EMEKLİ İLE DALGA BÖYLE GEÇİLİR

  • 2.02.2017 00:00
  • (1)

Türkiye’de ilk defa tarihe geçen bir olay yaşandı. Emeklilere promosyon verilecek. Yanlış duymadınız, yanlış okumadınız, emekliler hayatlarında ilk defa promosyon alacaklar.
 
Bu promosyonu  verecek olan bankalar, emeklileri yıldırmak için her yolu denediler. Emekliler, lanet olsun, sizin promosyonunuzu istemiyorum dedirtmeye çalıştılar.
 
Ama başarılı olamadılar. Araya Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu girdi. Emekliye bu kadar zulum yapılamaz dedi.
 
Vay efendim otomatik ödeme talimatı olacakmış. Vay efendin 3 şart koşacaklarmış. Birincisi, maaşını  3 sene bizim bankadan alacaksın. İkincisi, kredi kartı alacaksın. Üçüncüsü, otomatik ödeme talimatı vereceksin.
 
Bunlara bir de artı eklendi. Bunları emekliler bilmezler, sözleşme kağıdı imzalayacaksınız. O kağıtta ne yazıyor, ne diyor kimse bilmiyor.
 
Bankalar işi oldu bittiye getirip size imzayı attıracaklardı. Emekli ise parayı bir an önce kapabilmek için gözü kapalı imzayı atar. O kadar kağıdı kim okuyacak. Sonra emeklilerin içinde okuma yazma bilmeyen binlerce insan var.
 
Haa bu arada o kağıdı imzalamadan önce memur size ne diyor biliyor musunuz? Okudum, kabul ettim imzalıyorum ibaresi kullanıyorsunuz. Yani bankalar bütün riskleri sizin üzerinize yıkıyorlar.
 
Mesela kredi çeken bir emekli, onlarca kağıt imzalıyor. Ne olduğunu biliyor mu? Nereden bilecek, bizim garip emekli, parayı almak için hemen imzayı basıyor.
 
Allah aşkına diyorum, Allah aşkına, bir tane emekli çıkıp da ben kredi çekmedim desin. Diyemez, diyemez çünkü, kredi çekmeyen emekli yok. İllaki bir kere olsun çekmiştir.
 
O halde bu bankalar emekli ile dalga mı geçiyor. 
 
Eyyyçok bilmiş bankalar ve banka sahipleri… Sizler emekliye kredi verirken, faiz parası almıyor musunuz? Dosya masrafı diye para kesmiyor musunuz? Ne olur ne olmaz diye sigorta yapmıyor musunuz? 5 bin lira çeken bir emekliden, geriye 8 bin lira almıyor musunuz?
 
Bazı kamu ve kurum maaşlarını dağıtırken, her sene bu işyerlerine promosyon vermiyor musunuz? Sizin gücünüz emekliye mi yetiyor.
 
Emekliye promosyon denilince niye ayaklanıyorsunuz? Niye karşı çıkıyorsunuz? Gariplerden ne istiyorsunuz? Her yere kepçe ile para dağıtırken, emekliye niye kaşık muamelesi yapıyorsunuz?
 
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu’ndan Allah razı olsun. Bankalara gereken cevabı verdi. Bankaların isteklerini reddetti.
 
Emekliler, bankalara gidecekler, sözleşme imzalayacaklar. Başka hiçbir şey yapmayacaklar. Promosyon parası hesaplarına geçecek. Hepsi bu kadar arkadaşlar…
 
Diğer yandan eski Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik’e ben dahil kimse hakkını helal etmiyor. Emekli ile en çok dalga geçen bu Bakan olmuştur.
 
Şimdi kendisi Tarım Bakanı oldu. Hemen çiftçilere, üreticilere kredi vermeye kalkıyor. Ama çiftçilerin ne çektiğini bilmiyor. Aynı emeklilerin ne çektiğini bilmediği gibi, aynı politikayı bu bakanlıkta yapıyor.
 
Sayın Faruk Çelik, bankalara sözünü geçiremedi. Devletin gücünü kullanamadı. Ve bu yüzden garibim emekliler, ömür boyu devletin promosyon imkanlarından faydalanamadı.
 
Şimdi emeklilerde bir heyecan, bir mutluluk var. Emeklilerin yüzünü güldüren, emeği geçen tüm herkese tek tek teşekkür ediyorum.
 
Lütfen diyorum, Allah adı veriyorum. Ne olur bundan sonra emekli ile dalga geçmeyin.
 
Esenkalın…

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ticaret Ltd. Şti. (www.duzcepostasi.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Yorumlar (1)

  • Dilek
    Dilek
    26.04.2023 15:42

    Annemin maaşını okuma yazma bilmiyor diye tasiyamadik bu nasıl bir şey kendi maaşını almak için vekalet verecek iki şahit bulacak üstüne bide sağlık raporu alacak bu nasıl bir rezillik resmen dalga geçiyorlar iş Bankası Yapı Kredi hepsini dolaştık yaşlı bir insana bu zulüm niye yazıklar olsun

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız