İnsan çeşitleri

  • 2.06.2022 10:40
  • (1)

Yeryüzünde milyarlarca insan var. Bu insanların yüzleri kolay kolay birbirlerine benzemez. Bu insanların parmak izleri birbirine benzemez. Bu insanların düşünceleri, fikirleri, beyinleri birbirine benzemez. Bu insanların karakterleri ve huyları birbirine benzemez. Bu insanların davranışları birbirine benzemez. Bu insanların kimi esmer, kimi sarışın, kimi siyah, kimi beyaz tenlidir. Bu insanların kimi siyah saçlı, kimi sarışın, kimileri de keldir. Bu insanlardan bazıları uzun bazıları da kısa boyludur.

Bu insanların benzeyen tek yönleri vardır. O da birer canlı varlıktır.

Efendim insan çeşitlerini saydık. Bir de bu insanların fark yönleri vardır. Bazı insanlar çalışkandır bazıları tembeldir. Bazıları didinir bir şeyler kazanır bazıları yorulmadan hazırını yer içer.

Bazı insanlar fesattır bazıları cana yakındır. Bazı insanlar dedikodu yapar bazıları yapmaz. Bazı insanlar kıskançtır bazıları normaldir. Bazı insanlar kötü düşünür bazıları iyi niyetlidir.

Bazı insanlar arkadan konuşur bazıları yüzünüze söyler. Bazı insanlar yağcıdır şakşakçıdır. Bazıları dürüsttür merttir. Bazı insanlar havada kazanıp tavada yer bazıları da alın teri ile karnını doyurmaya çalışır.

Bazı insanlar yalancıdır yalan makinesine bağlarsanız makine arıza yapar. Bu tip insanlar kendi söyledikleri yalana kendileri bile inanırlar. Bu işi profesyonelce yaparlar. Hatta bu konuda yalancılar için şöyle yorum yapabilirim. Şeytan bile Allah’a Allahım bunlar varken beni niye yarattın? der.

En tehlikeli insan çeşitlerinden bir tanesi de yüzünüze gülüp arkanızdan konuşanlardır. Bir de size anlatır anlatır benden duymamış ol der. Beni söyledi deme diyen insan çeşitleri vardır.

Bazı insanlar sahtekardır dolandırıcıdır, bazıları açık yüreklidir. İçi nasılsa beyni de aynı olur. Bazı insanlar gezmeyi, yemeyi, içmeyi sever. Bazıları da çalışmayı sever. Bazıları da hazırcıdır miras parası ile hayatını devam ettirir.

(Ben bu tip insanlara yemeyenin parasını yerler diyorum. Hani yememe de bir hastalıkmış. Ben buna cimrilik diyorum. Yani bir kişinin 10 lirası varsa o para 9 liraya düşerse bu kişiler bunalıma giriyorlar. İlla ki 10 olacak ve üstüne koymaya devam edecek. Aşağı düşmeyecek. Öldüğümüz zaman bu 10 lira ne oluyor merak ediyorum. Para hastalığı bize göre yanlış cimrilere göre doğru deniliyor. Bu bir hastalık çaresi yok.)

Efendim Allah dünyada milyarlarca insan yaratmış. Bu insanlar hiç mi birbirlerine benzemezler. Görüyoruz ki benzemiyor. O halde bu insanlar birbirlerine benzemiyorsa düşünceleri de huyları da birbirlerine benzemez. Bunun çeşitlerini yukarıda belirttik.

Efendim bugün karakter meselesinden bahsetmek istedim. Hatta insanların ne kadar çeşit olduğunu göstermeye çalıştım. Sizlere yaşanmış bir kaç örnekten bahsedeceğim.

Rahmetli Zeki ustam eşi ile beraber komşunun düğününe gider. Zeki abimin eşi yaşanan atmosferin gazına gelerek kolundaki bileziği çıkarıp komşusunun gelinine takar. Zeki abi 3 sene sonra kızını evlendirecek. Komşusuna davetiye veriyor. Komşusu düğüne gelmedi.

Gurbetten Düzce’ye gelen bir kişi iş arar. Bu kişiye vatandaşın biri yardımcı olur. 2-3 ay iş buluncaya kadar bu kişiye sahip çıkıp bütün ihtiyaçlarını görür. Bu kişi işi bulduktan sonra yardım eden kişinin suratına bile bakmaz.

Aynı işyerinde çalışanlar hep öne çıkmaya çalışırlar. Hele hele meydanı boş bulurlarsa istedikleri gibi at oynatırlar. Bir kişi çıkıp bunları uyarmaya kalkarsa hain ilan edilir. İstenmeyen kişi olur.

Resmi bir kurumda 600-700 kişi çalışır. Bunların 200 tanesi iş yapacağım diye kendilerini parçalar. Geri kalanları ise çene ile çalışıyormuş gibi görünürler. Yani üst makamlara şirin gözükürler. Fırçayı yine de o çalışanlar yer. Maaş zamanı ilk parayı çekenler o şirin gözükenlerdir.

Bazı insanlar vardır. Bir hata yaptıkları zaman biz yapmadık diyerek yalan söylerler. Suçu sevmedikleri kişinin üstüne atarlar. Bu kişilerin içten içten sırıtmaları günah defterine yazılıyor haberleri yok.

Daha yazmaya ve anlatmaya gerek yok. Bu dünyada hiç insan yok mu? Var arkadaşlar var. Herkes dürüst insan arıyor ama dürüst insanları kimse sevmiyor.

İnsan çeşitlerinden az örnekler verdim. Yazmaya kalksak sayfalar almaz. Bu yazımdan ders çıkaranlar olacak mı bilmiyorum.

Allah kimseyi doğru yoldan ayırmasın.

Esenkalın…

  

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ticaret Ltd. Şti. (www.duzcepostasi.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Yorumlar (1)

  • salih karadeniz
    salih karadeniz
    2.06.2022 13:03

    Düzcede çok şeyi degiştirecek irade koyacak insanlar bu potansiyeli ortaya çıkaracak irade lazım siyasiler biraz gayret gösterse kardüz efteni korugöl üzel çevre yolları hızlı tren bunun gibi sorunlar halledilir düzce yaşanabilir kent sınıfına çıkar ama bu sorunlar çözülmedikçe düzce yerinde saymaya devam eder

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız