Ramazan Bayramı

  • 29.04.2022 10:38

Dinî bayramlarımızdan biri olan mübarek Ramazan Bayramına kavuşmanın büyük mutluluğunu yaşıyoruz

Recep ayı ile başlayıp, Şaban ayı ile devam eden ve son olarak Ramazan ayı ile taçlanan bir mübarek üç aylar mevsiminin daha sonuna geldik. Mü’minler bu üç ay boyunca yılın diğer aylarına göre daha yoğun bir ibadet hayatı yaşadılar, daha fazla hayır ve iyilikte bulundular. İlâhî rahmet ve mağfiretin âlemleri çepeçevre kuşattığı bu maneviyat ikliminde inananlar Allah’a daha fazla yöneldiler, tevbe-i istiğfarlarla günahlarından arınma gayreti içine girdiler. Özellikle Ramazan ayında mü’minler kullukta doruk noktaya ulaşmak için olanca gayretlerini sarfettiler. Kısaca, Müslümanlar olarak Ramazanın güzelliklerini ve manevi zevkini doyasıya yaşadık. Cenâb-ı Hak, bu manevî güzellikleri bizlere tekrar tekrar yaşamayı nasip etsin.

Orucu, teravihi, mukabelesi, itikâfı, iftarı, sahuru, zekâtı ve sadakasıyla ibadet yoğunluklu bir zaman diliminin sonunda Rabbimizin inayetiyle mükâfat günü olan Ramazan Bayramı’na kavuşmuş bulunuyoruz. Bu bayram sevincini bizlere yaşatan yüce Rabbimize sonsuz hamdü senalar olsun.

Bilindiği gibi, Allahu Teâlâ, biz mü’minlere bir yıl içerisinde iki bayram ikram etmiştir. Bunlar; Ramazan ve Kurban bayramlarıdır. Dinî bayramlarımız, Allahu Teâlâ’nın sadece mü’minlere has olan birer lütuf ve ihsanıdır. Ramazan Bayramı,  Ramazan ayını ibadet ve iyiliklerle geçiren mü’minlere verilen bir mükâfattır.

Dini bayramlarımızın fert ve toplum hayatımızda çok büyük bir değeri vardır. Çünkü bayramlar Müslümanların birbirleriyle yardımlaşmalarını, dayanışmalarını, kaynaşmalarını sağlamaktadır.

Bayramlar birlikte güzeldir. Toplumun bütün fertlerinin birbiriyle kenetlendiği, aynı amaç uğrunda birleştiği, yüreklerde aynı sevinç ve coşkunun hissedildiği müstesna mutluluk günleridir. Bayramları anne-baba, eş, dosttan ve en yakınlarından uzaklaşıp tatil yapma vesilesi olarak görmek son derece yanlıştır. Bilakis bayramları uzak-yakın bütün tanıdıklarımızla bir araya gelip görüşme, hatta tanımadığımız insanlarla bile tanışıp kaynaşarak birlik, beraberlik ve kardeşliğimizi pekiştirme fırsatı olarak görmeliyiz.

Bayramlar bir yönüyle de paylaşmaktır. Bundan dolayı bayram sevincini toplumun her yanına yaymaya, zengin-fakir, genç- yaşlı her kesimden insana ulaştırmaya çalışmalıyız. Bu manada dini bir vecibe olan zekât ve fitrelerimizin yanısıra diğer sadakalarımızla da ihtiyaç sahibi din kardeşlerimize destek olmaya, yetim ve öksüzlerin başlarını okşamaya, yalnızlık problemi olan kimseleri arayıp sormaya, bayramı hasta yataklarında geçiren hastaları ziyaret etmeye özel bir gayret göstermeliyiz.

Ayrıca dini bayramlarda başta anne-babalar olmak üzere büyükler ziyaret edilerek elleri öpülmeli, hayır duaları alınmalıdır. Akrabalar, komşular ziyaret edilip bayramları tebrik edilmelidir. Çocuklara bugünlerde daha fazla sevgi ve şefkat gösterilmeli, gönülleri hoş edilerek bayram sevincini doyasıya yaşamaları sağlanmalıdır. Bütün bunların yanında ahirete göç eden yakınlarımızı da unutmamalı, mümkünse kabirlerini ziyaret etmeli, ruhlarına hiç değilse bir Fatiha okunmalıdır.

Yine bayramlarda yapılması gereken en önemli işlerden birisi de dargınlıkların ortadan kaldırarak birlik ve beraberliğimizi pekiştirmektir. Bayramlar kırılan kalpleri, incinen gönülleri yapmak, bozulan insanî ilişkileri düzeltmek için eşsiz fırsatlardır.

Bilindiği gibi, yüce dinimiz Müslümanların birbirlerine sevgi, saygı ve kardeşlik duyguları beslemelerini, huzur ve güven içerisinde bir ve beraber olarak yaşamalarını istemiştir.  Kur’an’da, “Mü’minler ancak kardeştirler. Öyleyse kardeşlerinizin arasını düzeltin. Allah’tan sakının ki size merhamet edilsin” (Hucurât, 49/10) buyrulmuştur. Ayette mü’minlerin birbirlerinin kardeşleri oldukları bildirildikten sonra mü’minlere, kardeşler arasında barışı sağlamak, bozulan ilişkileri düzeltmek gibi çok önemli bir sorumluluk yüklenmiştir. Peygamber Efendimiz (s.a.s.) de, “En faziletli sadaka dargın olan iki kimsenin arasını bulup barıştırmaktır” (Et-Terğib vet-Terhib, 4141) buyurarak dargınlıkları ortadan kaldırmanın önemini vurgulamıştır.

Bu duygular içinde bütün din kardeşlerimizin Ramazan Bayramını kutluyor; bayramın ilimize, ülkemize, Filistin başta olmak üzere tüm İslam âlemine barış, huzur ve mutluluk getirmesini Yüce Allah’tan niyaz ediyorum.

 

 

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ticaret Ltd. Şti. (www.duzcepostasi.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız