Sağlığımız için yürüyüş yapın

  • 26.05.2022 10:52

HASTALIKLARIN kol gezdiği ülkemizde gün geçmiyor ki herkes yaşantısından şikayetçi oluyor.

Kimileri şeker, kimileri tansiyon, kimileri kilo, kimileri baş ağrısı, kimileri nefes darlığı, kimileri kalp rahatsızlığı, kimileri romatizma gibi saymakla bitmeyen bir çok hastalıklardan şikayetçiyiz.

Düzce’de ne kadar sağlık kurumları varsa her gün binlerce hastaya şifa bulmak için mücadele veriyorlar.

Bu hastalıkların sebebi ne? Neden herkes çeşitli hastalıklara yakalanıyor? Bu hastalıklar nereden geliyor? Bu kadar kilo nereden geliyor?

Bütün bu hastalıkların tek çaresi ilaçlar değil. Biraz da kendimizde suç arayalım. Hiç bir faaliyette bulunmayıp devamlı zararlı yiyecek ve içeceklerle kendimize işkence ediyoruz. Kendi kendimize vücudumuza bilerek zarar veriyoruz.

Bütün bunları yok etmek için, sağlıklı bir vücuda kavuşmak için, fazla kilolarımızı vermek için bol bol yürüyüş yapın. Bütün hastalıkların tek çaresi yürüyüş yapmaktır. Yürüyüş yapmak ilaç kullanmaktan daha faydalıdır.

Bir çok kişi ile görüşme yaptım. Herkes işine nasıl geliyorsa öyle cevap verdi. Çok az kişi yürüyüş faydalıdır dedi.

Bir günde 24 saat var. Bu 24 saat içinde istediğimiz her şeyi yapıyoruz ama 1 saatimizi yürüyüşe ayıramıyoruz.

Kahvede saatlerce oyun oynuyoruz. Akşama kadar oturuyoruz. Tıka basa yemek yiyoruz. Uykumuzdan ödün vermediğimiz gibi gece yatmadan önce tıka basa yemek yiyoruz. Yorgun olduğumuzu ifade edip yatıyoruz. Yani yürüyüş yapmaktan kaçıyoruz.

Yani mazeret bulmak için her yolu deniyoruz. Sağlığımız için yürüyüş yapmayı tembellik haline getiriyoruz.

Ne kadar tanıdığım doktor varsa görüştüm. Bazen kontrol amaçlı muayene olmaya gidiyorum. Hangi doktora denk gelsem yürüyüşün çok faydalı bir spor olduğunu söylediler.

Arkadaşlar sigara içiyorsunuz. İstediğiniz her yemeği yiyorsunuz. Kızartma yemeklerine dayanamıyorsunuz. Yağlı yemekleri seviyorsunuz. Hamur işleri denilince bayılıyoruz. Hele hele tatlı ve şekerli içecekleri bol bol tüketiyoruz. Ağzımızın tadını bulmak için tuz kullanıyoruz. Pide, bohça, börek, ekmek vesaire hamur işlerini kaçırmıyoruz. Yani ne kadar zararlı yiyecekler varsa vücudumuza işkence ederek yiyoruz.

Hatta son yıllarda obez insanların sayısı arttı. Kilo alan erkek ve bayanların sayısı çoğaldı. Hele hele göbek yapanların sayısı daha da artmaya başladı. Boğaz dediğimiz zaman dayanamıyoruz. 

Bütün bu gıdaları tüketmesine tüketiyoruz ama yürüyüş yapın dediğimiz zaman  tembellik üstümüze çöküyor.

Arkadaşlar hele bir de hazır yiyeceklerden tüketiyoruz. Katkı maddelerinin çok olduğu bu hazır yiyecekler bizleri mahvediyor. Bizler bunun farkında değiliz. Ne zaman hasta oluyoruz o zaman işin ciddiyetini anlıyoruz.

Kimse bana bir şey olmaz demesin. Vücudumuzun dengesi bir anda değil yavaş yavaş bozuluyor. En sonunda vücut iflas etme noktasına geliyor ve bizler yediğimiz içtiğimiz ürünlerden şikayetçi olmaya başlıyoruz.

Yürüyüş yapın diyoruz anlatamıyoruz. Ama vücut iflas etmeye başlayınca eyvah diyerek yürüyüş yapmaya başlıyoruz.

Damar tıkanıklığı neden kaynaklanıyor? Damarları açmak için neden stent takılıyor. Bazı damarlar açılmayınca neden by-pss ameliyatı yapılıyor?

Bütün bunlara fırsat vermemek için yürüyüş yapın diyorum. Kendinizin sağlığı için geleceğiniz için günde en az 8 bin adım atın.

Ben nereden biliyorum?

Haftada 1 gün halı sahada top oynardım. Günde 1 paket sigara içerdim. Yemek mi gece gündüz demeden yerdim. Hatta ne bulursam yerdim. Göbeğim mi benden önde giderdi.

Bir gün ensem terlemeye başladı. Üstüne yattığım yastık terden ıslanmaya başladı. Yolda yürürken tıkanmaya başladım. Burnumdan değil ağzımdan nefes almaya başladım. Hala hastalığımın farkında olmadan yaşamaya çalışıyordum.

Bir gün arabamı almaya giderken tıkandım ve bir kenara çekilip oturdum. Eşimi arayıp durumu anlattım. Hemen hastaneye gittim. Damar tıkanıklığı var dediler. Anji yaptılar damarlarım açılmadı. By-Pss dediler. Apar topar by-pss oldum.

Yani hayatım bir anda değişti. Ne olduğunu anlamadan başımdan bir sürü olaylar geçti. Şimdi sigara yok. Ama bol bol yürüyüş yapıyorum. Eski sağlığıma tekrar kavuştum.

Tek hatam kaldı. Boğazımı tutamıyorum. Ama onun çaresini buldum. Günlük yediğim yemekleri her gün yürüyerek eritiyorum. Şimdi kuş gibiyim. Sağlığıma kavuştuğum gibi hayata yeniden merhaba dedim.

Sağlığınız için yürüyüş yapın. Bir gün bana hak verirsiniz.

Esenkalın…

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ticaret Ltd. Şti. (www.duzcepostasi.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

E-Gazete

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız