Belediye seçimlerinin ardından

Halkın çoğunluğunun seçim havasına girmediği, isteksiz olarak dışarıdan takip etmeyi tercih ettiği sandıktan güçlü mesajların verildiği bir Mahalli İdareler seçimini daha yaptık.

31 Mart 2024’de sandıkta tecelli eden halkın iradesiyle çıkan sonucu değerlendirdiğimizde iktidar ve muhalefetin dikkate alması gereken birtakım sonuçlarının olduğunu görmekteyiz.

Seçmen aslında 14 Mayıs ve 28 Mayıs 2023’de yapılan Milletvekilliği ve Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde uyarı niteliğinde birtakım mesajlar vermişti. Bu mesajları 31 Mart 2024’te yapılan Mahalli İdareler seçimlerinde oluşan son tablo ile manifesto niteliğinde ülke genelinde ve yerelde daha net ve anlaşılır bir şekilde vermiştir. Kısacası seçmen, iktidar partisi için kendine bazı konularda çeki düzen vermesi, muhalefet partileri içinde hatalarını düzelterek bu tabloyu fırsata çevirmesi konusunda güçlü bir irade ortaya koymuştur. Bu seçim, gelir ve gider dağılımındaki adaletsizliğinin bir türlü giderilememesi, iktidarın ekonomi yönetiminde kendilerine cesur ve cömert, seçmenin bazı kesimlerine gelince kılı kırk yarar bir şekilde davranıldığının sonucu olarak okunabilir. Bu tepki oylarının Cumhuriyet Halk Partisine ve Yeniden Refah Partisine yöneldiğini görmekteyiz.

Ak Parti yerel yönetimlerde ülke genelinde oy kaybetse de Düzce’de bilgi birikim ve tecrübeleriyle güçlü bir isim olan Dr. Faruk Özlü ile bu sınavı geçebilmiştir. Seçim sonucu oluşan tabloya baktığımızda Düzce’de Dr. Faruk Özlü haricinde bir isimle Belediye Başkanlığı seçimine girilmesi halinde Ak Partinin kaybetme olasılığının yüksek olduğu anlaşılmaktadır. Sonuçta Düzce kazanmış olmakla beraber ikinci dönem Belediye Başkanlığına seçilen Dr. Faruk Özlü elini güçlendirmiş olup bu durumu en iyi bir şekilde değerlendirmek zorundadır.

Bu seçim çalışmalarında adayların afişlerinin yırtılması, seçim stantların basılması, sosyal medyadan sürekli algı dolu haber ve paylaşımların yapılması fırsat eşitliğine ve demokrasiye yakışmamıştır. Yeniden Refah Partisi Düzce Belediye Başkan adayı Davut Güloğlu’nun eleştirilebilecek birçok yönleri olmasına rağmen seçim uğruna sanatçı kişiliği ön plana çıkartılarak sanatçılığıyla alay edilip aşağılanması seçmenlerin bir bölümünde olumsuz etki yaparak tercihlerinde etkili olduğunu düşünmekteyim.

Yeniden Refah Partisi Düzce Belediye Başkan adayı Davut Güloğlu’nun sanatçı kişiliği ile alay edilip aşağılamak sanata yapılan büyük saygısızlık olup Düzce bunu hiç hak etmemiştir.

Seçimden önce sanatçıya ve sanata saygısızlık olarak gördüğüm bu haberler ve paylaşımlar üzerine oldukça rahatsız olduğumdan siyasi hiçbir yazıyı yazmayarak tepkimi gösterdim. Seçimler bittiğine göre sanata değer veren ve ilgilenen sivil toplum örgütleri bu yaşananlar hakkında ki görüşlerini açıklamaları gerekmektedir. 

Bu tür propagandalara seyirci kalınması da ekonomik sıkıntılarla boğuşan kırgın, kızgın ve kararsız seçmenleri oldukça rahatsız ettiği seçim sonuçlarından anlaşılmaktadır. Ak Parti teşkilatı ve kültür ve sanata değer verdiğini bildiğimiz Belediye Başkanı Dr. Faruk Özlü sanatçıya ve sanata yapılan bu saygısızlık konusunda gereğini yapması gerekmektedir.

İYİ Parti Düzce İl Başkanı Yunus Özay Er’in yerel Televizyon kanalı Öncü TV.de ‘popstar seçmiyoruz, yani Belediye Başkanı seçiyoruz’ sözleri de sanata ve sanatçıya yapılan saygısızlıkların ardından hiç yakışık almamıştır. İYİ Parti Düzce İl Başkanı Yunus Özay Er aynı Televizyon kanalında konuşmasının devamında ‘… Faruk Bey ve Davut Bey’i Düzceli olarak düşünüyorum. Bugünkü koşullarda, Faruk Bey’i tercih ederim. Düzceli olmam, yani siyasi kimliğimi bir tarafa bırakarak söylüyorum. Çünkü Faruk Bey’in ortaya koyduğu bir proje ve vizyon var.’ sözleri bu seçimin en gizemli kalan analize muhtaç olayıdır. İYİ Parti Düzce İl Başkanı Yunus Özay Er, bu sözleri ile Ak Parti Belediye Başkan adayı Faruk Özlü karşısında en güçlü aday potansiyeli olan İYİ Parti Belediye Başkan adayı Mehmet Keleş’in siyasi hayatına darbe vurarak bitirme hamlesini yapmıştır.

Ülke genelinde Ak Parti ciddi oy kaybetmiş, Düzce’de Faruk Özlü kazanmıştır. Yapılan hatalar ve tahriklerle çiçeği burnunda Yeniden Refah Partisi Düzce Belediye Başkan adayı Davut Güloğlu ikinci parti konumuna getirilmiştir. İYİ Parti Düzce Belediye Başkan adayı Mehmet Keleş, İl Başkanı Yunus Özay Er’in gazabına uğrayarak Düzce’de en düşük oyu almıştır. Cumhuriyet Halk Partisi kenetlenerek hiç fire vermemiştir.

Seçimler bitmiş muhalefet Belediye Meclis Üyeleri ve İl Genel Meclis Üyeleri Düzce ve kamu yararına olan işlerde koşulsuz destek vererek ortak akılla hizmet etme vaktidir. Seçilenlere hayırlı olsun, yararlı hayırlı hizmetler nasip olsun.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Aydın Dursun - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Düzce Postası Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Postası Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Düzce Postası Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Düzce Postası Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.Anket 31 Mart Düzce Belediye Başkanlığı seçimlerinde oyunuzu hangi adaya vereceksiniz?