin 280’i çocuk, 9 bin 340’ı kadın olmak üzere 32 bin 226 kişi hayatını kaybetti. Yaralıların sayısı ise 74 bin 518’i aştı. Ölenlerin yüzde 73’ünün kadın ve çocuklar oluşturuyor. Ölenlerin 364’ü sağlık çalışanı, 48’i sivil savunma personeli, 136’sı da gazeteci. Şu ana kadar AÇLIKTAN ölen çocukların sayısı ise tam 27…

BEKLENEN KARAR GELDİ!

Geçtiğimiz Salı, saat 01.59 itibariyle sosyal medyaya düşen haberde, Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin Gazze’deki ateşkes ile ilgili almış olduğu kararın, kalıcı barışa giden yolda, olumlu bir adım olduğunu açıklamış olması yüreklere su serpmişti.

ABD YİNE ÇEKİMSER KALDI!

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nde hiç olmazsa Ramazan ayı boyunca, acil ateşkes’in sağlanması ve bu sürecin kalıcı bir ateşkese evrilmesi vurgusuyla, yapılan oylamada sunulan karar tasarısı oylanmıştı.

Bu karar tasarısı Cezayir, Ekvador, Japonya, Malta, Mozambik, Güney Kore, Sierra Leone, Slovenya ve İsveç gibi geçici ülkelerin gayretleriyle hazırlanmıştı. Yapılan oylamada tasarı 14 “Evet” oyu alırken, sadece ABD tasarıya “çekimser” oy vermişti. Böylece ABD bir kere daha teste tabi olmuş ve bilhassa Ramazan ayı sürecinde Gazze’de ateşkesin teminine yönelik ısrarlı beyanlarında samimi olmadığı meydana çıkmıştı.

Kararda ayrıca   BMGK’nın, Filistin meselesine yönelik şimdiye kadar almış olduğu kararlar hatırlatılarak tarafların, uluslararası hukuka, uluslararası insan haklarının temel ilkelerine uyma yükümlülüklerinin altı çizilmişti. Aynı şekilde sivillere ve sivil altyapıya yönelik saldırılar ve her türlü terör eylemleri kınanarak esir alma eyleminin uluslararası hukukun ihlali olduğu vurgusu yapılmıştı.

Yine kararda, Gazze Şeridi’nde İsrail’in 174 günden bu yana uyguladığı soykırımın sebep olduğu korkunç insanî durum hakkında endişe duyulduğunun altı çizilerek Mısır, Katar ve ABD tarafından yürütülen diplomatik gayretler takdir ve tasdik üslubuyla dile getirilmişti. Bununla birlikte esir tutuklulara ve rehinelere yönelik insanî ve tıbbî yardımların erişiminin sağlanması istenerek, tarafların ellerinde tuttukları esirlere karşı, uluslararası hukukun gereği olarak yükümlülüklerini yerine getirme çağrısında bulunulmuştu.

EN ÖNEMLİSİ!

En önemlisi; Kararda Gazze Şeridi’ne insanî yardımın acilen artırılmasının şart olduğunun altı çizilerek, aynı zamanda sivillerin korunması ve onlara yönelik gerekli insanî yardımların sağlanması için bütün engellerin kaldırılmasına vurgu yapıldıktan sonra, en sonunda kararda, dikkat çekilen hususların yakından takip edileceğinin altı çizilmişti.

Ateşkes kararıyla birlikte, belirlenen ilkelerin mazlumun lehine olduğunun en önemli delili ABD’nin, adeta “çok ileri gittiniz” dercesine karara karşı “çekimser” kalması, ikincisi de İsrail’in “ben bu ateşkes kararını tanımıyorum” demiş olmasıydı.

Onlar ne derse desin, ateşkes kararı alınmış ve dünya kamuoyu rahatlamıştır. Bu arada ifade edeyim ki; Gazze’de İsrail’in işlemiş olduğu cinayetler Rusya ve Çin’i birbirine biraz daha yaklaştırmıştı. Bu fiili durum karşısında ABD, vukuundan çok korktuğu ama muhtemel gördüğü Gazze etrafında Türkiye-Rusya-Çin yakınlaşmasını engellemek için kendi beslemesi olan İsrail’in kulağını çeker ve onun uslu-uslu ateşkes kararına uymasını gerçekleştirir.

Ateşkes kararı bütün insanlık için hayırlı olsun.

Kalın sağlıcakla sevgili dostlar.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Prof. Dr. Celal Erbay - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Düzce Postası Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Postası Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Düzce Postası Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Düzce Postası Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.Anket 31 Mart Düzce Belediye Başkanlığı seçimlerinde oyunuzu hangi adaya vereceksiniz?
Tüm anketler