Günahlardan arınma gecesi; Berat Kandili

  • 11.03.2022 11:33

Yüce Rabbimize sonsuz şükürler olsun ki, on bir ayın sultanı Ramazan-ı Şerif’i bizlere müjdeleyen Berat Gecesi’ni inşaallah 17 mart perşembeyi cumaya  bağlayan gece idrak edeceğiz.

Berat, kelime olarak borçtan, hastalıktan, suç ve cezadan kurtulmak, temize çıkmak anlamına gelir. Dinî bir terim olarak da, Allah’ın rahmetine ve affına kavuşmak, Allah katında berat etmek ve günahlardan arınmak demektir.

Bu gece Allahu Teâlâ, işledikleri günahların farkına vararak tövbe ve istiğfarda bulunan kimselere onları affettiğine ve bağışladığına dair berat belgelerini verir. Bundan dolayı bu geceye “Berat Gecesi” denilmektedir.

Bu gece, yüce kitabımız Kur’an-ı Kerim’in Levh-i Mahfuz’dan dünya semasına indirildiği gecedir. Bu gece aynı zamanda hüküm gecesidir. Kulların her türlü işleri bu gece takdir edilir. Gelecek yıla ait bütün işlere bu gece hükmolunur.  Yani tabiî olayların bilgileri, kulların amelleri, rızık, ecel gibi işleri Yüce Allah tarafından ilgili meleklere verilir. Kur’an-ı Kerim’de şöyle buyrulmaktadır: “Biz onu (Kur’an’ı) mübarek bir gecede indirdik. Şüphesiz biz insanları uyarmaktayız. Katımızdan bir emirle her hikmetli iş o gecede ayırt edilir. Şüphesiz biz, peygamberler göndermekteyiz” (Duhân, 44/3-5)

Peygamber Efendimiz (s.a.s.), Berat gecesini duaların geri çevrilmeyeceği mübarek beş gece arasında zikretmiş, bu gecede yapılacak duaların makbul olacağını haber vermiştir. (Fethü’l-Kebîr, 2/92)

Hz. Peygamber (s.a.s.) yine bir hadislerinde Berat Gecesi’ni dua ve ibadetlerle ihya etmemizi tavsiye etmişler ve bu gece içtenlikle yapılan duaların kabul edileceğini haber vermişlerdir: “Şaban’ın on beşinci gecesini ibadetle geçirin, gündüzünde de oruç tutun. Çünkü Yüce Allah, bu gece güneş doğuncaya kadar dünya semasına rahmetiyle tecelli eder ve şafak sökene kadar: ‘Tövbe eden yok mu, affedeyim. Rızık isteyen yok mu, rızık vereyim. Hastalığına şifa isteyen yok mu, şifa vereyim. Daha ne gibi istekleri varsa istesinler, vereyim’ buyurur.” (İbni Mâce, İkâme, 191)

Hz. Peygamber (s.a.s.), af ve mağfiret gecesi olan Berat Gecesi’nde Cenâb-ı Allah’ın, kendisinden bağışlanma dileyenleri affedeceğini müjdelemiştir: “Allah Teâlâ bu gece ümmetimden Benî Kelb kabilesinin koyunlarının kılları sayısınca kişiye rahmet eder.” (Tirmizî, Savm, 39) Benî Kelb kabilesi, koyunlarının çokluğuyla bilinen bir kabiledir. Hadiste geçen “kılları sayısınca” ifadesi de çokluğu ifade etmektedir.

Bu gece pek çok mü’min ilahi aftan yararlanır. Ancak Berat gecesi gibi rahmeti sonsuz olan gecede tevbe etmedikçe Allah’ın rahmetinden istifade edemeyecekler de vardır. Hz. Peygamber (s.a.s.), bunları şöyle açıklıyor: “Allah Teâlâ bu gecede kendisine şirk koşmayan bütün Müslümanlara mağfiret eder; ancak kehanet ve büyü işleriyle uğraşanlar, içki ve zinada ısrar edenler ile anne babasını incitenler müstesnadır. Tövbe etmedikçe onlara mağfiret olunmaz.” (Et-Tergib ve’t-Terhib, 2/239)

Hz. Aişe Validemizin rivayetine göre Peygamber Efendimiz (s.a.s.), Şaban ayının onbeşinci gecesi olduğunda geceyi ibadetle geçirmiş, kıldığı namazın secdesinde şöyle dua etmiştir: “Allah’ım! Azabından affına, gazabından rızana sığınıyorum, senden yine sana ilticâ ediyorum. Senin şanın yücedir. Sana yaptığım senayı, senin kendine yaptığın senaya denk bulmuyorum. Sana layık bir surette hamd etmekten acizim.” (Müslim, Salat, 222)

Manevi ikram ve ihsan geceleri olan kandiller, dünya meşguliyetleri içerisinde yaratılış gayesini unutup kulluk görevlerini ihmal edenler için, muhasebe yapmak, tövbe-i istiğfarla günahlardan arınmak için büyük bir fırsattır.

Öyleyse; bu mübarek geceyi fırsat bilerek hata ve kusurlarımıza tövbe etmeli, Yüce Allah’tan bağışlanma dilemeliyiz. Amellerimizin Allah’a sunulduğu Berat Gecesi’ni en iyi şekilde değerlendirerek, bu gece beratını alan bahtiyar kullardan olmaya çalışmalıyız. Bunun için; nafile ve kaza namazları kılmalı, gündüzünde oruç tutmalı, Kur’an-ı Kerim okumalı, kendimiz, ailemiz, ülkemizin selameti ve tüm Müslümanlar için dua etmeliyiz.

Bu duygular içerisinde tüm okuyucularımızın Berat Kandili’ni tebrik ediyor, bu gecenin ilimize, ülkemize ve tüm insanlığa barış, huzur ve hayırlar getirmezini Yüce Mevla’mızdan niyaz ediyorum.

 

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ticaret Ltd. Şti. (www.duzcepostasi.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız